Sociálne štipendiá bude od júna tohto roku dostávať o 8000 stredoškolákov viac ako doposiaľ. Dohodli sa na tom ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová a minister školstva László Szigeti.
Doteraz platilo, že nárok na sociálne štipendium mali tí stredoškoláci, ktorých rodičia boli poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Po novom môžu získať štipendium aj tí žiaci, ktorých rodičia majú príjem maximálne vo výške životného minima. To je dnes napríklad pri 4-člennej rodine (rodičia + dve deti) 12 330,- Sk mesačne. Ak má rodina menší príjem, môže pre svoje dieťa na strednej škole požiadať o štipendium, a to riaditeľa školy. Štipendium sa bude naďalej poskytovať na základe žiadosti, ku ktorej treba doložiť potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi alebo potvrdenie o príjme za posledných 6 mesiacov.
Výška štipendia závisí od prospechu žiaka: môže dostať 600 Sk, 800 Sk, alebo 1 200 Sk.
Na základe údajov za mesiac december 2005 z Ústavu informácií a prognóz školstva poberalo stredoškolské štipendiá 11 916 študentov, a na tento účel boli vyplatené finančné prostriedky vo výške 10,6 milióna korún. Z uvedeného vyplýva, že priemerná výška štipendia na jedného žiaka v mesiaci december 2005 bola 890 korún. Pre tento rok si zmeny vo vyhláške vyžiadajú náklady 25 milióna korún, ktoré budú hradené z rozpočtu ministerstva práce V budúcnosti bude výdavky na štipendium hradiť rezort školstva.
Doplňujúce informácie:
Príklad: 4-člennej rodiny (2 rodiča + 2 deti):
Súčasná maximálna výška pomoci dávkami a príspevkami v hmotnej núdzi 9 450 Sk.
Životné minimum 4 člennej rodiny 12 330 Sk.
Navrhovaná zmena:
Od júna bude môcť poberať sociálne štipendium študent aj vtedy, keď sa príjem v rodine bude pohybovať od 9451 Sk do 12 330 Sk.
Komu je možné poskytnúť štipendium?
– žiakovi, ktorý je žiakom denného štúdia gymnázia, strednej odbornej školy, stredného odborného učilišťa vrátane združenej strednej školy, učilišťa, špeciálnej strednej školy, praktickej školy alebo odborného učilišťa, ak žije v rodine,
1. ktorej sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi
2. ktorej priemerný mesačný príjem za posledných šesť po sebe nasledujúcich mesiacov je najviac vo výške životného minima podľa osobitného predpisu.
Štipendium sa bude poskytovať na základe žiadosti rodiča, ktorý k nej pripojí:
a) buď doklad o tom, že žiak žije v rodine, ktorej sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi1) alebo
b) potvrdenie o príjmoch všetkých spoločne posudzovaných osôb v rodine za posledných šesť po sebe nasledujúcich mesiacov.
Výška štipendia závisí od prospechu:
1200 Sk mesačne – pri priemernom prospechu žiaka do 2,0
800 Sk – pri priemernom prospechu horšom ako 2,0 až do 3,0
600 Sk – pri priemernom prospechu žiaka horšom ako 3,0
Sumy životného minima v roku 2006 sú :
– z 4 580 Sk na 4 730 Sk mesačne pre jednu plnoletú fyzickú osobu,
– z 3 200 Sk na 3 300 Sk mesačne ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu
– 2 080 Sk na 2 150 Sk mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
Mne skôr vadí, že štipendiá meškajú a ako to, že za jún nám škola nedala nič. 20.júna bolo štipendium za máj, a júnové bude až v októbri. Taká je prax…
Tento štát si asi myslí,že ak dajú nejaké štipendium okolo 600,800 alebo 1200Sk,tak že im to strašne pomôže…Ale najprv nech sa pozrú na výdavky,ktoré napr.študent na nejakej odbornej škole potrebuje ešte len na zač.ročníka.Keby len vtedy.Ale ešte aj ak je na internáte…najprv nech zníži tento náš múdry štát určité poplatky napr.za základné potraviny…alebo ak niekto dochádza tak aj tam má určité výdavky..a estovné šlo už zase hore a stále pôjde a pôjde..
