Aktovka pre prváčika

MikSa 9
Aktovka

Pamätáte si ešte na svoju prvú školskú aktovku?

Myslím si, že mnohí z nás si vedia živo predstaviť onú chvíľu, keď ju dostali ako darček pred nástupom do školy alebo keď si ju prvýkrát vyložili na chrbát. Možno nájdete v albume ešte aj fotografiu, na ktorej ju je vidieť!

Pravdepodobne to bolo ešte v dobe, keď sa prvácke aktovky od seba veľmi nelíšili, nakoľko výber bol „značne obmedzený“. Medzi staršie typy patrili :

 • celokožené hnedé,

 • neskôr s farebnou aplikáciou do červena, žlta či modra,

 • potom prišli do módy školské tašky z textilných materiálov.

   

  Ja si na tú svoju PRVÚ pamätám dodnes:
  bola tmavomodrá, vpredu mala dve zapínacie klipsy s červenými odrazovými sklíčkami, vnútro tašky pozostávalo z pravého a ľavého predného vrecka a v strede bola oddelená jednou priehradkou. Ak si dobre spomínam, nosila som ju celé dni doma na chrbte ešte skôr ako začala škola….


  Myslím si, že aj dnes urobíte predškolákom či budúcim prváčikom spoločným nákupom školskej tašky radosť. Samozrejme, budúci školáci nebudú pri jej výbere brať ohľad na pohodlie, zdravotnú nezávadnosť a funkčnosť, ale osloví ich dizajn: nakreslený motív, celková farebnosť, počet vreciek a zipsov… Deti chcú nosiť na chrbte modernú aktovku s pekným obrázkom a my, rodičia, sa snažíme skĺbiť ich „jednoduchú“ požiadavku s nemalou náročnosťou na jej kvalitu. Chceme nielen aby taška dobre vyzerala, ale aby splnila svoj účel.

 • nesmie byť priveľmi ťažká

 • mali by sa do nej zmestiť školské učebnice (formát A4) a pomôcky,

 • fľaška s pitím,

 • desiata,

 • mohla by sa na ňu dať pripevniť bunda či vrecko s prezuvkami,

 • mala by mať nastaviteľné ramenné popruhy, aby dobre „sedela“ na útlom detskom chrbátiku

 • a zíde sa aj našitá menovka.

 • Ďalej by mala byť dobre viditeľná – z hľadiska bezpečnosti – (farebnosť, odrazové sklíčka),

 • z nerozpadajúceho sa materiálu, prípadne umývateľná

 • a zároveň taká, aby chránila obsah tašky pred dažďom.

 • Dobre by poslúžili aj vnútorné vrecká, napríklad na električenku, lístky na obed, zrkadielko a pod.

 • Ideálne by bolo, ak by ste sa pre nákupom školskej tašky mohli poradiť s budúcim triednym učiteľom vášho prváka o tom, čo všetko bude dieťa musieť nosiť v aktovke.


  Keď stretávam v septembri na ulici prváčence, vždy mi ich príde ľúto, lebo mám dojem, že ich tá taška stiahne k zemi a pripučí. Často vídam mamičky a oteckov, ktorí okrem vlastných tašiek a kufríkov, vláčia ešte aj tú detskú aktovku. Iste, na trhu sú aj moderné novinky ako napr. aktovka s kolieskami a rúčkou na ťahanie, ktorá pripomína malý kufor. Napriek tomu mám vždy pocit, že prvácke aktovky vážia prinajmenšom dve tony.


  Ceny školských tašiek a batohov sa pohybujú od 300 do 2000 Sk. Odporúčam však kupovať aktovku s certifikátom, teda nie od „Číňanov“ (česť výnimkám). Naše kvalitné slovenské (a české) aktovky vhodné pre žiakov 1. stupňa ZŠ musia byť schválené štátnou autorizovanou skúšobňou. U nás je zárukou kvality certifikát od spoločnosti Vipotest, s.r.o. Partizánske, ktorá sa zaoberá skúšaním, meraním, analýzou, posudzovaním zhody, certifikáciou a homologizáciou polotovarov a výrobkov obuvníckeho, kožiarskeho a garbiarskeho priemyslu.

   

  TIPY REDAKCIE www. Rodinka.sk na certifikované aktovky :

 • na Slovensku od firmy Ďumbier, Liptovský Mikuláš, info@dumbier.sk,

 • www.topgal.sk

  z Galanty (v pohode si vyberiete a kúpite aj cez internet)

 • v Čechách od firmy Leasyn, sr.o. Klatovy CZ, info@leasyn.cz

  Stále platí, že školská aktovka nie je dekoračný predmet vhodný do ruky, a preto by ju dieťa malo nosiť na chrbte, a to na oboch pleciach.

