Poradkyne v dojčení navrhujú zmeny

D. Hajdúková, L. Michoňková 41

Tak ideme na to. Uverejňujeme prvý z námetov, ktoré nám posielate na základe našej redakčnej výzvy „Poďme meniť veci“. Tešíme sa na vaše reakcie, námety, pripomienky.

Milí čitatelia babetka!

Túto výzvu vnímame ako veľkú príležitosť pre navrhovanie zmien, ktoré by mohli umožniť realizovať lepšiu a adresnejšiu starostlivosť o mladú rodinu. A preto na ňu reagujeme. Takže:

  • Pracujeme ako poradkyne pri dojčení už od r. 1996, na začiatku ako dobrovoľníčky UNICEF, poradkyne Laktační Ligy, od roku 2002 ako členky občianskeho združenia MAMILA, či ZDRAVÁ RODINA a od roku 2004 niektoré z nás aj v súkromnej praxi.
  • Poskytujeme poradenstvo pri dojčení formou telefonických rozhovorov, osobných návštev, vedieme podporné skupiny pre dojčiace matky, pracujeme ako poradkyne v materských centrách, poskytujeme e-mailové poradenstvo .
  • Cítime veľkú potrebu zmeny v našej práci, pretože doterajšia prax ukazuje, že starostlivosť štátu o začínajúcu rodinu je nedostatočná. Ak sa v rámci psychoprofylaktickej prípravy na pôrod venuje priestor dojčeniu, zachytáva často iba obdobie tesne pred pôrodom. Pomoc pri dojčení, aká sa poskytuje matkám po pôrode, je na rozličnej úrovni. Každá z nás má iné skúsenosti, od príjemných spomienok na obetavý a príjemný personál, až po zážitky, o ktorých sa nám neľahko rozpráva . Mamička často odchádza domov ledva zorientovaná v tom, ako sa má starať o seba a svoje dieťatko. Terénna popôrodná starostlivosť prakticky neexistuje a matky nemajú skoro žiadnu ľahko dostupnú odbornú pomoc.

Podľa zmien v poskytovaní dávok od 1.1.2006 by rodičom v hmotnej núdzi, ktorí majú dieťa do 1. roka a pravidelne s ním navštevujú poradňu mal štát prispieť 350,- Sk mesačne. Toto nám dáva nádej, že sociálna politika voči rodine začína nadobúdať priaznivejší charakter v zmysle dôležitosti prevencie. A preto by sme chceli aj my iniciovať v rámci nej nasledovné zmeny:

  1. aby poradenstvo pri dojčení bolo poskytované rodičom ešte pred narodením dieťaťa a po pôrode ako širokospektrálna prevencia a ako ďalekosiahla investícia
  2. aby každá budúca matka a otec dieťaťa vedeli, že existuje takáto forma pomoci a to prostredníctvom všetkých inštitúcií, s ktorými mladá rodina prichádza do styku ( materské centrá, úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, mestské a obecné úrady, pedagogicko-psychologické poradne, azylové domy pre matky a deti, útulky pre týrané ženy, nemocnice, ambulancie detských lekárov a gynekológov, jasle,materské školy)
  3. aby bolo poradenstvo pre mladú rodinu bezplatné, resp.za symbolický poplatok
  4. aby poradkyne mohli využiť všetky svoje odborné vedomosti ( vypísať tréningy, vzdelanie…) a praktické zručnosti (stovky konzultácií a návštev..) a stali sa tak v starostlivosti o mladú rodinu partnermi v sieti rodič, nemocnica, úrad, služby, mali prístup do týchto inštitúcií a mohli tam vykonávať svoju prácu
  5. aby sa inicioval vznik kategórie v oblasti starostlivosti o rodinu pod názvom poradkyňa pri dojčení alebo laktačná poradkyňa a jeho pôsobnosť zapracovala do systému starostlivosti o rodinu
  6. Týmto sa, milí čitatelia, snažíme o vašu reakciu na našu iniciatívu a vašu podporu, za ktorú vopred ďakujeme.

    Naši partneri:

    Redakcia časopisu Dieťa nielen pre rodičov

    Občianske združenie Zdravá rodina

    www.babetko.sk

    www.kojenie.sk

    Laktační Liga Praha

    Občianske združenie Návrat

    Únia materských centier

    La Leche League international, Illinois

    Denisa Hajdúková

    Ing. Mgr. Lucia Michoňková

    Bratislava, 11.1.2006

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ako by som sa mohla stať poradkyňou v dojčení? Cítim silnú potrebu pomáhať druhým mamičkám pri dojčení. Pri mojom prvom dieťatku som mala na začiatku obrovské problémy s dojčením a to len preto, že ja som bola málo informovaná a keď som sa spýtala sestričiek v pôrodnici, tak akurát nemali chuť sa so mnou baviť a ešte mi aj vynadali, že čo ich otravujem, veď že by som už dávno mala všetko vedieť. Čo sa mi stalo potom, na to sa mi ťažko spomína. Bolesť pri pôrode bola nič oproti tejto bolesti a tomu sa dalo jednoducho predísť. Keď som sa vrátila domov som sa zaprisahala, že mňa už len tak ľahko niečo nezaskočí a naštudovala som všetko možné o dojčení a odvtedy ma už nič nezaskočilo. Teda problémy sa objavili, ale hravo som ich vyriešila. Syna som dojčila dva roky a teraz mám už 4-mesačnú dcérku, ktorú tiež dojčím a dúfam, že ešte dlho budem. Podľa môjho názoru je veľmi dôležité oboznámiť mamičky so všetkými úskaliami dojčenia ešte pred pôrodom alebo priamo v pôrodnici.

