Rozvrh hodín pre prváka – cesta k samostatnosti

Evča 1

 



 

Dnes je celkom bežné, že deti už pri nástupe do prvého ročníka poznajú písmená a čísla. Obyčajne nástup dieťaťa do školy silno prežíva celá rodina. S nástupom prváčika do školy sa mení rytmus života v rodine. Aj keď sa prváčikovia najprv so školou len zoznamujú a domáce úlohy nedostávajú, pripravovať sa na každý školský deň treba hneď od začiatku. Každý rodič chce, aby jeho dieťa patrilo medzi múdrych šikovných žiakov. Pred nástupom do školy sme do prváckej výbavy investovali nemalé peniaze, a tak akosi očakávame, že naše dieťa bude mať každý deň v škole perfektne nachystané všetky potrebné pomôcky. Aj učiteľky očakávajú, že deti prídu do školy pripravené so všetkými potrebnými pomôckami a budú len učiť, nie strúhať ceruzky a obaľovať zošity.

Sú rodičia, ktorí majú na svoje deti minimum času, sú rodičia, ktorí by za svoje deti najradšej aj dýchali. To sú dva extrémy, medzi ktorými sú tí ostatní. Nedostatok času na deti spôsobujú väčšinou zárobkové činnosti, ich nedostatok je často príčinou prehnaného záujmu o deti. Nájsť optimum je občas zložité, zvlášť ak nie sú určené presné hranice, na čo všetko je už 6-ročné dieťa zrelé, na čo ešte musí nutne dohliadať rodič.

Aj my máme tento rok doma prváčika, ktorý sa do školy tešil. Ja tvrdím, že niet nad samostatnosť a vlastnú zodpovednosť a k tomu sa snažím viesť aj moje deti. Keď pani učiteľka deťom rozdala napísaný rozvrh aj s vysvetlivkami, sadli sme si so synom a vypracovali prvú „domácu úlohu“. Najprv som mu podľa napísaného rozvrhu pomenovala všetky predmety, ktoré bude v škole mať. Hneď som mu ku každému priradila príslušný zošit a pracovný list. Zošity a pracovné listy sme spoločne obalili a potom sme sa začali venovať rozvrhu.

VYROBME SI ROZVRH SO SYMBOLMI

Na výkres som rozmerala riadky od pondelka do piatku a stĺpce od prvej po siedmu hodinu. Áno, po siedmu, pretože v tomto regióne sa vyučuje v 1. triede niekoľko náboženstiev + etická výchova a občas to vychádza aj na 7. vyučovaciu hodinu. Pre každý predmet sme spoločne vymysleli jednoduchý symbol:

Tieto symboly som pekne zaznačila do rozvrhu a rovnako som nimi označila jednotlivé zošity a pracovné listy. Rozvrh je pripevnený v kuchyni na chladničke a syn si zvykol chystať sa do školy podľa neho. Kým sa tešil, že si podľa symbolov chystá veci do školy sám, stala sa z toho samozrejmosť. Dnes už vie pomerne dobre čítať a symboly na zošitoch nepotrebuje, no vytvoril si návyk chystať sa do školy sám podľa rozvrhu. Len sa opýta, ktorý bude zajtra deň a vie sa zorientovať. Ja potom už len skontrolujem, či naozaj na nič nezabudol, pochválim ho za pekne vypracované úlohy (tie robia v družine) a vypočujem si článok zo šlabikára.

Každý si môže vymyslieť symboly podľa vlastnej fantázie, resp. vytiahnuť nejaké hotové obrázky z PC databanky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Evča, super nápad. Môj malý ide budúci rok do školy a určite sa budeme inšpirovať. Inak niečo podobné som mu zaviedla, keď sa zvykneme baliť na preteky. Mal taký zoznam, kde mal nakreslené tričká, tepláky, spoďáre, pančucháče atď a vedľa číslo, koľko toho má nabaliť. Netvrdím, že sa zbalil komplet sám, lebo po chvíli ho to už veľmi nebavilo, ale dosť z toho si poznášal sám, vybral si svoje obľúbené tričká a bol na seba hrdý, že sa balí ako dospelák. Ke´d na tom trošku popracujeme, budem sa čoskoro vytešovať, lebo sa mi zredukuje podstatná časť roboty. Aj keď zo začiatku je to trochu zdĺhavé, ohromne to zjednoduší život.

Pridaj komentár