ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
Pre oteckovPre oteckov

Úloha otca počas dojčenia

 Mgr. Lucia Čopíková   18.06.2016   0

Dojčenie je pokračovaním výlučného vzťahu medzi matkou a dieťaťom počas tehotenstva. Veľa otcov sa cíti „navyše“, keď príde bábätko domov. Keď matka dojčí, cítia sa nepotrební.

Ak máte tieto pocity, mali by ste sa nad nimi zamyslieť: nemôže byť za vašou žiarlivosťou a odmietaním skrytá túžba nejakým spôsobom sa zapojiť?

Ingimage

 

Pre otcov dojčených detí sú bežné niektoré alebo všetky nasledujúce pocity:

 • strach, že sa ťažšie pripútate a nadviažete vzťah s dieťaťom,
 • pocity menejcennosti a zbytočnosti, že čokoľvek robíte, nič sa nedá porovnať s tým, čo robí vaša partnerka,
 • hnev na dieťa, ktoré fyzicky prišlo medzi vás a partnerku,
 • presvedčenie, že keď ženy dojčia, majú vedomosti a schopnosti, ktoré ich automaticky robia lepšími rodičmi. 

To však neznamená, že sa zrieknete aj ďalšej starostlivosti o dieťa. Radšej než by ste mali odmietať dôležitý vzťah dojčenia, ktorý vie poskytnúť len matka, hľadajte spôsoby, ako ho podporiť a ako sa aktívne zapojiť do starostlivosti o dieťa v iných oblastiach.

Výskumy dokazujú, že čím viac muži podporujú dojčenie, o to viac si žena verí, že to zvládne a tým dlhšie dojčí.

Takže nech to znie akokoľvek neobvykle, otcovia pri dojčení majú významnú úlohu.

Prečo podporovať matku v dojčení

Je veľa praktických, finančných a zdravotných príčin, prečo by ste mali podporovať matku v dojčení:

 • materské mlieko poskytuje dieťaťu to najlepšie na začiatku života – žiadna iná potrava nemá rovnocennú nutričnú hodnotu a nie je tak ľahko stráviteľná,
 • dojčenie vás oslobodí od neustáleho sterilizovania fliaš a pripravovania umelej stravy (formuly) – túto praktickú výhodu oceníte najmä uprostred noci,
 • cestovanie s rodinou je ľahšie – nič nemusíte dopredu pripravovať a nosiť so sebou,
 • materské mlieko je zadarmo! Len za prvých 6 mesiacov niekoľko stovák eur. Za rok si za to môžete kúpiť domáci spotrebič, možno aj dva,
 • výskumy neustále potvrdzujú, že dojčené deti sú zdravšie než deti kŕmené umelou stravou. Menej často sa u nich vyskytujú infekcie uší, črevné choroby, sú vo väčšej miere chránené pred alergiami, obezitou, cukrovkou a Crohnovou chorobou. Z tohto blahodárneho vplyvu môžu čerpať počas celého života. Výsledkom je zdravé dieťa a menej účtov za lieky,
 • dojčenie podporuje rast rovných zubov, rozvíja tvárové svaly napomáhajúce žuvanie a rozprávanie,
 • vaše dieťa bude príjemne voňať. Vyvrátená formula má silný zápach. Tak isto stolica dojčeného dieťaťa má len mierny pach.

Thinkstock

 

Zadefinovanie otcovskej roly

Každý otec si nájde vlastný spôsob, ako podporovať dojčenie a aktívne sa zapájať do starostlivosti o dieťa. Keď objavíte svoju dôležitú rolu v živote dieťaťa, nájdete aj spokojnosť a radosť vo svojom otcovstve.

