Ako žijú hendikepované deti v súčasnom svete

Tomáš Turčan / Unicef 0

UNICEF predstavil v júni najaktuálnejšiu štúdiu zaoberajúcu sa celosvetovým stavom detí so zdravotným postihnutím.

Štúdia Stav detí sveta 2013: Deti so zdravotným postihnutím tvrdí, že zdravotne hendikepované deti patria medzi najviac marginalizované skupiny ľudí na svete. Každý deň sa stretajú s rôznymi formami diskriminácie a bývajú najčastejšími obeťami násilia. Predsudky a nevedomosť z nich v mnohých krajinách robia ľudí, ktorí doslova prežívajú a trápia sa na okraji spoločnosti. 

Prístup k základnej starostlivosti je sťažený, niekedy takmer žiadny

  • Pre mnoho telesne postihnutých detí žijúcich v rozvojových začína sociálna exklúzia už v momente, ako sa narodia, tým, že ich pôrod nie je neregistrovaný. Deťom chýba hneď od začiatku oficiálne uznanie spoločnosťou, sú odstavené od služieb sociálnej a právnej ochrany, ktoré sú nevyhnutné pre ich prežitie. 
  • V mnohých krajinách neexistuje dostatočne vzdelaný personál, aby určil skutočný rozsah postihnutia a tak mnohé postihnuté deti ostávajú bez potrebnej zdravotnej starostlivosti po celý život. 
  • U detí so zdravotným postihnutím je vyššie riziko podvýživy. Niektorí novorodenci a hendikepované deti potrebujú špeciálne diéty alebo zvýšený prísun živín, aby si udržali zdravú hmotnosť. Avšak tieto deti sú v rozvojových krajinách častokrát opomínané v rámci komunitných alebo výživových programov. 
  • V krajinách “tretieho sveta” majú deti s postihnutím spravidla sťažený prístup k zdrojom bezpečnej pitnej vody a sanitačným zariadeniam, pretože tieto pre ne nie sú prispôsobené. V dôsledku nedostatku bezbariérových latrín, sa mnohé deti s postihnutím hanbia poprosiť niekoho o pomoc na toalete a tak radšej dobrovoľne hladujú, nepijú vodu, aby boli nútene použiť toaletu čo najmenej. 
  • Vo všeobecnosti, najhoršie sú na tom zdravotne postihnuté dievčatá. Tie majú úplne najnižšiu šancu získať zdravotnú starostlivosť či potrebnú výživu a stravu než chlapci.  

Šanca vzdelávať sa je dvakrát nižšia

Deti so zdravotným hendikepom majú menšiu šancu získať vzdelanie. Prieskum medzi domácnosťami v 13 rozvojových krajinách ukázal, že postihnuté deti vo veku 6 – 17 rokov majú výrazne ťažšie podmienky na to, aby boli zapísané do školy. Štúdia z Malawi z roku 2004 dokazuje, že dieťa s postihnutím má dvakrát nižšiu šancu chodiť do školy ako zdravé dieťa.

  • Veľakrát tu zohrávajú rolu aj rodičia a predsudky, ktorí si myslia, že keď sa ich deti narodili postihnuté, nemajú vôbec predpoklady na to, aby sa vzdelávali.
  • Naviac, deti, ktoré kvôli svojmu postihnutiu nemôžu navštevovať školu strácajú prístup ku školských výživovým programom, čo priamo ovplyvňuje aj ich zdravotný stav. 
  • Hendikepovaní mladí ľudia sú takmer úplne prehliadaní v rámci programov sexuálnej výchovy, reproduktívneho zdravia ako aj programov prevencie proti HIV/AIDS. Spoločnosti si častokrát nesprávne myslia, že títo ľudia sú sexuálne neaktívni ako aj menej náchylní na užívanie drog či alkoholu.

    Riziko násilia a zneužitia je trikrát vyššie

    • V porovnaní so zdravými deťmi je u postihnutých detí približne trikrát vyššie riziko, že sa stanú obeťou násilia alebo zneužitia. Výskum realizovaný v troch krajinách východnej Afriky preukázal, že v Keni 15 – 20 percent detí s postihnutím zažíva vo vysokej miere fyzické a sexuálne násilie, pričom medzi najviac zraniteľné patria dievčatá s mentálnym postihnutím a nevidiace dievčatá. 

    Život s postihnutím znamená život v chudobe a nedostatku 

    • Štúdie naprieč jednotlivými krajinami ukazujú jasné prepojenie medzi mierou chudoby a postihnutím. Deti so zdravotným postihnutím sú nútené čeliť odmalička chudobe v oveľa vyššej miere, pretože ich rodičia musia častokrát znášať vyššie náklady na ich starostlivosť a kvôli hendikepu v rodine strácajú príležitosti získať prácu a zárobok. 
    • Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie v krajinách s nízkymi príjmami len 5-15% postihnutých detí obdrží pomôcky, ktoré nevyhnutne potrebujú pre svoj život (ako napr. vozíky, barle, načúvacie zariadenia či okuliare). 

    Aj zdravé deti z rozvojových krajín žijú v porovnaní s ostatnými v oveľa vyššom riziku, že sa u nich v priebehu života vyvinie určitá forma postihnutia 

    • Približne 165 miliónov detí vo veku do päť rokov trpí zakrpatením alebo chronickou podvýživou a viac ako 100 miliónov trpí podváhou. Nedostatok stravy môže aj zo zdravých detí a adolescentov spraviť ľudí trpiacich mentálnym, telesným alebo intelektuálnym postihnutím. Približne 250 až 500 tisíc deťom v rozvojových krajinách hrozí každý rok oslepnutie v dôsledku nedostatočného prísunu vitamínu A.
    • Telesné postihnutie deťom spôsobujú aj vojenské konflikty. Pozostatky vojny ako nášľapné míny a výbušniny poznačia životy približne 1200 detí každý rok. Týmto spôsobom sú najviac postihovaní chlapci, pričom najviac detských obetí pochádza z krajín ako  Afganistan, Konžská demokratická republika, Irak, Laos či Sudán.

    UNICEF v rámci štúdie Stav detí sveta 2013: Deti so zdravotným postihnutím zároveň tvrdí, že keď dá spoločnosť hendikepovaným deťom svoje miesto a šancu naplno rozvinúť svoj potenciál, všetci tým môžu získať. „Nie je správne, keď vidíme v prvom rade postihnutie a až potom samotné dieťa. Neprospieva to jemu, ale ani celej spoločnosti. Týmto prístupom sa totiž  ochudobňujeme o všetko, čo nám toto dieťa dokáže ponúknuť,” vyjadril sa pri predstavení medzinárodnej štúdie výkonný riaditeľ UNICEF Anthony Lake.

    UNICEF pracuje spolu so svojimi partnermi na posilňovaní monitoringu a analýzy života zdravotne postihnutých detí na celom svete a tiež na zlepšovaní metód merania hendikepu u detí. Usiluje sa tiež o zahrnutie samotných hendikepovaných detí a mladých ľudí do procesu tvorby a vyhodnocovania pre nich určených programov a služieb.  

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
    Loading...

    Pridaj komentár