Staráme saDenný režim a návyky

Deti by mali byť aj v zime vonku aspoň dve hodiny

 Anna Veselá   10.01.2022   0

Malé deti potrebujú dve až tri hodiny fyzickej aktivity vonku aj v zime, tvrdí detská terapeutka Joanna Fortune.

No mnohé deti ostávajú kvôli „škaredému“ počasiu zavreté doma. Pravým dôvodom nie je typ počasia, skôr nálada a nastavenie rodiča. Alebo nedostatok času. Máloktorému rodičovi sa podarí prísť z práce ešte za svetla.

To je problém zimných mesiacov, kedy sú deti viac zavreté vnútri.

Unsplash

 

Nikdy nie je škaredo

Priznajme si, že na pravidelné vychádzky po vonku s deťmi niekedy nemáme dosť energie, výdrže, či motivácie. Ľahko nám je zvaliť to na počasie.

Joana Fortune však nemá dobrú správu pre rodičov, ktorí sa rozhodujú chodiť s deťmi von len podľa ich subjektívneho pocitu pekného počasia. Bez ohľadu na to, čo sa deje vonku, či prší, či sneží, či je nebodaj veľa blata, deti by mali byť vonku každý deň aspoň dve hodiny, to je ideálny prípad.

Veď nie nadarmo sa hovorí, že nikdy nie je zlé počasie, len zle oblečené dieťa. Dobre oblečený by mal byť najmä citlivý rodič, aby neodmrzol do pol hodiny. Deti sú často oveľa odolnejšie.

Ak sa nám podarí prekonať samých seba, možno nakoniec zistíme, že aj nám pobyt na čerstvom vzduchu prináša veľa benefitov.

 

Prečo aspoň dve hodiny

Deti by sa mali aspoň dve, tri hodiny hrať na čerstvom vzduchu. Mali by behať, skákať, štverať sa, liezť kade tade, po stromoch, po múrikoch. Vylaďovať stabilitu, rovnováhu. Chytať studený sneh. Zablatiť si topánky. Skúšať v gumákoch, ako veľmi hlboké sú mláky.

Domov sa chodí zásadne v špinavom, zablatenom a mokrom oblečení, pretože to znamená, že deti objavovali svet, prekonávali prekážky a bavili sa pri tom.

Prospieva to nielen ich imunite a fyzickej kondícii. Dôležité je to aj pre ich mozog.

Keď dieťa chodí pravidelne von, netrpí mu telo kvôli nedostatku pohybu, je silnejšie, viac motoricky zdatné. Lepšie sa učí, sústredí, ľahšie si ukladá informácie do pamäte.

Okrem toho sa deti vonku zbavia prebytočnej energie a nemusíte hľadať tajné tlačidlá, kde sa im vypínajú baterky. Oveľa rýchlejšie večer zaspia, a to už ani netreba špeciálne komentovať.

Pamätajte na to najmä vtedy, keď dieťa trávi priveľa času pred rôznymi obrazovkami. Nezabúdajte, že z času na čas musí zresetovať svoj prepodnetovaný mozog. Rýchla prvá pomoc je už len pozrieť sa von oknom a zmeniť zorné pole.

Potom príde tá ťažšia časť: dostať sa von napriek (svojmu) odporu. Každá minúta sa počíta.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

freshscat.netpooscat.comshittingporn.netjade-scat.com