Ako si dieťa zvyká na škôlku

Lucia Gajdošíková 22
Biela skolka

Rada by som zareagovala na výzvu „Poďme meniť veci“ a prispela svojou troškou do mlyna a to problematikou, ktorá nie je v súčasnej podobe zákona o rodičovskom príspevku obsiahnutá. Je dosť čudné, že v dnešných časoch, keď sa kladie taký dôraz na pozitívnu výchovu dieťaťa, elimináciu stresov, tráum a negatívnych zážitkov, v čase keď sa na prehĺbenie starostlivosti o dieťa poskytuje rodičovská dovolenka do troch rokov veku dieťaťa sa nepamätá na to, aby si dieťa pomaly, postupne zvyklo na predškolské zariadenie.

Teraz samozrejme hovorím o rodičoch, ktorí sa rozhodnú umiestniť dieťa do zariadenia, ktoré poberá na dieťa peniaze zo štátneho rozpočtu alebo z daní. Rodičia, ktorí sa rozhodnú umiestniť dieťa do nedotovaného zariadenia (súkromné jasle, škôlky) takéto starosti nemajú. Ostatní rozmýšľajú ako to urobiť – ako zvyknúť dieťa na škôlku v primeranom čase a zároveň neprísť o postavenie rodiča na rodičovskej dovolenke?

Chcela by som, aby bola legálna cesta ako to dosiahnuť. Preto navrhujem zaviesť legálnu definíciu preklenovacieho (alebo adaptačného) obdobia do zákona o rodičovskom príspevku tak, aby sa príspevok poskytol aj rodičovi, ktorý umiestni dieťa do predškolského zariadenia ktoré poberá na dieťa peniaze zo štátneho rozpočtu alebo z výnosov z daní za účelom adaptácie dieťaťa na pobyt v kolektíve, pričom toto obdobie nepresiahne jeden kalendárny mesiac. Podmienka vyplácania rodičovského príspevku do troch rokov veku dieťaťa ostane zachovaná, najneskorším preklenovacím obdobím bude mesiac za ktorý rodičovi patrí príspevok poslednýkrát.

Takéto riešenie by nezaťažilo štátny rozpočet- nie všetky deti nastupujú do škôlky v troch rokoch, mnohé oveľa skôr.

Výhodu by bolo možné vidieť aj v tom, že rodič, ktorý sa po rodičovskej dovolenke nemá kam vrátiť do zamestnania by takto získal aj čas na hľadanie si zamestnania v čase, keď by si dieťa zvykalo v škôlke a mohol by sa vyhnúť nezamestnanosti po ukončení rodičovskej dovolenky.

Určité pozitíva by to malo aj pre samotné škôlky – kým je dieťa umiestnené v škôlke na „gentlemanskú dohodu“ – kto je zaň zodpovedný, kto nesie následky v prípade úrazu alebo inej udalosti? Preklenovacie obdobie v škôlke by mohlo byť riadne spoplatnené- ale toto je otázka pre zriaďovateľov. Zoficiálnenie zvykania si v škôlke by prinieslo presné pravidlá hry, presne vymedzené práva a povinnosti rodičov a škôlky.

No a nakoniec sú tu deti a rodičia- tých sa to týka najviac- rodič by mal mať právo na to, aby uľahčil svojmu dieťaťu začlenenie sa do kolektívu rovesníkov bez toho aby prišiel o postavenie rodiča na rodičovskej dovolenke. Taktiež má podľa mňa dieťa právo, aby mu bol rodič spočiatku nablízku, ak to dieťa bude potrebovať a to bez toho, že by to bolo nad rámec rodičovskej dovolenky. Navrhnuté opatrenie je podľa môjho názoru v súlade s poslaním rodičovskej dovolenky, pripadá mi ako prirodzené vyústenie do novej etapy v živote dieťaťa a rodiča.


 

Predchádzajúce príspevky našich čitateľov do projektu „Poďme meniť veci“.