To je vsetko pekne ako sa snazime podporovat zakladnu a strednu skolu. Po tuto uroven chapeme, ze deti potrebuju vzdelanie a rodicia na to jednoducho niekedy nemaju. Ale ked sa ked sa jedna o vysoku skolu, to je uz povazujeme za nadstandard, ktory bude po reforme dokonca treba platit. Bolo by dobre, aby sa uz konecne pochopilo, ze vzdelanie nekonci pri maturite, a ze z kvalitneho vzdelania nema uzitok len dany jednotlivec, ale aj cela spolocnost, lebo je to multiplikacny efekt – tento vzdelany clovek umozni dalsim ludom kvalitne pracovat. Ked uz nieco v skolstve menit, tak hlavne hlavne system, aby uz nemusel existovat absolvent bez praxe, ale hotovy clovek, o ktoreho bude mat zamestnavatel zaujem
Vies Evi, toto je lahke rozpravat, nech ministerstvo predchadza nezamestnanosti…. niekolko rokov sa v oblasti socialnej politiky pohybujem, a neni to “kupit si farbu na vlasy od loreal” . Mnozstvo ludi sa snazi v tejto oblasti nieco urobit, no nic sa neda mavnutim carovneho prutika. Takze take: “nech nieco urobia” ,…..Ked mas navod, chod, kandiduj, najprv v lokalnej, mozno neskor vo velkej politike. Ak vies, urob to!
Presne, je rozdiel na ktorej skole dieta studuje. A dalsia vec,ono je to pekne, mat mesacne naviac 600, 800 alebo 1200 Sk. Len stale si myslim, ze to skutocni problem neriesi. Viem, ze aj takato troska penazi rodicov potesi.
Radsej nech MPSVaR predchadza tvorbe almuzien /Stipendii/ alebo ako to nazvu, tym ze vytvoria pre ludi pracovne prilezitosti, daju ludom slusne peniaze za kvalitne odvedenu pracu. A nemusia potom tvrdit, ako sa oni staraju a pomahaju obcanom v zlej fin.situacii. Aj na tieto stipka idu peniaze predsa z nasich dani.
Ono je rozdiel mat prospech do 2,0 na gymnaziu a na nejakom ucilisti. to je jedna vec, co som si vsimla. a ak som dobre pochopila doteraz dostavaliiiiii stipko iba ti co poberali davky (teda nezamestnani co boli doma a deti v skole) a ti co pracovalia le mali prijem okolo ziv. minima nemali narok. no nemam slov na tieto diskrim. zakony
Podla mna su stipendia uzasna vec. Pamatam si, ako somo dostavala prospechove stipko na vyske ja. Boli to peniaze priamo mne, nemusela som si ich pytat od rodicov, mala som pocit, ze “mam nejaku vyplatu” a ucila sa s nimi hospodarne nalozit. Stipko je super vec.
Naozaj pekne ako sa stat stara o svojich ludi, ktori su v hmotnej nudzi. Je to na zamyslenie. Preco radsej nevytvara pre ludi, ktori naozaj chcu pracovat, viac prac. prilezitosti. Stipendia su len almuznou, samotny problem to neriesi. Ked v 18 rokoch dostuduje, a na VS nejde,este byva v regionoch, kde je 30perc. nezamestnanost, tak co sa vyriesilo. Od koho dostane teraz almuznu. Zamysleli sa nad tymto dotycne a zodpovedne osoby? Obcas mi to pripada ako v tych starych predvojnovych filmoch, ked chudobne deti ale mudre casto ak chceki studovat, museli but pracovat, doucovat, alebo brali stipendia. Vratili sme sa o 100 rokov spat.