  2. Pripájam sa k podpore. Ja osobne som cerstva 30 – nicka, mam krasnu malu dcerku, ale co sa tyka starostlivosti o babatko, bola som uplne bezradna. Clovek by si myslel, ze ked ma zena tolko rokov, za sebou vysoku skolu, ze to bude hracka. Ale castokrat som si zelala, aby som mohla absolvovat este jednu vysoku skolu – a to starostlivost o dietatko. Snazila som sa co najviac citat a pripravovat sa na dietatko, ale vtedy som bola este bezradnejsia a v podstate aj teraz som. Mam skor pocit, ze cim viac citam, tym viac sa zamotavam do bludneho kruhu a neviem, co mam robit. Velakrat by som potrebovala pocut nazor skuseneho cloveka, ktory by mi poradil s problemom, ktory mam. Ako kazda maminka neskutocne lubim svoju bambulku a citim voci nej obrovitansku zodpovednost. Ved som zodpovedna za jej zivot a nechcem spravit ziadnu chybu. Aj ked sa hovori, ze clovek sa uci na vlastnych chybach, chcela by som ich predist. Ak mam pravdu povedat, tych chybiciek som uz spravila a keby som mohla vratit cas, robila by som inak, ale zial, cas sa neda vratit. A preto by som bola rada, keby sa aj buduce maminky mohli na niekoho obratit, kto by im poradil, ako sa starat o toho malinkeho cloviecika, ktory pride na tento svet.

  3. Podľa mňa by zdravotná poisťovňa mala hradiť každej matke minimálne jednu návštevu laktačnej poradkyne a tiež návštevu pôrodnej asistentky doma počas šestonedelia (alebo by tá pôrodná asistentka mala byť zároveň aj poradkyňa pri dojčení). Na ženu v šestonedelí totiž naše zdravotníctvo momentálne zvysoka kašle – prepustia vás na 4-5 deň a u obvodného gynekológa sa máte hlásiť po 6 týždňoch a medzitým sa doma sama vyrovnávať so všetkými fyzickými aj psychickými zmenami a popritom aj dojčiť a stále sa trápiť či je všetko v poriadku. V minulosti musela prísť novorodenca domov pozrieť detská sestra, ale dnes to platí tiež len na papieri. Z vlastnej skúsenosti viem, že nech si pred pôrodom prečítate o dojčení všetko čo sa dá, pri problémoch pomôže len rada skúsenej mamičky – ideálne laktačnej poradkyne. A pediatrom sa nemožno čudovať, že o praktickej podpore dojčenie vedia často minimum (česť výnimkám) – v pediatrických učebniciach o riešení problémov s dojčením nič nenájdete a na atestáciu z pediatrie I. stupňa (teda základnej ktorú má väčšina obvoďákov) je dôležitejšie nabifliť sa raritné metabolické diagnózy, ktoré obvoďák nemá šancu diagnostikovať a z dojčenia je jediná otázka – pochybujem že sa to za 2 roky od mojej atestácie zmenilo. Takže by bolo treba apelovať aj na slovenskú pediatrickú spoločnosť aby pre podporu dojčenia tiež niečo praktického urobila. Zatiaľ držím palce všetkým dojčiacim mamičkám a laktačným poradkyniam.

  4. -ako som uz pisala, preplacanie konzultacii s lakt. poradkynou zo zakladneho balika zdravotneho poistenia
    – na predporodnych kurzoch aspon jedno stretnutie venovat dojceniu, kde by laktacna poradkyna zhrnula vyhody dojcenia, venovala sa priprave na dojcenie pocas tehotenstva, samozrejme by upozornila na existujucu pomoc pre mamicky v podobe lakt. poradkyn a snazila sa vykorenit urcite myty o dojceni (podporovane aj lekarmi) – kojit po 3 hodinach, 10min. z jedneho prsnika, slabo pribera = nasadit UM, slabe mlieko, kojenie ma negativny vplyv na zdravie mamicky a najma UM = rovnocenna alternativa k MM.
    – bolo by skvele, keby letaciky s telefonnym cislom na lakt. poradkyne v okoli boli v kazdej gynekologickej ale i detskej ambulancii
    – takisto by bolo vyborne, keby v porodniciach bola pritomna lakt.poradkyna a vedela priamo na mieste poradit, povzbudit. Uplne najlepsie by bolo, keby mohla byt pritomna pri kazdom prvom prilozeni, aby kazda jedna zena v porodnici vedela, kto a co su lakt.poradkyne a ze vobec existuju. No super by bolo tiez, keby kazda jedna mama odchadzala domov s vizitkou miestnej lakt.poradkyne
    – tiez letaciky so strucnym zhrnutim beznych problemov a ich rieseni (nieco na styl http://www.mymamy.sk/dojcenie.htm) by mali byt dostupne zenam – ci uz na objednavku, alebo priamo v ambulanciach, kt. som menovala vyssie. Ja som si v NL objednala taketo letaciky a veru mi pomohli ;o)
    Dojceniu zdar! ;o)

  5. Ahoj Evca, k tomu UM. Ja som sa raz v jednej uzasnej knihe o detskej vyzive docitala, ze ak chcem dojcit, tak si NIKDY nemam kupovat UM – pre pripad laktacnej krizy. A tak som tak aj spravila. Kriza bola – a nie jedna! Ale sme to museli vydrzat. A tak sme sa docili niekedy aj kazdu pol hodinu, drobculka bojovala o kazdu kvapocku mliecka a spolu sme ten boj vzdy nejak uspesne dobojovali. Mame 13m a dojcime sa dalej. Mliecka je niekedy viac a niekedy menej. A tiez nie je ziaden cvalik. V 3m uz vazila menej a pani doktorka nam navrhla UM, lebo mala nepriberala podla tabuliek. Ale my sme sa zatali a do 6m sme poznali len MM. Nasla som totiz doma staru BEBU(ale nie preslu)a ked som ju davala psovi, zo zvedavosti som ju ochutnala. No, nechcel ju ani pes.A toto by som mala davat svojmu dietatu…A co sa tyka kupovanych prikmov, sem tam ich vyuzijeme aj my. Ja som vsadila na to co malej hlavne chuti a to je HIPP alebo SUNARKA a sem tam HAMI.Ale je taka uzasna kniha od pana P.FOŘTA o vyzive dojciat a deti a to je nasa Biblia stravy a myslim, ze sa nam celkom dari, tak vam ju vsetkym odporucam. A nedajte sa obalamutit reklamou. Dolezite je, aby to nasim drobcekom chutilo,tak obcas ochutnajte to, co im davate papat, aj ked obal to ma pekny smile

