Internetové mamičky obedovali s Ministerkou pre rodinu

Tlačová správa, 6. marca 2006, Bratislava 15
Ministerka Radicova 1

Najväčší Slovenský internetový portál pre rodičov www.babetko.skwww.rodinka.sk vyšiel začiatkom tohto roka s projektom „Poďme meniť veci“.

Vyzval svojich čitateľov, aby písali svoje skúsenosti so starostlivosťou o rodinu, deti, ženy – matky, aby pomenovali, čo im chýba, čo nefunguje, čo rodičov diskriminuje, alebo nepodporuje tam, kde by podpora od štátu či samosprávy bola na mieste. Súčasťou každého návrhu mali byť aj konkrétne návrhy a riešenia.

Matky – autorky štyroch čitateľsky najúspešnejších tém strávili dnes pracovný obed s pani Ivetou Radičovou v reštaurácii Hotela Danube, kde svoje predstavy a návrhy osobne rozdiskutovali.

Hlavnými témami stretnutia boli:

  • Poradkyne v dojčení a ich definovanie v zákone
  • Legálna diskriminácia dvojičiek
  • Opatrovanie postihnutého dieťaťa a obava o dôchodok
  • Matka a zamestnanie

Hovorilo sa o potrebe zakomponovať do Zákonníka práce alternatívne formy zamestnania pre matky, ktoré sa kvôli starostlivosti o rodinu nemôžu/nechcú štandardne zamestnať na 8 hodín, o rovnakej ochrane zamestnanca v pracovnom vzťahu aj s nižším pracovným úväzkom, o firmách (ako Volkswagen, Peugeot, US Steel), ktoré prinášajú na Slovensko prvé záblesky firemných – pro-rodinných kultúr.

K téme diskriminácie dvojičiek v zmysle, kde štát šetrí na druhom dieťati, ktoré „má tú smolu“ že sa narodilo spolu so svojim dvojčaťom, vyjadrila pani Radičová absolútny súhlas a podporu návrhu na zrovnoprávnenie sociálnej pomoci pre dvojčatá (príp. viac súčastne narodených detí). Prisľúbila, že o túto zmenu sa bude určite zasadzovať tam, kde má dosah.

Poradkyne v dojčení a ich sociálno – zdravotné poradenstvo vidí p. Radičová v kontexte balíka služieb pre rodinu, ktorý by mal mať štát pripravený pre špeciálne životné situácie – jednou z tých najdôležitejších je „narodenie dieťaťa“.

V súčasnosti nikto nemyslí na dôchodok rodičov, ktorí namiesto zamestnania dlhodobo opatrujú svoje postihnuté deti. Téma platenia sociálneho a dôchodkového zabezpečenia štátom pre týchto ľudí bola preto svetlým bodom stretnutia. Novela zákona, ktorá tieto problémy už rieši bude 14. marca na programe parlamentu, a s veľkou pravdepodobnosťou bude schválená v zmysle vyriešenia obáv rodičov zo svojej staroby bez akéhokoľvek dôchodku.

Neformálny obed s pani Ministerkou bol nielen veľmi príjemným stretnutím, ale aj povzbudením pre organizátorov i všetky zúčastnené matky, že hovoriť o svojich problémoch má zmysle a „Hýbať vecami“ (aj keď nie do 24 hodín) sa dá.

Internetový portál babetko.sk – rodinka.sk chce v úspešnom projekte pokračovať a na stretnutie s autormi ďalších – nových tém pozýva ministerku Radičovú opäť v apríli.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Viac ako 1,5 miliardy Kč, v prepočte 1,9 miliardy Sk vyplatí tento rok štátna pokladnica Českej republiky matkám novorodencov na tzv. pôrodnom.

     

    Poslanci v utorok odsúhlasili razantné zvýšenie jednorazového príspevku na novonarodené dieťa z pôvodných 8 750 Kč na 17 500 Kč. Rodiny dvojčiat či trojčiat si polepšia ešte viac. Za každé dieťa dostanú 26 250 Kč.

     

    Podľa ministra práce a sociálnych vecí ČR Zdeňka Škromacha tento rok vzrastú vďaka všetkým už schváleným zmenám v oblasti sociálnych dávok výdavky verejných financií asi o 12 miliárd Kč. „Môže to samozrejme znamenať určitý problém, ale vzhľadom k hospodárskemu rastu si myslím, že to štátny rozpočet unesie,“ domnieva sa Škromach.

     

    Poslanci v utorok schválili aj zavedenie nového príspevku na školské pomôcky detí, ktoré nastupujú do 1. triedy základnej školy. Štát rodičom, ktorí majú nárok na detské prídavky, jednorazovo vyplatí 1 000 Kč.

