Záujemcovia o náhradné rodičovstvo si môžu svoju úlohu náhradného rodiča pred rozhodnutím najprv „vyskúšať“ pomocou štruktúrovaného, metodicky na vysokej úrovni spracovaného výcvikového programu PRIDE
Cieľom výcvikového programu PRIDE je zlepšiť kvalitu pripravenosti náhradných rodičov, vychovávateľov a odborných pracovníkov, ktorí sa rozhodli starať o dieťa niekoho iného. Program PRIDE je výsledkom tridsaťročnej spolupráce a skúseností odborníkov z oblasti starostlivosti o ohrozené deti. Tento výcvikový program vyvinuli v USA v štáte Illinois a rozšíril sa do siedmich štátov Európy.
PRIDE kladie dôraz, na kritériá vhodnosti náhradnej rodiny, na uvedomenie si pocitov dieťaťa, ktoré prežilo stratu (odmietnutie,…) rodičov, ako aj na účinnú pomoc náhradných rodičov pri vyrovnávaní sa s týmto stavom.
Príprava náhradných rodičov prostredníctvom programu PRIDE
Ktorýkoľvek človek sa môže pokúsiť vcítiť do dieťaťa, ktoré nejaký čas strávi v náhradnej rodine, a potom sa rodičia rozhodnú, že už ho viac nechcú. Koľkí z nás sú presvedčení, že sa chcú stať pestúnmi alebo adoptívnymi rodičmi? Koľkí si nie sú celkom istí?
Je v poriadku cítiť neistotu, alebo aj byť si istí. To je cieľom výcvikového programu PRIDE pomôcť záujemcom o náhradné rodičovstvo vyskúšať si rolu náhradných rodičov, aby dospeli k nasledovným rozhodnutiam:
Prípravné stretnutia umožňujú získať vedomosti a zručnosti, ktoré záujemcovia potrebujú na to, aby sa stali náhradnými rodičmi. Tieto tréningové stretnutia sú úzko prepojené s hodnotiacim procesom, to znamená hodnotenie manželov, či sú schopní stať sa náhradnými rodičmi.
Úspešné prijatie dieťaťa a jeho ďalší harmonický vývoj bude veľmi záležať od pripravenosti na prijatie dieťaťa. Všetci potrebujú posilnenie na vykročenie.
Ako prebieha PRIDE v praxi?
Spomenutá príprava prostredníctvom výcvikového programu PRIDE sa skladá z 30 hodín t.j. deväť stretnutí po tri hodiny. Konkrétny výcvik obsahuje aj 3 individuálne konzultácie, z ktorých minimálne jedna sa musí uskutočniť v domácom prostredí žiadateľov za prítomnosti všetkých členov domácnosti. V celom procese sa vám venujú dvaja odborníci či už skupinovou formou, individuálnymi konzultáciami, ale hlavne zážitkovým procesom. Výcvikový program nekončí iba 30 hodinami obsahuje celoživotnú post-starostlivosť pre náhradných rodičov, ktorým bolo zverené dieťa.
Presli sme ako buduci rodicia vycvikovym programom PRIDE, posilnilo to nase royhodnutie. Ale boli v nasej skupine aj taki, co sa rozhodli, ze to asi nedokazu a prestali na stretnutia chodit. Tak isto sme boli na tyzdnovom zazitkovom treningu nahradnych rodin, ktory poriadalo OZ Navrat, takze mozem porovnavat. Mam pocit, ze navratacky trening bol viac emotivny a PRIDE racionalny. Ale to zavisi aj od skolitelov, ake zazitky si pre rodicov pripravia. Oba treningy by som doporucila nielen nahradnym rodicom, ale aj rodicom deti v ohrozeni aj obycajnym rodicom, ktori chcu mat vlastne dieta. Oba treningy mi dali velmi vela. Ocakavala som vela, ale bolo toho este viac!!!!!!!!!!!!!!!!