  6. Ja neviem, či sa to ešte stále deje, ale ked som porodila v r. 2001, tak reklamný balíček SUNAR bol aj v klinik boxe – taká krabica s drobnosťami pre čerstvú mamičku (časopisy o deťoch, plienka, vložka, prášok na pranie, dojčenská voda, …). Detská primárka nám ho kázala vypiť (matkám, nie deťom) ešte počas pobytu na oddelení – chcela mať istotu, že to doma žiadna nedá svojmu dieťaťu smile.
    Potom v r. 2004 sme dostali klinik box bez UM, no to som si zas v poradni všimla, že pediatričky odporúčajú jednoznačne UM BEBA (hoci viem, že na trhu je X produktov s podobným zložením, drahšie, no i lacnejšie). Nič iné, len Bebu nám (všeobecne mamám) potom odporúčali aj počas pobytu v nemocnoci so Slávkou.
    Preto si myslím, že z toho niečo majú, inak by mohli odporučiť akékoľvek iné UM, lebo podľa skúseností niektorých nedojčiacich mamičiek viem, že sú aj lepšie-chutnejšie UM než práve Beba.
    Aj ked som sa v lekárni pýtala na prvé príkrmy (myslím hotové kupované, jednoznačne v odporúčaniach vedú produkty od Nestlé). Nechcem to rozoberať, niektoré som ochutnala z čírej zvedavosti a konštatujem, že mne viac chutili iné značky.

  7. Ahojte kocky,

    Vasa iniciativa je samozrejme super a podporujem ju! Mam dvojicky a dojcila som ich 15m. Pred porodom som sa snazila nacerpat, co najviac informacii, chodila som na individualnu psychofrofylaxiu a to mi naozaj pomohlo. Mam predcasnickov, narodenych v 35+5 (2,5 a 2,6g) a zo zaciatku som ich nemala pri sebe, sestricky mi ich nosili na preskacku a niekedy len jednu cely den, deticky mali problem s prisanim sa, vyskusali klobuciky – a islo to, mali sme ich az do konca. Kazde 3h som dojcila, po dojceni este odstriekala, medzi dojceniami odstriekala a nosila mojim detickam, po 5 dnoch som ich mala pri sebe a zacala som riesit problem, ako ich nakrmit naraz, opat mi nikto nepomohol deti prilozit, ale kedze v knizkach som obrazky videla, tak som to tiez skusila zvladnut sama. Dojcenie bolo od zaciatku mojou prioritou, takze som sa vzdala vsetkych aktivit v domacnosti v prospech mojho manzela a musim povedat, ze bez jeho podpory by to neslo. Bolo by fajn, keby som sa mohla stretnut s LP uz pred porodom, keby bola pritomna v nemocnici, mohla sa mi aspon chvilku venovat, ja som to sice zvladla, ale na vsetko som musela prist sama. Mozno som to zvladla kvoli mojej povahe, neuspech som si vobec nepripustila, keby sa mi to nepodarilo zvladnut, asi by som to dost tazko niesla. Je mi luto mamiciek, ktore velmi chcu, ale nemaju podporu a pomoc, na druhej strane im ale odkazujem, ze babatka potrebuju viac ako materske mlieko ich lasku!!!

  8. Ako poradkyni sa mi pred 15 a pol mesiacmi narodili dvojicky, a to 2,5 roka po prvom chlapcovi. Chapem, Lea, o com hovoris. Viem, co je to plac dvojiciek, neutichajuci plac… a co to robi s maminymi nervami. Vdaka tomu, ze sme nemali po porode komplikacie, sa nam to podarilo a dojcim ich este stale. Ale ako poradkyna a matka dvojciat si uvedomujem obrovsku potrebu podpory a kvalifikovanej rady pre matku dvojciat uz pred porodom a hned potom, kedze tych problemov je obycajne dost a este aj z kazdeho rozku. Na to vsak potrebujem vstup do nemocnice. Kto mi ho zabezpeci? Vdaka vsetkym vam, rodicom, ktori si nas ziadate.

  9. Lea, neplač pri pohľade na dojčiacu maminu, nie je to tvoja „vina“, že si nedojčila, je to niekde inde. Pokiaľ si vyskúšala všetko, čo si vedela a „nešlo to“, tak si urobila to najlepšie, čo si v danej chvíli vedela.Teš sa zo svojich krásnych detičiek, teš sa, že sú zdravé, určite im dojčenie nahrádzaš inými ronako hodnotnými prejavmi lásky a pozornosti. A na slová „nikdy sa NEZMIERIM s tym, ze som JA som nekojila“ radšej rýchlo zabudni. Nič ti to nevyrieši, budeš sa len sama trápit a to predsa nie je účel a ani jedna z poradkýň (tiež medzi ne patrím), a za to ti ručím, ti to nebude nijako pripomínať.

  10. Keď som bola tehotná niekto mi nepovedal, že existuje niekto ako poradkyňa pre dojčenie. Prečítala som si Encyklopédiu o matke a dieťati aj o dojčení. Počas nesledujúcich dvoch dní som plakal manželovi, že ja to podľa tej knihy nezvládnem. Presvedčil ma, že knihy sú nanič a všetko je to o prírode, príroda to zariadila tak že dojčiť budem ( manžel nie je vžiadnon združení na ochranu prírody len vyrastal na dedine).Vybrala som si preto pôrodnicu v Topoľčanoch pretože podporuje dojčenie. No napriek tomu mi tam veľmi chýbal blízky kontakt sestričiek, od ktorých som očakávala, že mi ukážu ako dieťa správne priložiť aké sú iné polohy dojčenia a prečo je dobré tieto polohy striedať. Ako dlho a často dieťa treba dojčiť, čo ak nastanú nejaké komplikácie a ao ich spoznám. Odpovede na tieto otázky som získala tým, že som prežila na vlastnej koži problémy tým, že som pozorne počúvala čo moje dieťa chce a kedy a malá má 1,8 roka a dojčím 5x za deň. Problematika dojčenia ma natoľko zaujala, že čítam všetku dostupnú literatúru a kontaktujem sa s pôrodnou asistentkou v Čechách , ktorá robí predpôrodné kurzy. Chcem aby druhým ženám bol vždy napomoci v dojčení niekto aby boli hrdé na seba, že spravili pre niečo dôležité, osožné svoje dieťa. Podporujem Váš návrh a teším sa, že ak budem mať druhé dieťa bude pri mne niekto kto mi pomôže s dojčením. Rada by som vedela, aké sú podmienky na vykonávanie poradkyne pre dojčenie.

