Stanovisko k návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku

Tlačová správa ÚMC 26

Únia materských centier (UMC) ako organizácia, ktorá zastrešuje 56 materských centier (MC) na Slovensku – združenia žien na materskej dovolenke, matiek s malými deťmi a rodičov, vyjadruje verejnú podporu návrhu Ministerstva práce, soc.vecí a rodiny, aby rodičovský príspevok v plnej výške bol vyplácaný aj rodičovi ( matke), ktorý nastúpi do práce pred ukončením 3.roku veku dieťaťa.

Naša podpora tomuto návrhu vychádza z niekoľkoročných skúseností získaných našou prácou práve v rodičovskom prostredí, z chápania podmienok, v akých sa rodičia pri starostlivosti o deti nachádzajú a potrieb, ktoré v dnešnej dobe rodina má.

Podpora tomuto návrhu pritom vôbec neznamená, že chceme žene na materskej dovolenke umožniť čo najskôr návrat do práce. Práve naopak. Našim cieľom je, aby matka mohla so svojim dieťatkom byť čo najdlhšie, venovať sa rodine a popritom mať aj možnosť vlastnej realizácie bez „ postihu“. O tomto svedčí aj fakt, že takmer všetky líderky materských centier a UMC, aktívne ženy v MC sú viacnásobnými matkami na materskej dovolenke a sú schopné zosúladiť rodinu s aktívnou prácou v komunite.

Nový návrh MPSVR dáva pojmu „ pracovný pomer“, či „ zárobková činnosť“ nový rozmer, ktorý je v dnešnej dobe veľmi potrebný a je konkrétnym príkladom prorodinnej politiky, ktorú deklarujú všetky strany zainteresované na tomto spore. Dáva priestor možnostiam ako reálne zladiť prácu a starostlivosť o rodinu využívaním moderných foriem práce, ktoré sa dajú zvládať aj popri celodennej starostlivosti o dieťa.(telework, prekladateľstvo, výučba jazykov, práca v komunitách atď.)

Rovnako pozitívne vnímame prínos k rozšíreniu možností práce na skrátený pracovný úväzok. Doteraz, ak by matka z rôznych dôvodov chcela, či musela ísť pracovať na skrátený pracovný úvazok, prichádza o väčšiu časť rodičovského príspevku a zároveň jej mzda je krátená adekvátne počtu odpracovaných hodín. Finančný efekt sa tým v rodine úplne stráca.Ak jej bude umožnené poberať plný rodičovský príspevok, môže byť motivovaná pracovať práve takouto formou, čo jej umožní zosúladenie rodinného i pracovného života.

Európska stratégia zamestnanosti a viaceré ťažiskové dokumenty zamerané na oblasť zamestnanosti a vzdelávania , ktoré boli v poslednom období pripravené a schválené v Slovenskej republike definujú v rámci globálneho cieľa, špecifických cieľov, priorít a opatrení v oblasti rozvoja ľudských zdrojov (SOP ĽZ i IS EQUAL s prepojením na ostatné sektorové operačné programy v rámci Slovenskej republiky) aj potrebu vytvárania podmienok pre zosúladenie rodinného a pracovného života. (k tomuto sme sa zaviazali pred EÚ) .

Čo je však najviac potrebné zdôrazniť, žena svoje rozhodnutie ísť pracovať a zveriť starostlivosť o svoje dieťa inému vždy zvažuje nielen racionálnymi-finančnými pohľadmi, ale predovšetkým materinským citom. Veľmi dobre vie, čo obetuje a stráca a na druhej strane, čo môže získať. V tomto rozhodnutí ju zásadne neovplyvní žiaden vládny návrh – ak chce ísť pracovať, tak pracovať pôjde. Ak chce zostať doma, tak zostane.

Ak však hovoríme o podpore rodiny v jej najširšom zmysle a teda prestaneme chápať rodičovský príspevok iba ako „odškodnenie“ za dočasné vzdanie sa pracovnej aktivity, nový návrh dáva rodinám možnosť zvýšiť kvalitu ich života, a to nielen ekonomicky, ale i spoločensky a sociálne.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. je pekne že žena môže pracovať popri materskej dovolenke ale koľko zamestnávateľov v dnešnej dobe zamestná ženu po materskej a nie to ešte na materskej dovolenke. Ja si už rok priplácam do poisťovne mesačne 13 -14 eur aby som mohla poberať vyššiu materskú prípadne maródku a vy dáte jednotnú sumu na MD kto mi vráti všetky tie peniaze čo som tomuto štátu dala a čo tento štát spravil pre matky našich deti? umožnil im pracovať PARADA FAKT 🙁