Ak máte záujem aj Vy porozprávať sa s Ministerkou pre rodinu, Ivetou Radičovou o Vašom návrhu na zmenu k lepšiemu pre rodiny na Slovensku, napíšte nám ho. (eva@babetko.sk). Radi ho uverejníme, a ak získa podporu čitateľov, pozveme Vás na spoločný pracovný obed.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcela by som sa pripojiť do diskusie, kedže mám už skúsenosť s jednou „adaptáciou“ a ďalšia „adaptácia ma čaká asi o rok. Toto adaptačné obdobie je dôležité nielen z psychologického hľadiska, ako tu bolo viackrát spomínané, ale mám skúsenosť, že je to dôležité aj zo zdravotného hľadiska. Dieťa si zvyká aj na nové „infekčné“ prostredie. Mnohé matky so mnou určite budú súhlasiť, že drvivá väčšina detí je zo začiatku t.j. prvé týždne a niekedy až mesiace po nastúpení do škôlky pomerne chorľavá. To má znova súvislosť aj so zamestnaním. Sotva nastúpite a už sa potrebujete vypísať s chorým dieťaťom, alebo sa pri dieťati strieda celá rodina, vzhľadom na to, že byť chorý je v súčasnosti obrovský luxus.

  2. Mila Lucia dakujem za Vasu reakciu na moj prispevok. Ano, mojich 6 mesiacov bolo myslenych skor ako prianie do dalsej buducnosti. V skutocnosti stacia aj tie 3 roky, aj tak mnohe matky ich nevyuzivaju. Ja by som len chcela, aby sa v Zakone upresnila moznost zostat na „predlzenej rodicovskej“ (alebo ako by tento institut zakonodarci nazvali). Je to obdobie BEZ rodic.prispevku, ked stat plati zdravotne (do 6r.dietata) . a dochodk.poistenie (do 5r.dietata) za matku starajúcu sa osobne a celodenne o dieta. Uz ked takuto moznost Socialne a Zdravotne poistenie umoznuje, preco to nie je riesene aj v Zakonniku prace! Zamestnavatel potom taketo obdobie moze riesit len neplatenym volnom, s cim mu vznikaju dalsie povinnosti. Ide mi teda len o upresnenie tohto obdobia v Zakonniku prace (z pohladu odpracovanej doby, výkonu práce…), cize by neslo o ziadne zatazenie statneho rozpoctu. Podla mna takyto specialny institut v Zakone neexistuje.

  3. Mila Lucia dakujem za Vasu reakciu na moj prispevok. Ano, mojich 6 mesiacov bolo myslenych skor ako prianie do dalsej buducnosti. V skutocnosti stacia aj tie 3 roky, aj tak mnohe matky ich nevyuzivaju. Ja by som len chcela, aby sa v Zakone upresnila moznost zostat na „predlzenej rodicovskej“ (alebo ako by tento institut zakonodarci nazvali). Je to obdobie BEZ rodic.prispevku, ked stat plati zdravotne (do 6r.dietata) . a dochodk.poistenie (do 5r.dietata) za matku starajúcu sa osobne a celodenne o dieta. Uz ked takuto moznost Socialne a Zdravotne poistenie umoznuje, preco to nie je riesene aj v Zakonniku prace! Zamestnavatel potom taketo obdobie moze riesit len neplatenym volnom, s cim mu vznikaju dalsie povinnosti. Ide mi teda len o upresnenie tohto obdobia v Zakonniku prace (z pohladu odpracovanej doby, výkonu práce…), cize by neslo o ziadne zatazenie statneho rozpoctu. Podla mna takyto specialny institut v Zakone neexistuje.

  4. Ahojte maminy. Keď som dala svoju 2,5 ročnú dcérku do škôlky, nastúpila až 5. septembra 2004 a za ten mesiac som dostala plný rodičovský príspevok, hoci som už aj ja nastúpila do práce. Na sociálke, kde som sa bola podctivo odhlásiť, mi to povedali ako príjemné prekvapenie, bonus za to, že som do práce nenastúpila ku 1.v mesiaci (nuž čo, poradila mi to kamoška a ja som to len vyskúšala, neverila som, ale bolo to oficiálne tak). Asi by bolo dobré vopred sa informovať, lebo takto mi z toho vychádza, že ak dieťa nahlásite do škôlky až po prvom a vy hneď nasledujúci mesiac nastúpite do práce (ak teda máte tú možnosť), v podstate máte ten jeden mesiac na preklenovacie – adaptačné obdobie. Teda pokiaľ sa medzičasom niečo nezmenilo. My sme sa aj tak adaptovali pomaly, lebo moja práca mi umožňovala dávať dcérku do škôlky spočiatku len na pár hodín denne. Želám príjemné a informované adaptovanie!