  11. Keď som bola tehotná nikto mi nepovedal, že existuje niekto ako poradkyňa pre dojčenie. Čítala som som v Encyklopédií o matke a dieťati ako sa správne postarať o dieťa, ako ho dojčiť, ako si ho správne priložiť a v akej polohe. Po prečítaní postupov som dostala taký stres z dojčenia, že som dva dni manželovi nariekala, že to nezvládnem. Presvedčil ma však, že knižky sú nanič, dôležitá je príroda a tá to zariadila tak, že dojčiť budem. Veľmi som chcela dojčiť a tak som si vybrala pôrodnicu v Topoľčanoch, ktorá dojčenie podporuje. Veľmi mi tam chýbal bližší kontakt detských sestier, od ktorých som očakávala aby mi ukázali správne priloženie aj viackrát aby som som získala stratenú sebadôveru, povedali o správnej technike dojčenia. Malá má 1,8 mesiaca a ja ju dojčím vďaka svojej vôli a informáciám ktoré som si dodatočne naštudovala. Veľmi ma táto problematika dojčenia zaujíma, kontaktujem sa aj pôrodnou asistentkou v Čechách, ktorá robí predpôrodné kurzy a uvažovala som či by bolo možné aby som aj ja mohla robiť poradkyňu pre dojčenie. Zmeny ktoré navrhujete sú opoctatnené a vítané každou mamičkou. Návštevy takejto poradkyne by som určite privítala aspon v prvých štyroch mesiacoch.

  12. No, nejak som sa rozpisala, ale dokoncim to. Narhujem, aby sa mamickam dvojiciek venovala extra pomoc pri dojceni, a najma uz v nemocnici, pretoze je to naozaj VELKY ROZDIEL kojit jedno a dve deti. Mne sa obcas venovala jedna zlata sestricka, ale to nestacilo, najma, ked sa deti nechceli prisat.

    Ja som stravila na sestonedeli takmer 3 tyzdne, vystriedalo sa mi na izbe asi 5 mamiciek, ale ani jednej nikto nepomahal s kojenim. Zaucenie do tajov kojenia prebiehalo: „prikladajte si ho/ju, dobre?“

    Aby to nevyznelo, ze som spokojna sama so sebou: este aj dnes, viac ako po roku placem pri pohlade na kojaciu matku, ci uz v TV alebo nazivo a nikdy sa NEZMIERIM s tym, ze som JA som nekojila. Ale to uz nebudem rozoberat. Poznam niekolko dvojickovskych mamiciek, tie ktore kojili a tie, ktore nie, pomer je vyrovnany pol na pol. Dovody nekojacich podobne mojim.

    Vitam tuto iniciativu a dufam, ze pomoze vsetkym maminkam v buducnosti, ktore chcu pre svoje babatko to najlepsie.

  13. Ja som tiez vytocena z reci, KED SA DA TAK SA CHCE. Narodili sa mi predcasne /v 35.TT/ dvojicky, obe vazili 2kg, 10 dni stravili v inkubatore a dokrmovane boli mojim odstrekovanym mliekom z FLASE, ked som uz nestihala, MM inych mam. Jedna lekarka rozhodla po 4 dnoch, ze mi ich daju na prilozenie, primarka na nu navrieskla, ze v ziadnom pripade a tak sa veselo flasovalo dalsi tyzden. Ked mi ich potom konecne dali, vyvalili babatka oci, co im to strkam do ust. Nechceli sa prisat, ani potom uz doma. A nezelam nikomu pocut ten plac babatka, ktore lezalo vedla mna, zatial co ja som sa pokusala nakrmit druhe a ono kricalo este viac, lebo sa odmietalo prisat. Bola som na deti sama, bolo ich treba aj prebalovat, aj kupat, aj utisit aj oprat aj ozehlit ich vecicky, nic ine som nerobila, len to co bolo potrebne pre ne. Ale jednoducho boli DVE. Keby som mala jedno dieta, mozno by som ich „tyrala“ dlhsie, ale ja som psychicky neuniesla ten plac, mala som silnu poporodnu depresiu, ktoru v nemocnici odignorovali a za chrbtom ma nazyvali sialenou a hysterkou, nevladala som z vycerpania fyzickeho aj psychickeho jest, akurat som pila a pila. A mlieko postupne odchadzalo – tym, ze som nevladala jest, babulky odmietali sat ,az sa stratilo uplne. Ano, odstrekovala som, kazde tri hodiny, 6 tyzdnov v kuse. A ked som si potom za cely den odstriekala asi 40ml a uz asi piatykrat mi do krvi praskla bradavka, vzdala som to. Babulky maju dnes 15 mesiacov, od 6 tyzdnov su na Nutrilone a nic im nie

  14. Schamka…prepac, mozno som sa najezila, ale uz ma nebavia reci, ze dojcit moze kazda…ono je to tak, ze ta co chce, nemoze, a niektore maju mlieka, ze im ,,z usi tecie,, a predsa pridu domov z porodnice a dieta odstavia…osobne poznam viac takych pripadov…tak sa cudujem..preco? ved ja by som dojcila, ale nemozem a ona nechce…inac ja by som navrhovala, aby kazda porodnica mala svoju poradkynu dojcenia, ktora by sa starala vylucne o to…davala rady, pomahala. Sestry na sestonedeli sa staraju o matky, detske o deticky a tak na dojcenie nema nikto cas…nikto neporadi, nevysvetli…ani pediatri…ti sa len opytaju: ,,dojcite?,,…ak nie, co davate? viac ich nezaujima…

  15. Ahojte! Chcela by som sa týmto príspevkom poďakovať hlavne Denise Hajdúkovej za jej pomoc. Mám 5 mesačného syna, a som veľmi rada, žo som sa včas dozvedela, že v našom meste existuje poradňa pre dojčiace mamičky, ktorú vedie Denisa. Neraz som sa dostala do situácie, keď som si nevedela rady. Hoci aj neskoro večer som jej mohla zavolať a ona mi ochotne poradila, povzbudila ma. Som si istá, že každá mamička by s radosťou prijala, keby v ich blízkosti bola osoba, poradkyňa v dojčení a vo všetkom inom. Len o tom treba informovať ľudí, hlavne mamičky, a vymyslieť niečo, aby táto práca bola vhodnou formou ocenená.