  2. kazdy si je strojcom svojho stastia… s priatelom som uz devat rokov a babetko prislo v tej naj-pravej chvili. mali sme (aj mame) obaja pracu a byt (a nespadlo nam to vsetko z neba). odist od maleho babetka nie je jednoduche, ale ked vidim, aky je medzi detickami stastny, aj ja som spokojna. RP mi kompenzuju aspon cast sumy, ktoru platim za sukromne jasle. som rada, ze mozem pracovat a ze sa nemusime stresovat ci vyzijeme od prispevku k prispevku. takze je to na kazdej z nas, ako sa rozhodneme…

  3. Mylím si, že tak ako je platená riadna dovolenka, ktorá je výškou približne zhodná so mzdou aj rodičovská dovolenka by mala nahrádzať mzdu. Veď to má aj v názve je to rodičovská „dovolenka“. Taktiež nemám komu zveriť svoje dieťa do opateri keď by som chcela ísť do zamestnania a okrem toho má len 1,5 roka a zdá sa mi to veľmi necitlivé nechať takto malé dieťa v škôlke, ktoré ešte nevie poriadne rozprávať a ako tak sa o seba postarať. Prečo by sme mali deti stresovať už v rannom veku. Politici novelizujú trestný zákon, pohrávajú sa s myšlienkou zníženia veku tresnej zodpovednosti a vymýšľajú nové druhy trestov. Kde je prosím Vás prevencia. Ak dieťa bude do 3 rokov s matkou v rodine, ktorá ak bude mať obstojný príjem bude aj bez stresu a strachu z prežitia, vyvinie sa z neho jedinec so zdravou osobnosťou odolnou voči negatívnym vplyvom spoločnosti a bude určite menej detskej kriminality, znížia sa náklady na výkon trestov, zníži sa množstvo civilizačných ochorení a znížia sa náklady na ich liečbu.

  4. Miška, úplne súhlasím. Ja mám 3-mesačnú dcérku a 2-ročného synčeka, zatiaľ dostávam materskú, ktorá je trošku vyššia ako rodičovský, ale je to bieda, musíme sa veľmi uskromniť. Manžel nie vlastnou vinou je už mesiac nezamestnaný /po prvý krát za 17-rokov praxe/, pretože zamestnávatelia pozerajú len na seba. Ja som 7-rokov poctivo prispievala štátu, platila dane,…. a teraz nemôžem dopriať svojím deťom, po ktorých som tak strašne túžila. A to mám vysokú školu. Páni poslanci schvaľujú zákony, ale nevedia ako sa v skutočnosti žije. Ani mne sa nemá kto postarať o detičky, ak by som bola nútená ísť do práce, zdôrazňujem nútená. Rada by som ostala doma do 3 rokov dcérky, ale neviem čo nám prinesie život. Synčeka som plánovala dať do škôlky, aby bol v kolektíve, pretože je „závislý“ na deťoch, ale neviem či nám to finančne vyjde. Byť na materskej nie je med lízať, ale každá mamina chce pre svoje detičky to najlepšie, pretože sú to tie najväčšie a najcennejšie poklady sveta.

  5. Môj názor je teda taký, že by štát nemal motivovať matku, aby šla čím skôr do roboty po prvom dieťatku ( pretože v mladých rodinách je situácia taká, že ďalšie by možno neuživili), ale umožniť jej vďaka zvýšemu rodičovskému príspevku v dobe do troch rokov aj druhé dieťa.

  6. 1. Ak je žena na rodičovskej dovolenke s jedným dieťaťom a do jeho troch rokov otehotnie, poprípade porodí a stará sa o dalšie mladšie dieťa, mala by mať aspoň jeden a pol násobok rodičovského príspevku po dobu dovršenia troch rokov prvého dieťaťa. Minimálne. Dôvod, ženy nebudú odkladať druhé tehotenstvo na neskôr, skôr porodia druhého potomka, budú stimulované vôbec mať druhého potomka a tým pádom nastúpia do práce za kratšiu dobu, čím prinesú pre spoločnosť dvoch nových daňovníkov, ale aj skôr začnú prinášať „“““úžitok a dane „“““““ samé!!!! (Bohužiaľ mňa sa to už asi po troch deťoch nebude týkať.)Štátu by malo záležať na tom, aby nepokračoval trend jednodetných poprípade bezdetných rodín!!!!