  Rekapitulácia alebo dobrá školská aktovka

  Rozmer aktovky orientačne (cm): výška 42, šírka 36, hĺbka 20,

  1-2 oddelenia, predné a bočné vrecká (sieťové, zipsové),

  spevnená chrbtová časť, ergonomický tvarovaný chrbát,

  kovové zámky. odrazové sklíčka, reflexná páska a nite,

  nastaviteľné popruhy na ramenách,

  váha samotnej tašky okolo 1 kg,

  nepremokavý (nylonový) materiál,

  rúčka špeciálne tvarovaná pre detskú ruku,

  pevné chrániče dna;

  Všímajte si detaily ako všitá menovka, vnútorné vrecká, napr. textílie musia byť pevné, aby predmety uložené vo vnútri nedeformovali tvar tašky;

   

  Budúcim prváčikom radosť a odvahu do učenia praje MikSa

  Fotozdroj: www.topgal.sk

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. mam dvojicky dievata buduce prvacky,kedze kvalitne skolske tasky su nesmierne drahe a este pre dve,skusam to cez bazar.myslim si ze je to vynosny biznis.

  2. Prosím o radu.Zháňam už cez pol roka školskú tašku pre moju 6 ročnú dcéru, ktorá pôjde do školy.Mám záujem o školskú tašku, ktorá by mala zabudované kolieska a teleskopickú rukoveť. Prosím o tip, kde by sa dala zohnať. Veľmi pekne ďakujem.

  3. Pracujem ako učiteľka na 1. stupni ZŠ, preto by som chcela poradiť rodičom, ktorí potrebujú kúpiť školskú tašku pre svoje dieťa. V súčasnosti sú školské tašky rôzne vzhľadom, kvalitou aj cenou. V prvom rade by taška nemala mať zbytočné priečinky, množstvo vrecúšok… Pre prváčika je taška potom problémom. Ak je veľká, nezmestí sa pod lavicu a zavadzia detským nohám alebo nohám pani učiteľky. Možno by to vyriešil iný typ lavice, na ktorý si budeme musieť počkať. V prvých dvoch ročníkoch by som volila menší typ tašky. Samozrejme, že je potrebné pozerať na pevnú chrbtovú časť a celkovú pevnosť tašky. V praxi sa stretávam s množstvom nevhodných tašiek – ruksakov, kúpených za veľmi výhodnú cenu v čínskych „supermarketoch“. Ja som mojej dcére asi pred 10 rokmi kúpila aktovku z firmy Topgal (vtedy bola štvrtáčka) a môžem potvrdiť, že sa oplatilo investovať 980 Sk, pretože ju vynosila mladšia dcéra a teraz ju nosí ďalší školák. Z môjho pohľadu je klasický tvar tašky, aký sme nosili aj my, vhodný pre prvé dva ročníky. Až potom by som odporúčala kúpiť tašku vo forme vaku. Ale je to vec vlastného úsudku. Môj vychádza z praxe rodiča aj učiteľky.

  4. ja si myslim ze skolska taska pre prvaka za viac ako 1000 sk je mozno kvalitna ale so strasne prehnanou cenou. p.s. mame dcerku /5 rokov/ tiez vyberame tasku

  5. My sme kupili super skolsky vak od koh-i-nooru, ale na iternet.strankach ho neviem najst.Su pekne farebne, maju ortopedicku vystuz na chrbat, nie iba spominane polgule /tie su nanic/. Rozmer idealny pre utly chrbatik prvacika, a cena okolo 700 Sk.

  6. my sme kupovali od topgalu uz niekolko rokov dozadu. Vzdy nejde len o to, aby bola taska lacna, ale aj o to, aby vydrzala viac ako pol roka. sme spokojni, a dalsi surodenec dostane od Jeziska novu tasku od topgalu tiez smile

  7. Základ je aby aktovka mala z boku vrecko na fľašu, aby si dieťa nepovylievalo čajík na zošíty a dobrá aktovka by mala mať aj odrazky. Pozrela som si aktovkyz Topgalu a odrazky majú….len tá cena…. Neviete , kde by sa dali pozrieť na „živo“?

  8. Velmi dobry a cenovo pristupny je CHILLI skolskyt batoh. Nie je prilis velky ako barbi batohy ma chrbatik spevneny a su na nom take masazne pologule ma osobitny vstup na pitie s nepremokavym sustakom a je krasne farebny Po polroku sme ho vo vani vydrhli a krasne sa opral a pojde s nami aj do 2 triedy Cena Okolo 800SK

  Pridaj komentár