  16. Kde by ste chceli poradkyne stretnúť, akou formou sa o nich dozvedieť…..

    Podla mna by bolo fajn, keby kazda porodnica mala aspon jednu poradkynu dojcenia. nestaci mat len napisanych desat pravidiel o dojceni, ktore sa aj tak v nemocnici nedodrziavaju. jednou s foriem, ako sa o poradkyniach dozvediet by mohli byt letaciky s menom, adresou ci tel. cislom vylepene na nastenke pred ordinaciami alebo priamo u lekara. je pekne, ked sa da poradit cez telefon ci internet, ale je to neosobne a tazko sa do par viet formuluje cely problem, ci mnozstvo problemov suvisiacich s dojcenim. preto by som uprednostnovala osobny kontakt. a co ma tiez mrzi, to je uz spominany pristup v nemocniciach. tvrdia, ze dieta by malo byt dojcene, ked si o to „zaziada“, ale mne malu nosili v pravidelnych intervaloch. a pomedzi to ju krmili z flase. ked som ju chcela dojcit, musela som ju vazit, ci vypila tolko, kolko bolo predpisane. a ked vypila malo, musela som dokrmit z flase, lebo ak nepriberie urcite tie gramiky, tak nas nepustia domov. takze treba zmenit aj pristup v nemocniciach. tolko moje navrhy.

  17. Milí diskutujúci. Som navrhovateľka tejto výzvy a pozorne čítam vaše reakcie.

    Z vašich slov rozumiem a cítim úprimnú vďaku, ktorú ste prejavili a povzbudenie, ktoré nám posielate. Som vám veľmi vďačná a som rada, že ste ako rodičia prehovorili.

    Mnoho z vás nieje spokojných s tým, aká je situácia v tejto oblasti, z vašich slov cítiť aj rozčarovanie, miestami pochopiteľnú zlosť. Pri svojej práci som sa stretla mnohoktrát s vysvetľovaním prečo matka nedojčí.Z počiatku som to prežívala dosť ťažko ( hlavne ak boli na príčine ťažkosti, ktoré sa dali poľahky riešiť), no časom som sa naučila radšej mlčať a neposudzovať prečo sa tak stalo. Je dôležité nedojčiacu matku prijať ako tú, ktoréj sa to skrátka nepodarilo, dodať odvahu, ža nabudúce to môže byť lepšie a podať jej pomocnú ruku, keď o to sama zažiada. Situácia je dnes taká, že je mnoho mamín ktoré dojčiť chcú, ale keď nastane problém, tak niet pomoci a preto sa jej to nepodarí. Dôležité je teda v prvom rade vyriešiť túto otázku.Teraz snáď nastala možnosť to zmeniť. Preto by sme veľmi uvítali vaše návrhy, aké sú vaše konkrétne predstavy, čo by ste chceli, čo vám chýba, ako by to malo vyzerať. Kde by ste chceli poradkyne stretnúť, akou formou sa o nich dozvedieť…..Vďaka.

  18. Denisa – ale problemy s dojcenim nie su len pri rozbehnuti laktacie. Co laktacne krizy? Strajky? Pomalsie priberanie? Odmietanie prikrmov, ze dieta pije len MM a ty nevies, ci ma vsetko, co potrebuje? Odstavovanie? Tlak okolia „ty nekojis?“ alebo po par mesiacoch „ty este stale kojis?“ A podobne… Je toho dost a kazda jedna chceme byt tou najlepsou mamou. Preto potrebujeme podporu v kazdom obdobi, ked o sebe pochybujeme. Hoci uz mozeme vyzerat, ze sme „ostrielane“ matky ;o)

  19. Ja tam pisem:
    Umelá výživa nie je alternatíva – je to posledné východisko! Cize najprv treba vyskusat vsetko mozne a az ked nic z toho nezaberie, siahnut po dokrmovani. a tiez Myslim si, ze mat doma v zalohe UM je najlepsia cesta, ako kojenie hned pri prvom probleme zavesit na klinec.
    Cize inymi slovami kojim, ale „pre istotu“ mam doma aj UM. To je podla mna kontraproduktivne. Nepisem nic o tom, ze ked sa ti 12 dni nespravi mlieko, tak mas dieta nechat hladovat. Alebo ano? Nemusis sa hned jezit ;o) Zdravim!

  20. Evca, napis presne, kde sa tak deje. Ono je to totiz v rozpore s Kodexom o marketingu UM, na SLovensku mame na to nejake zakony, ze sa to nesmie!!! Takze by bolo dobre to nahlasit – UNICEFu alebo komu…

  21. Ja by som urcite privitala nejake podporne materialy o kojeni u gynekologa, tak ako sa mna zosypali ine o tych naj plienkach, kremikoch, o pupocnikovej krvi… Ale asi ma pravdu Evca, tieto veci su o biznise a dojcenie nie. Na pediatrov by som to nenechavala, ono uz moze byt pri navstevach poradne s babetkom neskoro, ked sa laktacia nerozbehla uspesne. A este vacsia podpora v porodnici.

    Osobne s tym problem nemam, prvu dcerku som dojcila 15 mesiacov aj napriek roznym problemom, aj psychickym, teraz cakam kazdu chvilu na narodenie druheho babetka a na dojcenie sa vyslovene tesim. Ale uz som si na cviceni pre tehotne kde chodim vypocula ze v nasej porodnici sa dokrmuje UM (voci comu som sa vo svojom PP ohradila) a este radu nasej cvicitelky, inak PA, ze dojcit kazde 3 hodiny max.10 minut. Mozno to nemyslela zle, tie 3 hodiny boli akoze maximalny cas medzi kojeniami, a 10 minut je mozno fajn na zaciatku, kym si bradavky zvyknu, ale predsa! Tomu by sa malo zabranit, takymto casovym obmedzeniam, lebo vyvijaju psychicke tlaky na mamicky.