    2. Druhá možnosť zvýšenia demografického vývoja u nás by bola zvyšovanie výšky rodičovského príspevku.Prvé dieťa suma x. Druhé dieťa suma o 30% vyššia ako suma x, tretie dieťa suma o 50% vyššia ako suma x, štvrté dieťa na úrovni druhého , piate a ďalšie dieťa na úrovni prvého dieťaťa. Je to podľa vzoru Chorvátska, ktoré sa takto snažilo po vojne o svoje zachovanie.Dúfam, že som to napísala dostatočne jasne.

    Ja možnosť pracovať doma a ani na polovičný úvazok nemám, starí rodičia v nedohľadne, deti v kuse chorľavé,ale verte mi, že keď podrastú, tak nebude vačšej karieristky odo mňa:-). Preto mi je jedno, koľko dostanú pracujúce mamičky. Ja momentálen pracovať nemôžem. A verte mi, že som sa pokúšala….

  7. Aj ja suhlasim s tymto stanoviskom a dufam, ze dojde k schvaleniu tejto novely. Patrim medzi mamicky, ktore odisli do prace a dieta mi opatruje babka ale aj tej platim. Takze plny prispevok by aspon pokryl naklady na opatrovanie. Lebo platy u nas naozaj niesu vysoke, takze nech si ostatni ludia nemyslia, ze by sme na tom prispevku super zarabali (mzda + prispevok = super prijem) HA, HA smilesmilesmile Mnohi – hlavne ti starsi a bez deti, pripadne s odrastenymi detmi, maju takyto pohlad.

  8. urcite to bude lepsie.mozno by este mohli zriadit nejake cenovo prijatelne jasle.lebo 6 000sk ci 7000sk na mesiac je naozaj moc. lebo nie kazdy ma babku ktora sa moze postarat o dieta. zavidim vsetkym ktore taku mate. mopja mamina este pracuje, a keby som si platila jasle pripadne opatrovatelku, este benzin k tomu tak to je naozaj.

    ja som doma teraz 1roc. dietatom lae chcela y som ho dat ako dvojrocneho do skolky. nedostanem rodicovsky ale aj tak mi zostane viac penazi ako keby som ho dala do jasiel.

    neodsudzujem matky ktore idu od malickych do skoly.viacere by sme to spravili keby sme mali tu moznost samozrejme ked by sa nam to financne vyplatilo

  9. Pre Ivanu: toto je vytiahnuté z jedného denníka, čítala si to:

    Záujem zrovnoprávniť rodičov oznámilo ministerstvo už v októbri. Návrh vtedy obsahoval aj podmienku, že ak sa rodič rozhodne pracovať, plný rodičovský príspevok nedostane on, ale priamo opatrovateľ so živnosťou či jasle, ktoré sa starajú o jeho dieťa, bez ohľadu na to, či rodič pracuje na čiastočný, alebo celý úväzok. Keby si vybral opatrovateľa bez živnosti, napríklad starého rodiča, počítal návrh s príspevkom iba 1300 korún.

     

    Rodičia s tým nesúhlasili a obe tieto podmienky už v novom návrhu nie sú. „Mnohí tiež nechcú od dieťaťa odísť úplne, ale naďalej si chcú udržiavať aj svoju odbornosť, tak sa zamestnajú na polovičný úväzok,“ hovorí Eva Pavlíková, zakladateľka materského centra Bábätko, ktorá je sama v takej situácii.

  10. Pre Ivanu: Toto je vytiahnuté z jedného denníka:

    Záujem zrovnoprávniť rodičov oznámilo ministerstvo už v októbri. Návrh vtedy obsahoval aj podmienku, že ak sa rodič rozhodne pracovať, plný rodičovský príspevok nedostane on, ale priamo opatrovateľ so živnosťou či jasle, ktoré sa starajú o jeho dieťa, bez ohľadu na to, či rodič pracuje na čiastočný, alebo celý úväzok. Keby si vybral opatrovateľa bez živnosti, napríklad starého rodiča, počítal návrh s príspevkom iba 1300 korún.

     

    Rodičia s tým nesúhlasili a obe tieto podmienky už v novom návrhu nie sú. „Mnohí tiež nechcú od dieťaťa odísť úplne, ale naďalej si chcú udržiavať aj svoju odbornosť, tak sa zamestnajú na polovičný úväzok,“ hovorí Eva Pavlíková, zakladateľka materského centra Bábätko, ktorá je sama v takej situácii.