  5. Ahojte maminy, tesi ma, ze ste sa ozvali s vasimi postrehmi a dakujem vam za to.

    Horalka- nuz, clovek nemysli na vsetko. Nie som si ista ci spravne chapem Tvoj navrh ohladojm 6 mesiacov- myslis rodicovska dovolenka do troch rokov + 6 mesiacov adaptacia alebo 2,5 roka + 6 mesiacov adaptácia? Ja som sa snazila dat taky navrh, aby jeho realizacia nespôsobovala dodatocne vydavky pre statny rozpocet a aby nebola sucasne nutna novelizacia dalsich pravnych predpisov, z tohoto hladiska sa mi vidi schodnejsia verzia 2,5 r. + 6 mesiacov adaptacia. Je mi jasne, ze v tvojej pozicii je nemalo matiek, preto sa budem snazit zahrnut tento problem do navrhu predtym, nez bude odovzdany p. ministerke. Suhlasim s tym,. ze vsetky deti by mali mat rovnaku sancu adaptovat sa, ale nemozem ti slubit, ze to co navrhujes bude akceptovane, resp. do akej miery.

  6. Plne suhlasim, podme veci menit. Je logicke zmenit zakon na miestach, kde ludia hladaju dalsie moznosti, nebodaj cesticky ako zakon obist. Osveta o dolezitosti vychovy matky v prvych rokoch dietata si myslim je uz na vysokej urovni. Ale preco hranica 3 roky a dost, celkom nechapem. Patrim k tym x-percentam matiek, kt. sa deticky narodili v letnych mesiacoch, ked len malo skoliek funguje. 15.7. bude mat dieta 3 roky a co robit? Dat dieta do skolky, prezit adaptacne obdobie, 2 mesiace ho pohadzovat v rodine a potom opat prezivat zvykanie si v skolke? A to vsetko bez rodicovskeho prispevku, so stresom dietata, rodica, nespokojnostou zamestnavatela. A opat zakon, sice stat plati zdravot. a dochodk. poistenie, ale umozni mi zamestnavatel neplatene volno? Naco mi v septembri umoznila skolka adaptaciu s dietatom, ked ja uz musim byt v praci (bez dalsieho prijmu by sme uz dlho nevydrzali)? Navrhujem nie 1 mesiac, ale 6 mesiacov, aby sa myslelo na vsetkych. A nemuseli sme si vymyslat predlzenu rodic. dovolenku, ktora pre zdrave dieta ani neexistuje. A to si zbozne zelam, aby moje dieta v 3 rokoch bolo vyzrete na skolku a neznicili sme, co tie tri roky sme spolu krasne budovali. Prajem velku podporu vsetkym, ktori sa do boja za nase deti pustili.

  7. Iveta, pritomnost maminy by deti brali normalne, ak by to bolo bezne. Lutostive place mate v skolke urcite teraz. Odbudli by…

    Moje deti chodili a chodia do skolok, kde bolo zvykanie s rodicmi bezne a ani raz sa nestalo, ze by ine, uz zvyknute deti plakali. Placu som v skolke pocula malo.

    Chce to hlavne chciet veci menit. Ta chut na vela miestach uplne chyba.

  8. Som učiteľka v MŠ,teraz na MD a priznám sa,že tiež neviem o žiadnych legislatívnych“mantineloch“ ,ktoré by nás mali viesť.U nás v praxi berieme detičky spočiatku na dve hodinky,postupne sa to predlžuje na celé doobedie a tak po týždni/dvoch (podľa potreby a dohody) ostáva dieťa celý deň.Počas celého adaptačného procesu je bez maminy.Neviem si predstaviť,ako by brali prítomnosť mamičky jedného dieťaťa ostatné deti v triede,možno by boli ľútostivé plače.Ale to tu neriešime.Myslím,že autorka článku žiada dobrú vec,jasné vymedzenie pravidiel a suhlasím aj ako učiteľka i matka(mám tri deti) ,že vystresované dieťa“vhodené“do škôlky ako do vody sa adaptuje ťažšie.Držím palce.

  9. Bolo by super keby to bolo riadne pravne osetrene,u nas je realita taka ze moje dieta nastupuje v septembri do skolky,ja v ten den do prace a s malou dusickou dufam ze si manzel bude moct zobrat dovolenku aby malej pomohol v ten prvy tyzden.Bojim sa ze to bude velmi stresujuce,pretoze po skoro celych troch rokoch to bude pre nas pre vsetkych nahla zmena,ktoru tou rychlostou este viac na dieta prenesieme.Urcite by som svojmu dietatu bola väčšou oporou keby som aspon ten týzden mohla absolvovat aj ked nie cely s nim v skolke ,ale aspon postupne davkovat, s nim doma.