  22. Pre Evcu…vies, keby som vedela, ze ta matka je zdrava tak preco nie…ale clovek nikdy nevie..na vlastne oci som videla, ako mlada mamicka tesne po porode zobrala zo suflika cigarety a isla si zapalit …a pritom mlieko mala hned na druhy den…tak to by som potom dala radsej to UM…ale napr. zene, kt. by som poznala alebo doverovala, preco nie…

  23. Je to klasický obchod, kde chodí obchodný zástupca po poradniach a ponúka vzorky zadarmo a rozvešiava so súhlasom lekára reklamné letáky v čakárni. Nie som si istá, ale ako pri iných produktoch, tuším aj pri UM majú lekári nejakú malú odmenu za odporúčanie konkrétneho produktu (možno ste si tiež všimli, že niekdey veľmi letí napr. cebion multi, inokedy zase sunarka, potom zas očkovacia vakcína, potom sirup paralen, …).
    Okrem toho, spoločnosti, zaoberajúce sa výrobou a distribúciou UM a inej dojčenskej výživy majú rôzne podporné programy pre svoje zamestnankyne, ktoré čakajú prírastok (napr. možnosť vybrať si produkty pre dojčatá až do hodnoty 10 000 sk – Nestlé).
    Proste, všetko sú to obchodné a reklamné namotávky, z ktorých majú výrobcovia a predajcovia finančný efekt. Preto sa tak masívne propaguje UM, preto sa kladú také enormné požiadavky na modernú matku (že všetky stíhajú dojčiť, upratovať, sexovať, skvele vyzerať, len práve vy nie), lebo zlyhanie dojčeia je dôležitý krok na nasadenie UM a už ide o peniaze.
    Dojčenie je zadarmo. Stojí len malý neporiadok v byte, pár prebdených nocí, neumyté zuby a nečesané vlasy a možno sexuálne neuspokojený manžel, ktorý si tiež môže v bulvári prečítať, že iné ženy sú po pôrode schopnejšie a chtivejšie, než tá jeho. Nikto cudzí predsa nemá finančný efekt z toho, že matka dojčí. Nikto nezbohatne na tom, ked bude propagovať odhalené prso plné mlieka a pri ňom spokojné bábätko.

  24. Možno niekedy bolo samozrejmé, že sa staršie deti dívali na to, ako matka dojčí najmladšieho súrodenca, no čo si ja spomínam na svoj život pre teho, dojčiť som videla len 1 ženu za celých mojich dovtedajších 25 rokov. Asi by som mala okolo toho menej stresov, keby som aspoň tušila, že sa dá pomôcť, že na také problémy sú už oskúšané recepty atd…

    Ešte odkaz pre NIKU 1971: zažila som na vlastnej koži, že v pôrodnici si žena bez mlieka môže vybrať, či chce pre svoje bábätko UM na dokrmovanie, alebo chce, aby jej ho nadojčila iná žena, ktorá má mlieka dosť a je ochotná (ja som tak dojčila 2 cudzie deti). Otázne je, či by si ty ako matka zvládla ten pocit, že tvoje čerstvo narodené bábätko kŕmi zo svojich pŕs celkom cudzia žena.

  25. Ahojte, ahoj Schamka,
    nechcem rozoberať dôvody, prečo ktorá žena nedojčí a ako to komu vysvetľuje, to je každej osobná vec. Radšej by som pripojila svoj názor o osvete a informáciách.
    Tiež som sa o laktačných poradkyniach dozvedela až pred rokom, ked som už mala väčšinu problémov svojpomocne zvládnutú. Naša pediatrička sa o niečom takom nezmienila ani slovom, no na jej obranu zas musím uviesť aj to, že hoci ma stresovala vážením, ani raz nespomenula nutnosť prikrmovať UM, lebo jasne videla, že mlieka mám dosť. Len mi nevedela poradiť, nakoľko ona svoje deti dlho nedojčila (3 mes.).
    Mám doma prírodopis z r. 1921 a tam je riadne časť Starostlivosť o novorodenca. Dnes sa deti v škole učia kopu zbytočností, ktoré sa dajú nájsť v knihách, na nete a inde, len rodičovstvo – zvlášť materstvo – sa nikde neštuduje. Každá z nás by chcela byť tou najlepšou matkou so všetkým, čo k tomu patrí, no cesta k tomu je neraz veľmi ťažká a bez potrebných informácií sa nie všetkpo dá perfektne vždy zvládnuť.
    Takže ja by som sa nespoliehala len na to, že sa žena niečo o svojom tele a biologických možnostiach dozvie v priebehu tehotenstva (ved mnohé ženy sú počas teho také vyťažené, že nemajú na také „samozrejmosti“ čas), ale navrhovala by som normálne v rámci podpory a propagácie dojčenia začať u detí čím skôr, nech vidia, že je to niečo prirodzené, z čoho netreba mať strach a predsudky. Možno po skončení ZŠ na to nachvíľu pubetra zabudne, ale v čase núdze mozog zapracuje a spomenie si.

  26. Odkaz-Nika-Páčilo sa mi ako si zareagovala.Ak si prečítaš moju predchádzajúcu reakciu,nájdeš v nej časť- budú sa snažiť ak to pôjde…Pretože som vyštudovala zdrav.sestru v odbore detská sestra v mojom okolí sa moje známe často obracali na mňa s prosbou o radu.Pritom som sa dozvedela tiež veľakrát ,že dojčiť prestali pre nedostatok mlieka, pre slabé mlieko.Naozaj sú ženy ktoré z rozličných príčin dojčiť nemôžu ,preto ich ochotu,či neochotu dojčiť neposudzujem.Hovorím však a odoznelo to aj v iných odkazoch,mamina musí byť POKOJNÁ!!!

  27. Schamka…a co by si dal svojmu dietatu, keby sa ti mlieko zacalo tvorit az na 12-sty den?..bola som po sekcii a mlieko mi prislo az na 12-sty den…v nemocnici na mna iba pozerali…a to som mala maleho na izbe, prikladala som ho na poziadanie a nic…manzel mi uvaril doma caj pre kojace matky a nic..pila som tekutiny a nic…citila som sa ako krkavcia matka a chodila zobrat na novorodenecke, aby mi syna aspon trocha nakrmili…co na to dodat? ..potom som sice dojcila, laktacia sa mi pomalicky rozbehla, ale nikdy som nemala tolko mlieka, aby som zasytila syna..takze sme prikrmovali…nechapem, ako je mozne, ze sa mi mledzivo zacalo tvorit az na 12-ty den…vysvetli mi to niekto???…a vraj dojcit moze kazda co chce…

  28. Mila Jana, nie kazdy byva v blizkosti 24-hodin otvoreneho Tesca, takze alternativa umeleho mlieka v zasobe sa mi nezda az taka az takou zlou myslienkou.

