Politika detských jasieľ v Británii

–zg- 4

Politika britskej vlády, čo sa týka detských jasieľ, sa zdá byť už pred jej realizáciou prekonaná. Ukazuje to aktuálny vývoj vo Veľkej Británii. Po rozsiahlom vybudovaní detských jasieľ pre najmenších je už 160 000 miest prázdnych – to je takmer každé štvrté miesto. Informoval o tom londýnsky denník The Times v službe on-line.

Britské matky sa chcú o svojich najmenších starať samé a nesťažovať si život ešte aj zamestnaním. Vo Veľkej Británii sa systém jasieľ vybudoval ešte skôr ako napríklad v Nemecku – zo 425 00 miest v roku 2002 na 725 000 miest v minulom roku. Nemecká ministerka pre rodinu Ursula von der Leyen z Kresťansko-demokratickej únie plánuje počet miest v jasliach v krajine do roku 2013 strojnásobiť na 750 000 – o financovaní projektu sú ešte spory.

Ako ďalej informoval denník The Times, stále viac zamestnaných matiek vo Veľkej Británii si uplatňuje právo pracovať na čiastočný úväzok, aby nemuseli deti zveriť jasliam na celý deň. Jasle využíva 29 % všetkých zamestnaných rodičov. Asi 18 % všetkých jaslí ponúka celodennú starostlivosť. Sedem percent všetkých detí v jasliach je mladších ako jeden rok.

Najvyššia pôrodnosť od roku 1992

Napriek prázdnym miestam chce londýnska vláda počet miest pre deti ešte zvýšiť. Poplatky však sú najmä v Londýne a okolí veľmi vysoké. V priemere stojí jedno miesto v jasliach asi 250 eur na týždeň.

Podľa denníka možno očakávať, že trend domácej starostlivosti o deti sa ešte posilní, keď začnú matky využívať novo zavedený rok na výchovu dieťaťa. Mnohí rodičia sú zalarmovaní výsledkami výskumu, že deti vychované v jasliach neskôr prejavujú asociálne správanie. Pôrodnosť vo Veľkej Británii v ostatnom čase vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 1992 – na 1,8 dieťaťa na ženu. Na porovnanie napríklad v Nemecku je to 1,3, u nás stále len okolo 1,2.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja si prave myslim,ze mamicky ktore tvrdia,ze dietatu skodia jasle su tie,ktorym sa pracovat nechce a aspon sa maju na co vyhovarat. to dieta tiez potrebuje spolocnost a socializovat sa od malicka. vidim ako decka vychovavane doma svojimi mamickami sa boja nadviazat kontakt s inymi detmi a naopak tie ,ktore chodia do skolky a jasiel su sebavedomejsie.

    1. Hele víš co? To jestli se ženě chce pracovat a nebo ne nemá nic společného s výchovou dětí, jestli má někdo dostatek aby mi vychovával děti tak proč by měl chodit do práce??
       
      Co je to za absurditu, tvrdit že malé jednoleté dítě se potřebuje socializovat v jeslých!!!! Boha také dieta potřebuje kojit, spát a mít rodiče vždy v náručích. Já si nedokážu představit že moje dítě, bude ležet v posteli bez mámy, a místo MATEŘSKÉHO mléka, pít nějakou náhražku z umělého dudlíku!
       
      Socializace probíhá automaticky, máme sousedy a ty mají také děti.
       