    Dlho som sa snazila dopatrat k nejakemu lepsiemu rieseniu ,ale nepodarilo sa,nie vsade Vám naozaj poradia,zväčša,alebo“ak“odpovedaju len na otazky…

    A aj tak mi to stale nie je jasne,asi je to všade inak.

    Tak snad to dobre zvladneme a ostat.maminy to budu mat mozno lepsie.

  10. Ahojte, mamimy. Ja som sa pytala na toto v skolke u nas, a bolo mi povedane, ze do skolky nastupuju deti bez maminy a niektore si to proste odplacu. Ze s tym treba pocitat. Ze ten adaptacny cas sa pouziva len v jasliach. A teraz k tej pravnej uprave. V Cechach to uz funguje. Tam je rodicovsky do 4rokov, pritom asi ten posledny moze dieta chodit doobeda do skolky a mamina pobera dalej RP a moze si hladat zamestnanie. Ja som za.

  11. Eva P. – ano je to pravda, ze pokial su podmienky splnene len za cast mesiaca, patri RP za cely mesiac.

    Lalia a Lily – dakujem za podporu. Som velkym zastancom toho, ze legislativa sa tvori pre ludi a ti by jej mali rozumiet. Do toho vstupuje samozrejme aj otazka zvysovania pravneho vedomia obcanov, ale toto je pripad opacneho garde, kde je priestor pre zakonodarcu, aby vseobecne zavazny pravny predpis kopiroval potreby praxe a obcan v nom nasiel odpovede na to co a ako urobit bez toho, ze by musel zakon porusovat alebo obchadzat. Dala som tento navrh, lebo som mala pocit, ze je opodstatneny.

  12. Ak sa mozem laicky zapojit do debaty, podla mojich vedomosti mam narok na RP v celej vyske na cely mesiac aj v pripade, ak mam vlastne na neho narok len za 1 alebo 2 dni. V praxi, ak sa dieta narodi napriklad 1.4., za cely april este dostanete RP. Ja mam tu smolu, ze moje dieta sa narodilo posledny den v mesiaci, takze cerpame presne do korunky, ani o 10 hal viac smile

    Z toho mi vychadza, ze ked dieta chodi do skolky max 3 tyzdne v mesiaci, tak minimalne nejaky ten den je este na standardnej RD s rodicom, a plati to, o com hovorim vyssie, ze narok na rodicak je. MOzem tomu tak rozumiet?

  13. Ahojcek… neda mi nezareagovat. Tiez by som privitala jednoznacnu a jasnu pravnu upravu ako vymyslat a sledovat, kolko dni budem s dietatom doma a potom sup s nim do MS, aby mi dali cely RP.

    Evča, tvoju moznost pocujem prvy- krat a ked som sa sama pytala ci by som mohla chodit so synom aby sa adaptoval, tak sa v kazdej MS pozerali ako by som z visne spadla. Preto by som bola jednoznacne sa jasnu pravnu upravu. Prajem pekny den….

  14. Ahoj Mamina, jasne, ze viem ze RP patri aj vtedy, ak je podmienka naroku splnena len za cast mesiaca, dokonca som na to upozornila v debate tu v babetku, ale ako som si vsimla nik iny okrem mna s tym nevyrukoval, takze je to take hladanie kluciek a vacsine mamiciek to az take jasne nie je, myslim ze explicitna uprava by bola jasnejsia a zjednotila by zvyky, ktore v tejto oblasti panuju.

  15. Lucia, no možno to vyznie proti tvojmu návrhu, ktorý je určite dobre myslený, ale v podstate takýto priestor prr adaptáciu v zákone je. Možno sa nevolá konkrétne adaptačný, ale pokiaľ si maminka zráta dve a dve urobí si priestor pre adaptáciu aj sama. Je to totiž tak, že keď dieťa nastúpi do MŠ hoc aj v druhom dni na začiatku mesiaca, mamička má stále nárok na plný RP počas celého toho mesiaca. Takže ja by som to urobila presne tak….a je na tebe ako dlho tam dieťatko budeš nechávať.