  11. Pôvodný návrh bol, že by to mali byť iba opatrovateľky so živnosťou. Ale potom to upravili, aspoň to tak hovorili v správach. Aj tam narážali práve na to, že dosť veľa detičiek varujú práve starý rodičia. A aj vtedy by mali dostávať rodičovský príspevok. Veď aj teraz to tak funguje.Snáď si nebude babka kvôli 4.000 zakladať živnosť. Ale ako vidím, tak nastal útlm v tejto oblasti. Takže nakoniec asi zostaneme všetky zamestnané len pri tých 1.300,-. Aspoň niečo.

    Ja som odišla do práce tiež pri prvej dcérke od 1,5 roka a pri druhej hneď ako mi vypršala platená PN. Teda mala 5 mesiacov. Varuje mi ju sestra, kt. si nemohla násť prácu a ja jej za to platím. A takto sme zamestnané obidve. Milujem svoje deti a nemyslím si, že sú ukrátené o moju lásku a výchovu.

    Neodsudzujte mamičky, kt. išli do práce. Každá mala na to svoj dôvod. Aj vám sa to môže ešte stať. Tiež som si voľakedy nevedela predstaviť, odísť od tak malinkého dieťatka a zvládli sme to.

  12. Pôvodný návrh bol, že by to mali byť iba opatrovateľky so živnosťou. Ale potom to upravili, aspoň to tak hovorili v správach. Aj tam narážali práve na to, že dosť veľa detičiek varujú práve starý rodičia. A aj vtedy by mali dostávať rodičovský príspevok. Veď aj teraz to tak funguje.Snáď si nebude babka kvôli 4.000 zakladať živnosť. Ale ako vidím, tak nastal útlm v tejto oblasti. Takže nakoniec asi zostaneme všetky zamestnané len pri tých 1.300,-. Aspoň niečo.

    Ja som odišla do práce tiež pri prvej dcérke od 1,5 roka a pri druhej hneď ako mi vypršala platená PN. Teda mala 5 mesiacov. Varuje mi ju sestra, kt. si nemohla násť prácu a ja jej za to platím. A takto sme zamestnané obidve. Milujem svoje deti a nemyslím si, že sú ukrátené o moju lásku a výchovu.

    Neodsudzujte mamičky, kt. išli do práce. Každá mala na to svoj dôvod. Aj vám sa to môže ešte stať. Tiež som si voľakedy nevedela predstaviť, odísť od tak malinkého dieťatka a zvládli sme to.

  13. No ja som si toho vedomá, mne je jedno či tie peniaze dostanú jasle automaticky alebo najprv pôjdu cezo mňa…ono to ešte stále nie je isté, najprv mala byť novela zákona, že rodičovský pôjde priamo inštitúcii, ktoré opatruje dieťa…potom zas hovorili, že pôjde pracujúcej matke…teraz to nechcú nijak schváliť…a pritom ženám nejde o vylepšenie si financií ale o to aby pol výplaty nešlo na jasle, škôlku…

  14. Pre ZuzanuNZ:

    Zuzka, ak by si dala dieťa do jaslí, tak by si ten rodičovský príspevok nedostala ty, ale jasle – v tom je ten zádrheľ… Čítala som výklad návrhu zákona,že príspevok nepôjde pre všetky ženy, ale len pre tie, čo si budú platiť opatrovateľky so živnosťou. Ak by si si ty dala dieťa do jaslí, alebo starej mame, ktorá nebude za opatrovanie dieťaťa odvádzať dane a „príspevky štátu“, tak nedostaneš naďalej ani halier. Ani ženy, čo dajú dieťa do jaslí, či škôlky. Iba v tom prípade, ak by boli jasle súkromné – to je iný pojem pre „drahé“….. Opravte ma ak sa mýlim. Týka sa to totiž aj mňa. Aj ja mám 2-ročnú dcéru v jasliach a bolo mi povedané to, čo som Vám napísala, že ani od júla nedostanem ani o 1 korunu viac.

