Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku

Mária Kopčíková 1

Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.

V tomto veku je naozaj dôležité byť na pozore a mať pre dieťatko len také materiály, ktoré mu neuškodia, aj keď ich ochutná.

Shutterstock

 

Ako sa vyvíja detská kresba

Medzi 1. – 2. rokom života:

Dieťatko bude s materiálom pravdepodobne experimentovať a robiť hrubé čiary, vedené z ramena. Ťahy sú až 20 cm dlhé, ruka robí kyvadlové pohyby, hore – dole po papieri.

Postupne sa začínajú tvary zaokrúhľovať, dieťa skúša robiť bodky (ďube do papiera) a čiary sa ku koncu tohto obdobia riedia.

Dieťatko v tomto období nevie povedať, čo kreslilo, primárne trénuje koordináciu oko – mozog – ruka.

Medzi 2. – 3. rokom života:

Dieťa začína spájať izolované bodky a krátke čiary. Postupne sa naučí urobiť kruh (alebo jeho napodobeninu) a špirálu.

Toto všetko sú ešte stále automatické pohyby, na kresbách malých autorov ťažko nájdete niečo konkrétne. Až ku koncu obdobia z kresieb začína „vypadávať“ slniečko alebo ľudská hlava.

Na otázku, čo nakreslilo, vám dieťa zrejme odpovie, čo si myslí, že nakreslilo.

Medzi 3. – 4. rokom života:

Dieťa začína viac tvoriť, kresby sa „na niečo podobajú“ čoraz viacej. Tomuto veku sa hovorí aj „zlatý vek detskej kresby“.

Shutterstock

 

Medzi 5. – 7. rokom života:

Kresba dieťaťa sa začína čoraz viacej približovať skutočnosti, realite. Dieťa kreslí viacej detailov – prsty na rukách, vlasy, lupienky na kvetoch … 

Čo mám pripraviť, keď dieťa začína kresliť

Otázku by som možno trocha poopravila, na formuláciu, že kedy máme mať doma niečo pripravené, aby dieťa vôbec kresliť začalo.

V množstve rodín dnes deti síce kreslia veľmi skoro, ale na tablete … Fajn zábavka, ale vaše dieťa na písanie v škole nepripraví. Ledažeby ste ho plánovali vzdelávať doma a písanie ako také odignorovali …

Na začiatok samozrejme netreba mať doma žiadny ateliér. Stačí rolka baliaceho papieru, krabička hrubých voskoviek alebo farbičiek, prípadne prstové farby.

A vaša prítomnosť. To je všetko. Dieťa si s tým poradí aj samo.

Základná zásada znie, čím je dieťa menšie, tým väčšiu plochu na svoju tvorbu potrebuje a tým hrubšie a kratšie kresliace náradie ocení.

Na začiatok nedávajte dieťaťu do ruky fixky alebo tenké farbičky. Do malej ruky je to nešikovné a príliš dlhé. Plus fixky málo reagujú na tlak ruky – na rozdiel od farbičiek. S fixkami musí dieťa oveľa silnejšie tlačiť.

Shutterstock

Vyberajte farbičky alebo voskovky s vysokou pigmentáciou, aby prítlak dieťaťa mohol byť slabý a zároveň videlo na papieri dostatočne farebnú stopu – teda výsledok svojej práce.

Čo sa týka podkladu, na ktorý budú deti kresliť, na začiatok je naozaj vhodný veľký baliaci papier, alebo veľké listy zo starého kalendára. Proste veľká plocha, ktorá uspokojí rozmach malého tvorivca.

Nekupujte omaľovánky a rôzne pracovné zošity – pre najmenšie deti. Je to veľmi zúžený priestor, ktorý nevedia zvládnuť.

Chcete konkrétne tipy, s čím kresliť, maľovať, tvoriť už s najmenšími deťmi?

Prečítajte si aj: Aké farbičky a pomôcky sú vhodné pre najmenšie deti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. môj malý má skoro 20 mesiacov a rád kreslí. Keď mu dám papier a ceruzku, tak hneď robí bodky a čiarky a veľmi sa z toho teší. Zatiaľ kreslí len pri mne, inak by sme mali pokreslené celé steny Big Grins

Pridaj komentár