  16. Snazila som sa vysvetlit, ze to funguje vsade inak alebo vobec a to prekaza nielen mne. Legislativna uprava by zarucila pravnu istotu

  17. Snazila som sa vysvetlit ze to funguje vsade inak alebo vobec a to prekaza nielen mne. Legislativna uprava by zarucila pravnu istotu

  18. Ja som neskúmala, ako sa to presne volá, viem to, lebo sa ma riaditeľka pýtala, či to chcem využiť (nechcem). Ide totiž presne o to, že môžem byť s dieťaťom v škôlke, nechodím do práce a poberám celý RP za ten mesiac. Po uplynutí 3 týždňov sa musím odhlásiť na nejakom úrade, odkiaľ poberám RP, lebo nemám nárok na dieťa v štátnej škôlke a zároveň štátnu dotáciu v podobe RP. Inak, ked dieťa navštevuje št. škôlku, matka nemá nárok na RP, aj keby rovno nechodila do žiadnej práce. Platí to len v tom adaptačnom období. A adaptačné sa volá preto, že dieťa sa má s pomocou personálu a rodičov adaptovať (teda nie sa adaptovať bez matky). Ved preto aj tá matka poberá RP, aby mala príjem, kým nechodí do práce a pomáha svojmu dieťaťu na škôlku zvyknúť si. (Tak mi to vysvetlila riaditeľka.) podrobnosti ma v podstate nezaujímajú, lebo sa ma netýkajú.

  19. Ja som neskúmala, ako sa to presne volá, viem to, lebo sa ma riaditeľka pýtala, či to chcem využiť (nechcem). Ide totiž presne o to, že môžem byť s dieťaťom v škôlke, nechodím do práce a poberám celý RP za ten mesiac. Po uplynutí 3 týždňov sa musím odhlásiť na nejakom úrade, odkiaľ poberám RP, lebo nemám nárok na dieťa v štátnej škôlke a zároveň štátnu dotáciu v podobe RP. Inak, ked dieťa navštevuje št. škôlku, matka nemá nárok na RP, aj keby rovno nechodila do žiadnej práce. Platí to len v tom adaptačnom období. A adaptačné sa volá preto, že dieťa sa má s pomocou personálu a rodičov adaptovať (teda nie sa adaptovať bez matky). Ved preto aj tá matka poberá RP, aby mala príjem, kým nechodí do práce a pomáha svojmu dieťaťu na škôlku zvyknúť si. (Tak mi to vysvetlila riaditeľka.) podrobnosti ma v podstate nezaujímajú, lebo sa ma netýkajú.

  20. Ak sa bude pisat peticia, podpisem sa VIAC KRAT!!!!!!!!!! Toto jednoznacne chyba z kazdej stranky – z legislativnej, zo stranky dietata aj rodica.

  21. Mila Evca, pokial ma dieta narok „zo zakona“ na nejake adaptacne obdobie, rada sa dozviem ako sa ten predpis vola a aku ma pravnu silu. O tzv. adaptacnom obdobi som pocula vselico a viem o pripadoch ze trvalo aj niekolko mesiacov, inde o niecom takom riaditelky skolky ani nepoculi. Zamerom mojho navrhu je, aby sa tzv. adaptacia zakotvila v zakone, vymedzili sa jej presne pravidla, aby za ten mesiac, ktory by im zakon legalne poskytol dieta dospelo do stadia, ze vydrzi v skolke cely den (bez pritomnosti rodica) a aby boli podmienky v skolkach v tomto ohlade na celom Slovensku rovnake (hoci je skolstvo v kompetencii samospravy) a aby bol rodic normalne na RD s prispevkom aj odvodmi, ktore pocas RD plati stat.

  22. Nepoznám čísla vyhlášok, ani ich názvy, no od riaditeľky MŠ viem, že dieťa v škôlke má zo zákona nárok na adaptačné 3 týždne (aj v prítomnosti matky), kedy navštevuje MŠ (aj s matkou) a matka zároveň poberá plnú dávku RP za celý mesiac. Je len chybou rodičov, že sa nedomáhajú svojho práva a nevyužívajú to, čo ponúkajú predpisy. Nie je to ústretovosť personálu, je to predpis. Volá sa to adaptačné obdobie a trvá max. 3 týždne. Zatiaľ som stretla za 3 roky len jednu matku, ktorá ich s dieťaťom naozaj využila.

Pridaj komentár