 • Matka potrebuje vašu lásku a neustále uistenie. Keďže sa jej telo vyrovnáva s hormonálnymi zmenami súvisiacimi s pôrodom a dojčením, bude potrebovať váš entuziazmus a ocenenie, že to robí dobre. Veľmi často je to práve vaša láska, podpora a citlivosť, od ktorej záleží, ako matka prežíva prvé týždne rodičovstva. Nikdy by ste nemali podceňovať vašu schopnosť vštepiť sebaistotu a ponúknuť emocionálnu podporu.
 • Vaša starostlivosť o matku významne uľahčí prvé týždne. Postarajte sa, aby pravidelne jedla. Noste jej nápoje, keď dojčí. Dajte jej príležitosť odpočinúť si. Uvarte večeru alebo keď nestíhate, objednajte jedlo z reštaurácie.
 • Staňte sa dočasným „hovorcom“. Keď sa dieťa narodí, väčšina rodín je bombardovaná telefonátmi a otázkami od gratulantov, ktorí chcú vedieť všetko od a po z. Môžete vybavovať tieto telefonáty za matku, odpísať na blahoprajné maily. A keď sa ponúknu, že vám radi akokoľvek pomôžu, nepovedzte nie. Zvyčajne ľudia odmietajú pomoc od druhých, ale teraz je vhodný čas, aby ste túto ponuku využili. Aj oni sa budú cítiť dobre, keď vám pomôžu s nákupmi, niečo uvaria, príp. dajú jedlo zmraziť alebo upracú.
 • Preberte časť domácich prác na seba. Matka sa potrebuje sústrediť na dojčenie a zotaviť sa z tehotenstva a pôrodu. Jej zdravie a zdravie dieťaťa závisí od matkinej schopnosti postarať sa o seba. Určite si a zaveďte nové priority v prvých mesiacoch, ktoré jej umožnia nasmerovať energiu na úspešné dojčenie.
 • Preštudujte si materiály o dojčení. V prípade nejakých nejasností alebo problémov, kontaktujte laktačnú poradkyňu. Pomôžte matke nájsť pohodlnú dojčiacu polohu.
 • Napriek všetkému môžete stále túžiť kŕmiť vaše dieťa. Nič vám nebráni v tom, aby ste ho kŕmili odstriekaným materským mliekom z fľaše, na lyžičke, striekačkou... Alebo keď bude postupne po dovŕšenom 6. mesiaci prechádzať na tuhú stravu, môžete využiť svoje kreatívne schopnosti, ako dostať aspoň kúsok jedla do jeho zovretých úst :)
Ingimage

 

Bábätká však potrebujú viac než len jedlo!

Potrebujú maznanie sa, kolísanie, prechádzky a rozprávanie. Veľa mužov zistí, že majú špecifický dar utíšiť rozrušené dieťa vďaka ich hlbšiemu hlasu alebo svojským držaním dieťaťa.

Ďalej môžete deťom meniť plienky, dávať masáž, kúpať ich. Čo sa týka kúpania, otcovia sú v tomto skvelí. Kúpanie vám umožní sprostredkovať vašu lásku prostredníctvom vody a dotykov.

Alebo sa môžete rozhodnúť, že chcete ukladať dieťa do postieľky, kolísať ho a rozprávať mu. Novorodenec vám nebude rozumieť, ale bude reagovať na váš hlas a teplo. Za nejaký čas sa môžete tešiť na čítanie rozprávok a rozhovory v posteli!

Nájdite si niečo, čo budete pravidelne robiť a urobte si z toho jedinečný rituál pre vás dvoch. Prostredníctvom týchto aktivít sa buduje medzi vami podobná blízkosť ako pri dojčení a utužuje sa váš vzťah.

Strávte veľa času s dieťaťom. Zoberte ho na prechádzky v kočíku, zaveste si ho do šatky alebo klokanky a choďte na nákup alebo sa hrajte spolu na zemi. To je príležitosť byť s dieťaťom sám, a čím častejšie sa to deje, tým istejšie sa budete cítiť vo vašej rodičovskej role.

Buďte trpezliví, ak má vaša partnerka menší záujem o sex než predtým. Dojčiace ženy majú nižšie hladiny estrogénu, čo spôsobuje nižšiu lubrikáciu vagíny. To môže spôsobovať nepríjemný alebo bolestivý pohlavný styk. Takže namiesto domnienky, že už svoju partnerku nevzrušujete, skúste vyskúšať kvalitný lubrikant z lekárne.

Ani na chvíľu si nepripusťte, že dojčenie vás vyradilo na vedľajšiu koľaj! To, čo dieťaťu môže poskytnúť jeho otec, je rovnako dôležité ako to, čo mu poskytuje matka.

Keby sme všetci poskytovali rovnaké veci v rovnakom čase a rovnakým spôsobom, neexistovalo by nič, čím by sme sa od seba odlišovali a čo by nás robilo výnimočnými. Dokázali ste byť partnerom vašej ženy počas tehotenstva a pôrodu. Rovnako ľahko môžete byť partnerom pri starostlivosti o vaše deti.

Spracované podľa: www.nursingmoms.org, www.babycenter.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Náš TIP