  15. Podporujem prijatie tohto zakona, pracovat popri dietatku neznamena len odchadzat do prace, dieta nechavat niekomu inemu …. Sama som zatial so zamestnavatelom dohodnuta na praci doma t.j. ked dietatko zaspi budem potrebovat denne 2 -3 hodiny vecer alebo cez vikend, aby som spracovala veci ktore mi pridu cez mailom a pripravila podklady… Budem doma s dietatkom a pritom budem aj nadalej vykonavat cast svojej prace. Na jednej strane by som nieco zarobila naviac do rozpoctu , na druhej strane nemala by som pocit ze som vypadla z pracovneho kolotoca a ze po skonceni materskej si budem musiet hladat nove zamestnananie, ale plynule nadviazem na pracu pred a pocas materskej smile

  16. Veľmi pozorne sledujem návrh tohto zákona, keďže sa ma bezprostredne týka. Súhlasím tiež so stanoviskom Únie materských centier. Má 2 deti: 6-ročnú dcéru a 2-ročného syna. Od dcéry som odchádzala do práce, keď mala 13 mesiacov, od syna, keď mal 10 mesiacov. Mám totiž to šťastie, že som sa v obidvoch prípadoch vrátila na svoje pôvodné miesto, aj keď som medzitým zažila už dve vlny prepúšťania. Poviem pravdu, keď som sa v prvom prípade stretávala s veľmi odmietavými reakciami a bola som považovaná za krkavčiu matku, pri synovi som sa stratávala iba s chápavými reakciami. Prečo? Všetci tí, čo boli pri dcére proti, vidia, že dcéra tým vôbec neutrpela, je z nej milé, šikovné dievča, ktoré bezvýhradne miluje svojich rodičov a vôbec nevidno na nej, že by trpela tým, že chodila do jaslí. Synovi tiež jasle neškodia – naopak vzhľadom na to, že je veľmi živý, mu prospievajú. Aj choroby sa nám vyhýbajú, za ten rok bol chorý tuším 3x. Áno, je pravda, že nie som s deťmi celý deň, ale poobede a k večeru sa im venujem, hráme sa spolu, chodíme von, čítame si rozprávky, v noci samozrejme ku nim vstávam, ráno som s nimi takisto, víkendy trávime spolu, stále niečo vymyslíme, takže si vôbec nemyslím, že by deti trpeli mojou tým, že nie som s nimi 24 hodín denne. Hovorím to preto, lebo ma strašne hnevajú narážky niektorých ľudí, najmä politikov z KDH, ktorí odsudzujú ženy, ktoré idú do práce. Však rodičom nie som iba tých 8 hodín, keď som v práci, veď deň má 24 hodín.

  17. Dúfam, že tento zákon schvália, ešte nie je 100%, že to tak bude a výhrady má proti tomu KDH!!!!Sa mi rozum zaství nad nimi…vraj nepracujúce matky budú ukrátene…ja sa chcem vrátiť do práce po roku, mám dobré miesto, a ten rodičovský príspevok by mi presne vykril náklady na jasle, neskôr škôlku…žiadne prilepšenie ako si mnohý myslia…tak dúfajme, že to v parlamente prejde

  18. Samozrejme, ze sa da pracovat aj doma – aj ja to robim, vecer alebo ked maly spi, sedim za pocitacom… Lenze nie kazda matka ma takuto moznost pokracovat vo svojej praci. Len si neviem predstavit, ako dojciaca matka dietata mladsieho ako 1 rok odchadza kazdy den prec z domu na nejakych 5-6 hodin (co treba, ak ma len polovicny uvazok)… Asi to zalezi aj od povahy dietata, aky je to papkac,…

  19. Zuzka pracovat nemusi znamenat ze odidem od svojho dietata. Ja som zacala robit redakcne tento portal ked malo moje prve dieta 1 rok, medzicasom mam uz tri deti a som kontinualne „doma s detmi“. Tie tri hodiny niekto prepozera vecer pri TV, ja pri PC. Nie je teda vsetko len biele aj cierne, ale existuje farebna skala moznosti, od toho, ze som doma s dietatom x rokov a naozaj nie som absolutne ziadnym sposobom aktivna (co neodsudzujem, samozrejme komu co vyhovuje) az po druhy extrem, ze porodim, odlozim pestunke po 6. tyzdnoch novorodenca a bezim na 12 hodin denne do prace.