    Zuzana, neviem preco reagujes tak podrazdene na Andrejku?!Takze pisem podobne.. Nuz co, ty sa zase zmier s tym, ze su aj maminy, ktore nemaju dostatok mlieka nech robia co robia…A prave take tzv.maminy ako ty, lepsie povedane reakcie podobneho typu ako tovje u nich mozu navodit depresie..

    Ozaj a este nieco pre Janku. Ako by mala vyzerat neextremna podpora kojenia ? No asi nieco v tom duchu, ze materske mlieko je sice to najlepsie, co mozeme dat svojim detom ale ked to nejde z roznych pricin, tak nie su horsie matky, ako tie co koja.. a deti nebudu hlupejsie a podobne. Podla mna je pre dieta lepsia vyrovnana a spokojna mama a kopka nervov..

  29. odkaz Janka(Schanka)a Danin-So všetkým súhlasím,alternatíva mlieko v mraziaku,má byť len možnosťou ,ktorú použijeme len v prípade hladu dieťaťa.Ide tu prave o ten pokoj ,ktorý má mať matka aby mlieko mala.Skúsenosť mi hovorí ,čím väčší strach som mala ,tým častejšie som mala problémi s tvorbou mlieka.Akonáhle som sa upokojila ,nevidela veci tak tragicky,mlieko sa mi začalo tvoriť.Ešte musím podotknúť-nemohla by som dojčiť dva roky .

  30. Sestra, suhlasim s tebou az na jednu vec. Myslim si, ze mat doma v zalohe UM (dokonca urobene v mrazaku!!!) je najlepsia cesta, ako kojenie hned pri prvom probleme (alebo naznaku problemu) zavesit na klinec. Mne sa strasne paci veta, ktoru ma na svojich strankach ProVita – Umelá výživa nie je alternatíva – je to posledné východisko!. Cize najprv treba vyskusat vsetko mozne a az ked nic z toho nezaberie, siahnut po dokrmovani. Tych moznosti je naozaj vela (http://www.mymamy.sk/dojcenie.htm), takze nez sa vsetko vyskusa je aj dost casu ist kupit UM. Mimochodom, dostat ho aj s flasami a cumlami v Tescu, ktore je otvorene 24hod. 7 dni v tyzdni.

  31. Som veľmi rada ,že mladé mamičky možu aj takýmto spôsobom získať nové informácie o dojčení. Som mamou troch detí ,dojčila som dosť dlho, takže by som už mohla radiť aj s odstavovaním dieťaťa po druhom roku,ktoré nie a nie prestať.Myslím si ,že je dobré ak mladé dievčatá vedia,že dojčenie je pre dieťa to najlepšie,zároveň si už v tomto čase dávajú predsavzatie, že sa o to budú aj snažiť ak to pôjde.To je len začiatok. Potom keď už príde to obdobie, je dôležité byť pokojný a nestrachovať sa.Laktácia je v úzkom spojení so psychikou mamy.Ak ste si cez deň naložili väčšie bremeno ako ste mohli zvládnuť môžte čakať menej mlieka.Ak sa stane, že práve nie ste v pohode mali by ste si sadnuť, vypiť feniklový čaj dobrý na laktáciu,mám to overené,uvoľniť sa, prípadne si pospať ,nerozmýšlať.čo budete robiť ak nebudete mať dosť mlieka,ono sa to všetko napraví.Ja som mala vždy doma v zálohe krabicu so sušeným mliekom.časť z nej som dala do mraziaka,druhú som mala v prípade núdze prichystanú v skrinke.Držte sa a držím palce

  32. Hm,

    bolo by to fajn ak by sa to podarilo. Este si dobre pametam chaos pri mojom prvorodenom. Pomahala cela rodina – zarucene informacie, osvedcene postupy – chuda chlapec !

     

    Clovek sa uci, pomoze literatura, pomoze rodina, pomozu priatelia.

     

    A hla male svetielko v tomto tapani – pomocna ruka Vasej organizacie.

    Je vsak na skodu veci, ze neexistuje v tomto smere podpora statu, samosprav, miest a obci. Pravdepodobne ani nemocnice – porodnice takuto informaciu o moznostiach pomoci mladym matkam nemaju.

    Priestor na realizaciu existuje.

    Drzim palce

  33. Držím prsty!!! A zároveň vám ďakujem. Som po cisárskom reze,maličká sa mi nevedela prisať, mala som tri laktačné krízy, dcérka bojkotovala, mala som mastitídu… a ktovie, čo všetko ešte. Nebyť vašich cenných rád, isto by som ju úspešne už 10. mesiacov nedojčila. A verím, že vydržím čo najdlhšie!!! Prajem veľa úspechov a nech sa vám to vráti na vaších deťoch 8-).

  34. Uplne suhlasim! Ja som o „nejakých“ poradkyniach v dojceni nemala pred a ani po porode svojho syna ziadne informacie. Vobec som nevedela, ze nieco take existuje. V nemocnici mi s dojcenim nikto nepomohol a doma som to nedokazala zvladnut. Rodila som cisarskym rezom, maly bol tri dni na UM a ked mi ho priniesli, vobec sa nevedel prisat. O poradkyniach v dojceni som sa dozvedela, az ked uz bolo neskoro a maly bol krmeny len UM. Pri druhom dietati rozhodne Vase sluzby vyuzijem a budem sa na dojcenie pripravovat uz pocas tehotenstva. Takze drzim palce Vam aj sebe.