     

    Zdroj: dnes.sk

  2. Pani ministerka pôsobí aj pri osobnom stretnutí milo,bezprostredne a nenamyslene-teda zdanie neklamalo.Je nám jasné,že v rámci dosiaľ platnej legislatívy a tiež v situácii blížiacich sa volieb,nemôže pani Radičová mávnuť čarovným prútikom a do 24hodín urobiť zázrak.S určitým zadosťučinením sme si z jej úst vypočuli,že s nami úplne súhlasí a k nášmu článku nemá žiadne výhrady.Na konkrétne kroky si však počkáme a nemalý vplyv na ne budú mať výsledky volieb.Chcem sa touto cestou poďakovať portálu“Babetko“ za zorganizovanie stretnutia s pani ministerkou a tiež za priestor,ktorý tejto téme vytvorili.Je mojím zbožným prianím,aby o takýchto témach, informovala niektorá z mnohých TV staníc a okrem životne dôležitých informácií,čo sa deje vo vilách,hniezdach či garážach,venovala zrnko vysielacieho času témam o ktorých sme hovorili na obede.Ďakujem tiež všetkým pisateľkám,ktoré nás svojimi reakciami na článok podporili.Teší ma Váš záujem a je pre nás povzbudením i výzvou,aby sme problém dvojčiat nenechali“zaspať“.A k názoru,že ide o predvolebnú kampaň len toľko,kiež by viacerí politici robili takúto kampaň,zázračne by sa im vrátil sluch,aby boli ochotní počúvať problémy obyčajných ľudí a niečo pre nich urobiť.

  3. Takže už neobstojí vysvetlenie pracovníčky ministerstva odvysielanom nedávno v Piatkoch pre matky, že sa jedná o príspevok pre rodiča a nie pre dieťa, takto sa dalo argumentovať, pokiaľ rodič starajúci sa o dieťa do 3 rokov nemohol aspoň oficiálne pracovať, ale teraz je osobná starostlivosť o rodiča z definície úplne vynechaná a je fakt divné, že štát rovnako prispieva rodičovi na zabezpečenie starostlivosti o jedno alebo o viac detí súčasne!!!!

     

    Ešte raz ďakujeme organizátorom a všetkým prajem veľa sily, aby sme aj napriek zdanlivému bezvetriu vládali naďalej víriť vody.

    Gabika

  4. Stále narážame na dátumy a keď sa to všetko nakopí, robí to aj niekoľko desiatok tisíc korún, ktoré pravdaže chýbajú.

     

    Ďalšou diskrimináciou je aj dĺžka vyplácania materského príspevku miesto 29 + 29 týždňov ako pri deťoch napr. s rozdielom 15 mesiacov (keď sme si za posledné 2 roky rovnako ako takéto matky platili aspoň 270 dní nemocenské dostávame 29+8 týždňov ako osamelé matky, mimochodom existujú aj osamelé matky dvojčiat, a osamelé matky nie sú vždy až také osamelé, stačí ak nie sú zosobášené a každý z rodičov má trvalý pobyt inde ( príklad z praxe: dobre finančne situovaná žena, matka 1 dieťaťa, s vlastným bytom a materským príspevkom 11 tisíc, byt môže pokojne prenajímať, lebo otec dieťaťa, mimochodom tiež dobre situovaný má vlastný byt atď.). Pokojne by to mohlo byť pri dvojičkách 2×29 týždňov a pri osamelých matkách dvojčiat 2×37 týždňov. To už sú však moje úvahy, lebo stále tvrdím, že počatie dvojčiat (častokrát však aj viacerčiat) na rozdiel od inak narodených detí si človek neplánuje, jednoducho sú tu a musíme sa o ne postarať.

     

    *Takže na záver trocha legislatívy, schválne, či postrehnete zmenu:

     

    16.máj 2002: „Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie osobnej starostlivosti a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov…“

     

    18.máj 2005: „Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov…“

  5. Nielenže sme na rodičovskej dovolenke za rovnaké peniaze ako ženy s 1 dieťaťom, ale máme mizivú šancu si k daným peniazom niečo privyrobiť. Takže minimálne od 1.5.2005* aj v zmysle znenia nového zákona sa rozhodne o diskrimináciu jedná. A hoci pripustil, že pri maximálnej výške materského príspevku 11 tisíc by bol dvojnásobok tejto sumy pri matkách dvojčiat nereálny v dvojnásobku rodičovského príspevku problém nevidel. Nakoľko výdavky sú dvojnásobné, šanca zamestnať sa popri rodičovskej dovolenke s viacerčatami veľmi obtiažna a zaplatenie jaslí pre mnohé z nás nedostupné. Taktiež sme ho upozornili, že daný problém nerieši dvojnásobná výška rodinných prídavkov, nakoľko 500 korún navyše nikoho nevytrhne a tie sa dostávajú aj na deti žien ktoré už chodia do práce. Stále riešime tie kritické prvé 3 roky na materskej s dvojčatami.

     

    Tiež sme spomínali nespravodlivosť prechodu na nový systém vyplácania materských príspevkov, kedy sa do 31.12.2004 už žien netýkali výhody starého systému (t.j. 90% z platu), ale ešte nevstúpili do platnosti výhody nového systému (t.j. max. suma 11.450,- Sk – strop zostal po starom 7.450,-Sk), takže ženy, ktorým to po novom vyšlo menej dostali po novom menej, a ktorým to vyšlo viac dostali po starom menej – čiže na to doplatili aj slabo aj dobre zarábajúce matky. To sa však týkalo rovnako matiek monodetí ako aj nás – hoci pri dvoch a viac deťoch sa to znáša o to horšie, ale s tým sa už nebude dať pravdepodobne nič robiť.

