Svetový týždeň úcty k pôrodu (15. – 21.5.)

Jarka Červeňáková 8
predporodne cvicenie

Napriek tomu, že už aj na Slovensku sa objavujú „prvé lastovičky“ rešpektu k rodiacej matke, k novonarodenému dieťaťu a k pôrodu, v spoločnosti ako takej prevláda postoj, že pôrod je riziková udalosť a doba pôrodná sa nezaobíde bez aktívneho vedenia. Celá generácia našich žien (a zdravotníkov) preto neverí, že by bola schopná sama porodiť svoje dieťa.

Vo svete však rastie počet profesionálnych pôrodníkov (lekárov, pôrodných asistentiek) a rôznych organizácií, ktorí sa pokúšajú z takéhoto modelu pôrodu vystúpiť. Jednou z takýchto organizácií je aj Frankofónna aliancia rešpektovaného pôrodu, ktorá iniciovala vznik „Svetového týždňa úcty k pôrodu“, prebiehajúceho na celom svete v čase od 15.- 21. mája.

Tohtoročnou témou bude „Time for Birth“ – čas pre pôrod. Bude pokrývať mnoho aspektov súčasnej nemocničnej pôrodnej starostlivosti:

 • fóbiu prenášania,

 • umelé vyvolávanie pôrodu a „aktívne vedenie“ pôrodnej doby,

 • pretrhnutie vaku blán,

 • okamžité prestrihnutie pupočnej šnúry atd.

  Kedže len veľmi dobre informované osoby môžu podporovať radikálne zmeny lekárskych praktík, budú v jednotlivých krajinách prebiehať diskusie, stretnutia, konferencie, rozhovory v médiách, sprevádzané rôznymi akciami. Jednotlivci, neformálne skupiny, neziskové spoločnosti, profesijné agentúry sa tak budú snažiť zrušiť „kliatbu“ tohto procesu tak, že budú hovoriť o tomto „čase pre pôrod“ pozitívne ako o základnom čase, ktorý je pre rodenie potrebný (alebo ktorý by sme mali znovu vyžadovať) a to v fyzickom i psychickom slova zmysle.

  Aj na Slovensku sa zapoja do tejto kampane rôzne organizácie i jednotlivci pokúšajúci sa šíriť myšlienku aktívneho prirodzeného pôrodu – niektoré materské centrá, členky združenia OZ Slovenské duly, lektori predpôrodných príprav a pod. Napríklad v Prešove materské centrum Mymamy pripravilo pre verejnosť malú putovnú výstavu o pôrode, ktorej autorkou je Ing. Janka Ivanecká z Košíc (orientálne tance rodičiek, Malý seminár o pôrode, kurzy nosenia detí v baby šatkách, študujúca dula atď.). V priestoroch herne sa budú nachádzať príbehy pôrodov žien zo Slovenska i Čiech, fotografie z pôrodných sál, obohatené o odporúčania pre prirodzený pôrod Svetovej zdravotníckej organizácie, klasifikáciu praktík podľa WHO, aktuálnu anketu z prešovských pôrodníc a pod. Zároveň pre rodičov, budúce mamičky, všetky zainteresované ženy i mužov pripravili neformálnu diskusiu o pôrode spojenú s premietaním filmu, ktorá sa uskutoční

  v piatok 19.5.06 o 17 hod.

  v priestoroch herne Materského centra MYMAMY Prešov.

  Príďte teda rozprúdiť diskusie v jednotlivých mestách na Slovensku, ktoré môžu prispieť k zmenám v pôrodníctve a j u nás.

  Jarka Červeňáková

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. sice uz po funuse ale predsa neda mi – divam sa do textu a nechapem kde vzniklo nedorozumenie : svetovy tyzden trva od pondelka do nedele t.j. do 21.5. ale menovana diskusia bola tak ako je napisane hrubym piatok 19.5. v materskom centre Mymamy Prešov. da sa to este napisat zrozumitelnejsie ? v presove mame iba jedno materske centrum takze pomylit sa neda…. 🙂 podla mojich informacii sa dialo viacero takychto akcii po slovensku (urcite poprad, kosice, stara lubovna) hoci este medializovane velmi neboli kedze ide o akysi nulty rocnik. vsetky podklady a podrobnosti o akciach zbiera lubka lapsanska z oz slovenske duly a urcite ich coskoro najdete na strankach mama a ja a pod. na buduci rok to uz skusime rozbehnut naplno a budeme radi ak v tom neostaneme same a na akcie pridu zeny, maminy, otcovia ….. atd. lebo inak to nema velky vyznam….. kedysi bola taka pesnicka „radsej budem dneska aktivny ako zajtra radioaktivny…“ takze myslite na svoju buducnost a budte aktivne :-)))

  2. sice uz po funuse ale predsa neda mi – divam sa do textu a nechapem kde vzniklo nedorozumenie : svetovy tyzden trva od pondelka do nedele t.j. do 21.5. ale menovana diskusia bola tak ako je napisane hrubym piatok 19.5. v materskom centre Mymamy Prešov. da sa to este napisat zrozumitelnejsie ? v presove mame iba jedno materske centrum takze pomylit sa neda…. 🙂 podla mojich informacii sa dialo viacero takychto akcii po slovensku (urcite poprad, kosice, stara lubovna) hoci este medializovane velmi neboli kedze ide o akysi nulty rocnik. vsetky podklady a podrobnosti o akciach zbiera lubka lapsanska z oz slovenske duly a urcite ich coskoro najdete na strankach mama a ja a pod. na buduci rok to uz skusime rozbehnut naplno a budeme radi ak v tom neostaneme same a na akcie pridu zeny, maminy, otcovia ….. atd. lebo inak to nema velky vyznam….. kedysi bola taka pesnicka „radsej budem dneska aktivny ako zajtra radioaktivny…“ takze myslite na svoju buducnost a budte aktivne :-)))

  3. Prosím v ktorom materskom centre a kedy sa koná diskusia na uvedenú tému?

   Je to piatok 19.5., alebo nedeľa 21.5.?

    

   Ďakujem

  4. Velmi pozitivne pre vsetkych, ktori respektuju sami seba. Ako sa vola ta frankofonna aliancia.., viete niekto?

  5. Velmi pozitivne pre vsetkych, ktori respektuju sami seba. Ako sa vola ta frankofonna aliancia.., viete niekto?

  Pridaj komentár