       
      Ze svého osobního života, můžu povědět osobní fakt. Počúvajte. Nechodil jsem ani do jeslí, ani do školky. Moje pocity se socializací byly a jsou následovné, kamarády jsem měl ale vždy jsem si vybíral velmi pečlivě už od dětství. Do velkých skupin jsem se přidávat nechtěl a byli tací co tvrdili, že je to kvúli školce. No faktem je, že tato takzvaná hromadná asocializace mě ochránila před drogama, pouličníma skupinama puberťáků atd. raději jsem šel s třema skutečně dobrýma kamarádama na pivo nebo babičce pomoc nasek dříví. Dodnes si vybírám s kým se budu kamarádit a ani nechci se kamarádit s kde kým, a ani to nevidím jako “problém” jak to nazýváte, že jsem neměl dostatek asociace. A kdybych se měl vrátit zpět do dětství neměnil bych, takto jsem velmi spokojen. Stejne tak moje dítě které chodilo do školky 2 měsíce na tlak takýchto názorů, a pak se nám opakovaně svěřovalo, že se mu tam prostě nepáčí, že je to na něj moc dětí naraz atd., přicházel domů psychicky vyčerpaný, také jsme museli řešit šikanu a jeho psichycká stabilita byla jak na moři, přestával komunikovat se sousedovic dětmi, se kterými si dříve vždy hrál, už měl odhráno ve školce s cudzími, a doma už jen seděl u televize. Tak jsme se rozhodli vzít si ho zpět domů a věnovat se podle jeho potřeb, vymysleli jsme různé hry a jak roste zapojuje se čím dál více do sociálních rodinných aktivit a šťastně si hraje se starším bratrem a třema sousedovic vrstevníky. Problém s komunikací nemá.

  2. Niektoré mamičky si naozaj nemôžu dovoliť byť tak dlho na materskej dovolenke a sú nútené okolnosťami dať dieťa do jasieľ. Jasle sú z tohto hľadiska nutné riešenie (to však neznamená že pre dieťa optimálne). Odborníci však už dávno poukázali na to, že pre vývin dieťaťa je najlepšie zostať aspoň do 2,5 roka s matkou (resp. s jednou osobou) doma. Pre dieťa mladšie ako 2,5 roka je odlúčenie od matky skutočná trauma, pretože na to nie je pripravené. Niektoré deti túto traumu prekonajú ľahšie, iné veľmi ťažko. To je fakt, nie výmysel. Preto jasle by mali byť riešením z núdze.

  3. Som “vychovaná” jasľami a materskou školou. Vôbec si nepripadám asociálna.Som veľmi spoločenský človek a s mojimi rodičmi mám krásny vzťah. Nepovažujem za dobré, keď je niekoľkomesačné dieťa od tmydo tmy “uskladnené” v jasliach.No sú mnohé osamelé mamy, ktoré jednoducho pracovať musia. Poznám rodiny, a jej ich väčšina, keď manželov príjem nestačí na to, aby si rodina mohla dovoliť splácať napr. hypotéhu. Ja som sa pri synovi vrátila do práce po 15 mes. a pri dcére to mám v pláne od jej 10 mes.na pol úväzku.Nie som náročná. ( Bývam v nájomnom byte, mám Š 120, dovolenka nehrozí.)Ale nie som ochotná riešiť v lekárni problém, či sú prednešie moje lieky, alebo Nutrilon môjho dieťaťa. Nie každý má poruke ochotnú babičku, tetu alebo niekoho, kto sa o moje dieťa s láskou a za primeraný honorár postará. Myslím si, že jasle by mali byť dostupnejšie aj u nás. Mali aj svoje výhody, myslím, že väčšina mám sa pri iných starostiach nevie dieťatu toľko venovať a učiť ho básničky a pod. Mňa tam napr. odučili od plienok. Bohužiaľ chorobnosť tam bola dosť vysoká. Mnohé deti ťažšie nesú odlúčenie od mamy. Páči sa mi napr., že sa tam deťom venovali kvalifikované osoby. Vždy lepšie, ako nechať dieťa len tak niekomu, keď vás núdza pritisne . A ono potom pol dňa pozerá s oparovateľkou telenovely. Všetko má svoje klady aj zápory. No myslím, že chýba možnosť voľby.(MŚ síce berú deti aj od 2 rokov, no tie potrbujú ešte iný druh staroslivosti.) Ja by som tie jasle celkom nezatracovala.

Pridaj komentár