  6. Ak uvážime tých stratených 13 rokov (od vzniku samostatnej SR), a že nasledujúci polrok sa určite v tejto oblasti nič prevratné neudeje je to slabá útecha zvlášť pre tie z nás, ktorým aj tých 4 tisíc v každodennom boji o prežitie veľmi chýba. Môže nás tešiť aspoň to, že pani ministerka v podstate súhlasila s tým, že sa jedná o diskrimináciu určitej skupiny matiek (zvlášť mamín dvojčiat, ktoré sú až doteraz súčastnou legislatívou viacmenej prehliadané – na rozdiel od trojčiat a viacerčiat sa nás netýkajú ani jednorázové príspevky).

    Pozitívom však je, že od 1.11.2005 sa zmenila výška príspevku pri narodení dieťaťa pri dvojičkách zo 4 na 6 tisíc na jedno dieťa rovnako ako to bolo doteraz v prípade 2 detí prežijúcich z trojčiat a vyššie.

    Keďže mnohým z nás rodičovská dovolenka skončí zrejme pred pozitívnou zmenou zákona v prospech mamičiek dvoj a viacerčiat, môžeme dúfať že sa snáď aj našim pričinením toho dožijú aspoň budúce mamičky. A čo sa týka starších ročníkov, ak sa jedná o diskrimináciu, čo pani ministerka nepoprela, na tú sa aj v budúcnosti môže vzťahovať odškodnenie.

     

    Poradca pani ministerky sa potom pýtal aké sú reakcie žien na zmenu zákona, čo sa týka práce popri rodičovkej dovolenke. My „dvojičkové“ sme tiež vstúpili do diskusie a upozornili ho, že aj týmto zákonom sa cítime byť zasa odstrčené, lebo dať si varovať 1 alebo viac detí toho istého veku je predsa len markantný rozdiel. A tak sme vlastne diskriminované hneď viacnásobne.

  7. Milé maminy – zvlášť dvojičkové,

    hoci sme sa na stretnutie s pani ministerkou veľmi tešili, zároveň sme si realisticky uvedomovali, že minimálne do septembra aj tak dieru do sveta neurobíme. Vôbec sme pani ministerke nezávideli jej úlohu „bezzubého leva“, ktorý síce môže k danej problematike vyjadriť svoj názor, ale zatiaľ v nej nemôže v našom legislatívnom vákuu aj tak nič robiť. Napriek tomu bola atmosféra hotela Danube veľmi príjemná a bola nevšednou zmenou v našich každodenných monotónnych mamičkovských činnostiach. Hneď na úvod pani ministerka odľahčila atmosféru nedávnou príhodou zo zasadania žien v New Yorku.

    Téma Diskriminácie dvojičiek prišla na rad ako prvá. Nestihli sme sa ani nadýchnuť a pani ministerka si vzala slovo. Bola dôkladne oboznámená s našou problematikou a doslovne sa vyjadrila takto: „ Máte úplnú pravdu a úplne vo všetkom. Štát predsa nemôže používať iný meter na dvojčatá ako na deti narodené s iným vekovým rozdielom….Štátnu kasu predsa nemôže 600 príspevkov navyše rozhodiť.“ Uznala, že je súčastný zákon pre maminy dvoj a viacerčiat nespravodlivý a je pozostatkom socialistickej legislatívy (kedy mali rodiny s viac deťmi iné výhody). Prisľúbila, že sa bude pre nás vrámci svojich kompetencií angažovať.

    Našťastie vraj nie je pri schvaľovaní zákonov nutné čakať pokým daná téma bude predmetom rokovania parlamentu, ale zmena nejakého zákona sa zatiaľ dá „prilepiť“ aj k iným práve schvaľovaným zákonom.

  8. Ano, mame v plane uverejnit obsirnejsi clanok o stretniti, zatial sme stihli uverjnit len tuto strohu tlacovu spravu. Verim, ze sa nam to podari buduci tyzden.

  9. Nesmierne dakujem mamickam, ktore spracovali clanok o diskriminacii dvojciat a prislusne navrhy. Tiez by som velmi uvitala, tak ako „barča“, keby sa mohol zverejnit konkretnejsi clanok zo stretnutia ohladne tejto temy.

  10. prosím mamičky, kt. boli na stretnutí ohľadom „legálnej diskriminácie dvojičiek“ – aby nám napísali, ako to stretnutie vidia iny. článok je jedná vec. vnútorný (pravdivý) pocit druhá. aj keď -a dúfam, že ma 6 zmysel neklame – ministerka je naozaj sympatická a ochotná postaviť sa za dobrú vec. ak ju fakty presvedčia. len či bude mať na to dosť času. mariama

Pridaj komentár