  20. Fakt si neviem predstavit, zeby som svojho syna prvy rok nechala s niekym inym a isla pracovat – ani s manzelom, ani s babkou – hlavne kvoli kojeniu a naviazanosti na mna. Bolo by to prenho prilis tvrde, vela by preplakal. Neviem, ako funguju dojciace matky ktore ani ten prvy rok z financno-pracovnych dovodov nemozu zostat doma… Budme radi, ze mame aspon co-to (niekde zena nedostane vobec nic), a ze sa konecne zrusi to demotivujuce znizovanie prispevku pre co len trochu zarabajuce zeny… A okrem toho, stat aj tak da na rodicovsky prispevok zanedbatelnu ciastku oproti tomu, co ho stoja nezamestnani a dochodcovia (nic proti nim)…

  21. Hmm, velmi pekny prispevok smile – skoda len, ze je to iba utopia :(! V dnesnej dobe mat dieta je „zazrak“ :/(! No aj tak nas je este dost takych co sa vydavame na tuto „cestu plnu dobrodruzstva“ ;( – a tak by fakt bodlo, keby nam pod nohy nehadzali zbytocne polena :(! Ved ktora mama nechce vidiet, ako si jej babo prvy raz haca, ako spravi prve krocky atd.??? Pre kazdu je to bolestne, ked sa tohto musi vzdat len preto, ze tento stat jej nedava inu moznost a ak chce mat na plienky nema na vyber a musi ist do prace skor, ako by to prospelo jej samej a nie este babatku :(! Vymimkou su iba maminky z hornych 10000 :(! Vari „smrtelnici“ nemaju pravo mat rodinu :(?! Zienky drzme si palce, aby sme to zvladli smile!!!

  22. Na rodicovskej dovolenke si vzdy iba s jednym dietatam, aj ked si prakticky s dvoma alebo troma… Nejde teda vyplacat nasobok 4110.- x 2 deti. Nasobi sa len pridavok na dieta vo vyske 500.- sk /kus. Ak pojdes na MD este pocas RD s prvym dietatom, jednoducho budes musiet ukoncit RD so starsim a nastupit na MD s tym novym. Teda aspon tak som pochopila tvoju otazku. Ja som kontinualne na troch MD ci RD za sebou, takze mam uz nejaku tu skusenost z praxesmile

  23. Bol by najvyssi cas, aby nieco take preslo… Myslim, ze rodicovsky prispevok by nemal byt brany ako kompenzacia usleho zarobku, ale ako prispevok na pokrytie potrieb dietata, ktore su v prvych 3.rokoch urcite vyssie. A tie ma kazde dieta, bez ohladu na to, ci jeho mamina pracuje alebo nie. To, ze pracujuca mamina ma vyssi prijem, je podla mna kompenzacia ( i ked urcite len ciastocna) za to, ze nie je so svojim dietatom…

    Este by som sa chcela opytat, ci ste niekde neobjavili, ako by sa postupovalo po prijati zakona v takom pripade, ked je dieta do 3.rokov v skolke a tehotna mamicka (este nie na MD) doma. Zamyslali sa nasi poslanci nad takymto pripadom? Ale to bude zase len nejaka legislativna diera?

  24. Úplne súhlasím s vyššie uvedeným stanoviskom. Ja som mala počas materskej možnosť ísť pracovať na 8 hodín týždenne u svojho zamestnávateľa, mala som robiť svoju prácu a zmestnávateľ ma dosť potreboval, lebo to bola moja špecializácia, na ktorú som práve ja absolvovala školenia. Bola by som šla veľmi rada, lebo svoju prácu milujem a tiež by som sa potešila pár korunám navyše. Okrem toho to bola práca v popoludnejších hodinách, takže aj o dcérku by bolo postarané (manžel, moja mama). A každá mamina vie, že aj keď svoje dieťa veľmi veľmi ľúbi, poteší ju, ked sa občas dostane medzi ľudí – psychicky je to nesmierne dôležité a v konečnom dôsledku je dobre naladená mamina neoceniteľným prínosom aj pre dieťa. Ale aby som dokončila – do práce na 8 hodín som nastúpiť nemohla, lebo by som zarobila cca 3.000- Sk. Bola by to pre našu rodinu finančná strata, lebo by sme prišli v tom čase o 2700,- Sk + náklady na cestovné. Nehovoriac o tom, že by som vlastne pracovala zadarmo… Bolo mi to dosť ľúto, o to viac, že po roku a pol na materskej sme na to finančne boli dosť zle (splácame pôžičky na bývanie) a tie peniaze by sa nám zišli. Ku koncu materskej ma ale zamestnávateľ potreboval skutočne súrne, a tak ma zamestnal načierno. Bol to trochu hlúpy pocit, ale všetkým sa nám uľavilo. Keby schválili tento zákon, bolo by to oveľa lepšie. Asi by sme druhé a ak sa podarí aj ďalšie dieťa chceli skôr, keď sa bude dať trochu pracovať aj popri RD. Lebo inak sa tej mizérie na MD dosť obávam…

Pridaj komentár