Téma, ktorej sme sa už na našich rodinkovských stránkach venovali. Téma, zdá sa nevyčerpateľná. Otázky, ako sa konkrétne hrať s najmenšími bábätkami, sa v rôznych diskusiách opakujú.
Takže poďme na to, čo všetko môžete s vašimi bábätkami vyskúšať? Najmä sa uvoľnite, neriešte, či viete spievať, či sa vhodne tvárite a či máte doma na to dostatočný počet vhodných pomôcok. Na tieto hry budete potrebovať sami seba a pár drobností, ktoré doma isto nájdete.
Využívajte svoj hlas. Chyťte si dieťatko tak, aby sa vám mohlo pozerať do očí. Môžete ho jemne pohojdávať a spievať mu pri tom. Môžete mu hovoriť básničky či riekanky, ktoré budete sprevádzať zmenami vo výraze vašej tváre – pokyvujete hlavou, doširoka otvárate oči. Uvidíte, že čoskoro sa vás dieťatko bude snažiť napodobňovať.
Cca v 3. mesiaci môžete podporiť schopnosť dieťaťa chytať predmety tým, že nad neho umiestnite hračky, ktorých sa bude chcieť dotknúť. Nemusíte kupovať drahé hrazdičky, niekedy postačí i natiahnutá šnúra a na nej povešané hračky alebo foto statív.
Keď deti medzi 3. – 4. mesiacom zdokonalia úchop a svoju schopnosť chytiť do rúčky hračku, môžete sa hrať tak, že nejakú hračku zavesíte na šnúrke napr. na kľučku na okne. Zoberiete dieťatko na ruky, pristúpite k hračke a keď sa dieťa za ňou začne naťahovať – urobíte mierny krok vzad. Môžete tento krok sprevádzať slovkami „nechytíš ma, nechytíš“. Dieťa rýchlo pochopí, že ide o hru a obvykle reaguje smiechom. Samozrejme, ak by ste videli, že dieťatko reaguje inak a je smutné, v hre nepokračujte.
Čo sa hračiek týka, dajte prednosť látkovým hračkám, dreveným hračkám bez potvorských náterov, ľahkým hrkálkam s tenkým okrajom, aby ich dieťa mohlo ľahšie chytiť. Veľmi fajn sú tiež háčkované hračky, či látkové alebo umývateľné knižky. Nedávajte dieťaťu naraz veľa hračiek. Postačia dve, ktoré budete obmieňať.
Zacvičte si na fitlopte. Na loptu si môžete sadnúť vy sami a vziať dieťa na ruky. Potom sa pohupujte v rytme nejakej riekanky, či pesničky. Na loptu môžete položiť aj dieťatko tak, aby ležalo na brušku. Vy mu rukou jemne pridŕžajte chrbátik a gúľajte ho jemne na lopte dopredu a dozadu, doľava a doprava.
Urobte si malú gymnastiku. Položte dieťatko na posteľ, či na inú podložku na chrbátik, sadnite si oproti nemu. Chyťte jeho nožičky a pokrčte mu ich v kolienkach a späť zase vystrite. Môžete pri tom hovoriť riekanku: „ja som malá lienka, pokrčím kolienka“.
Tancujte s dieťatkom. Púšťajte si rôzne druhy hudby, bez slov, so slovami. Vezmite dieťatko na ruky a v rytme hudby s ním tancujte. Dieťa spoznáva rytmus a vo vašom náručí sa trénuje jeho rovnovážne centrum.
Stará dobrá klasika – učte dieťatko tlieskať. Áno, klasické ťap ťap ťapušky. Najprv si dajte vy ruky na ruky dieťatka a tlieskajte vy. Čím bude dieťatko staršie, bude preňho jednoduchšie tlieskať a ťapkať aj samo.
Zahrajte sa s kuchynskou chňapkou. Niekedy samotná chňapka dieťa rozosmeje. Môžete ho ňou tiež hladiť, chytať za ruku – nosík – vlásky. Môžete skúsiť chňapku nahriať alebo naopak dať do chladničky, aby dieťa okúsilo rôzne podnety. Buďte však pri tom opatrní.
Hrajte sa s papierom. So starším dieťatkom, ktoré napr. už sedí, okolo 8. mesiaca, sa môžete hrať s papierom. Dajte mu čistý papier – nech ho trhá, krčí … len nech ho nepapá – aj keď to isto bude chcieť vyskúšať. Buďte pri ňom a ukazujte mu, čo sa s papierom dá urobiť. Ako sa dá zhúžvať do guľky, ako sa dá trhať na pásiky. AK máte, použite i rôzne druhy a kvality papiera. Pre dieťa je to veľký senzorický zážitok.
Inšpirované: kidsactivitiesblog.com, livingmontessorinow.com, pekarikova.szm.com.
My deťom čítame, skladáme s nimi skladačky, spájačky, puzzle knihy
Spievanie, opakujúce sa riekanky – to snáď miluje každé dieta. Sú to nenáročné aktivity, ktoré zvládne naozaj každý. Len je potrebné si riekanky trošku zopakovať