  35. v prvom rade by na novorodeneckom v nemocnici s privlastom baby friedly a s laktacnymi izbami roomin-in, mali sestricky vyhodit skatule s umelym mliekom.

    mna bohuzial odstavili v nemocnici v ruzomberku!!!!!!!!!!

    prisla som domov a uz bolo neskoro.

    je mi to luto!!!

    mala mala zltacku, bola pod lampou a nenosili mi ju.

    vela uspechov prajem

  36. skveléééé, pripájam sa k: Jana (schamka) a Danko,

    Andrejka: „…kladie neskutočný tlak, aby dojčila.“ To si napísla prehnane, aby dojčiace „pochopili“, však? Je mi ľúto, že sa Ti to nepodarilo, keď už nič iné treba sa s tým zmieriť, myslím, že práve články a príspevky typu ako to nešlo a nemohlo ísť odradia mnohé neskúsené mamičky, bez podpory, mnohým to len dá do úst výhovorky, aby pred okolím, keby sa niekto spýtal, mohla povedať, že to nešlo., atď. Nie každá chce, ale nechce si to priznať.

    Dojčenie sa má stať samozrejmosťou (veď príroda to tak zariadila) a prikrmovanie len výnimočnosťou, žiaľ je to naopak.

  37. Skvele!!! Tuto iniciativu plne podporujem (da sa aj inak, ako mojimi nadsenymi „vykrikmi“ tu pod clankom???).
    K bodu 3 – aby bolo poradenstvo pre mladú rodinu bezplatné, resp.za symbolický poplatok. Podla mna by bolo velmi dobre tlacit na zdravotne poistovne, aby konzultacie s laktacnou poradkynou boli preplacane zo zakladneho balika poistenia (alebo je to v kompetencii MZ SR?). Vsade sa hovori o tom, ako je prevencia lacnejsia nez liecba, a dojcenie je prevencia tiez. Neviem, mozno to uz je zahrnute v poisteni, aj ked sudiac podla toho bodu 3 by som skor povedala, ze nie…
    Ja mam inak aj dost dojem, ze to, ze sa mnohe mamicky nedostanu k fundovanym radam ohladom dojcenia, je aj vinou lekarov v poradni. Dietatko sa nevprace do tabuliek? No tak nasadte Nutrilon/Bebu/… Namiesto toho, aby vytasili vizitku laktacnej poradkyne, dali telefonne cislo a podobne ;o( V mnohych (nastastie nie vo vsetkych) pediatrickych poradniach ta podpora dojcenia viazne (neviem, ako je na tom propagacia UM, viete niekto?) a ked si vezmeme, ze zbytocne prikrmovanie UM je umocnene titulom MUDr., tak sa dojcenie potom podporuje velmi tazko.

    Mne to fakt neda… sorry… Andrea, v com mas pocit, ze podpora dojcenia zachadza do extremu? Alebo inak – ako by podla teba mala vyzerat ta neextremna podpora dojcenia?

  38. Vyborne. Drzim vam palce. Dojcenie je velmi dolezite. No pozornost by sa mala venovat aj matkam, ktore napriek vsetkej snahe dojcit nedokazali. Dnes sa na matku kladie neskutocny tlak, aby dojcila. Vsade sa pise, ze nedojcenim ohrozuje zdravie svojho dietata, ale niektore matky jednoducho dojcit nemozu ci uz fyzickych alebo aj psychickych pricin. Ako napriklad ja, jednoducho sa mi tvorilo pramalo mlieka (cca 10 ml z obidvoch prsnikov) a nijako som nedokazala tvorbu zvysit. Mala som depresie z toho, citila som sa ako macocha, najhorsia matka pod slnkom. Bola u mna poradkyna dojcenia, vsetko sa jej zdalo fajn, ale vysledok jednoducho nebol. Bola som aj u endokrinologicky, ktrora po vysetreni skonstatovala, ze nemozem kojit lebo prilis chcem. Neviem, co sa da v takomto pripade urobit, ale ked sa fakt neda, tak sa neda a tolko pocetne clanky o dolezitosti kojenia iba situaciu pre taketo zeny ako ja iba zhorsuju. Podla mna dojcenie treba podporovat, ale netahat do do extremu.

  39. Skvela myslienka, tiez sa mi zda nespravne, ze napr. v cakarni u pediatra nenajdete infor. materialy ako sa starat o dieta po vsetkych strankach, co a kde treba vybavit na uradoch (na co mate narok) s pripadnymi odkazmi na literaturu, poradcov, internetove stranky a pod. Taktiez by mali by bezne predporodne pripravy v zmysle starostlivosti o dieta. Nie kazda mama ma moznost studovat pred pôrodom mesiace internet, resp. pokupovat si literaturu. Pri neinformovanosti matiek je aj vacsia sanca, ze sa spoliehaju na skusenosti ich mam a babiek, ktore su v porovnani s novymi vyskumami zastarane, resp. zalozene na poverach a tych castokrat skor uskodia. Drzim palce.

  40. Myslim si, ze taketo, hlavne poradenstvo este pred narodenim dietatka je velmi dolezite. Ja som prave preto zlyhavala pri dojceni prveho dietatka ( dojcena iba 2,5 mesiaca, ale aj prikrmovana UM), lebo mi nemal kto poradit a stare mamy boli prave z generacie mam, ktore nedojcili, pripadne dojcili “ tyzden“. Ucila som sa na vlastnych chybach a aj vdaka internetu som druhu dcerku, ktora sa mi narodila po 7 rokoch od prveho porodu uspesne dojcila a este stale dojcim ( ma skoro 15 mesiacov). Myslim si, ze je to to najlepsie, co jej mozem poskytnut. Keby som mala take vedomosti o dojceni aj pred tymi 7-8 rokmi, urcite by som to s dojcenim mojej prvorodenej tak lahko nevzdala. Ved mliecka som mala, ak to porovnavam s terajsou situaciou, ovela viac. Ale nie vzdy nase mamy su tie najlepsie poradkyne ohladom starostlivosti o nase deti a ich vyzivu po narodeni, dlzku a pocet dojceni, atd.

  41. vyborne, drzim vam palceky!

    Nech to maju nase nasledovnicky-prvorodicky lahsie ako my!

    Myslim, ze mi tu chyba este jedno: osveta pre rodinu-okolie rodicky, aby ju rodina, predovsetkym manzel, rodicia apod. podporovali a pomahali. Pokladam to za jednu z najdolezitejsich veci, este pred porodom babatka. Aj od toho zalezi kvalita a dlzka dojcenia.

Pridaj komentár