Staráme saHračky, hry, čmáraninky

Hry pre malé deti

 Mária Kopčíková   15.01.2018   0

To, že je hra pre dieťa od najútlejšieho veku, netreba pripomínať – dieťa pri nej rozvíja svoje zručnosti, predstavivosť, tvorivosť a tiež sociálne kompetencie.

Spočiatku sú pre dieťa najlepším objektom hry, ale aj partnerom pre hru dospelí, postupne do nej začleňuje svojich súrodencov, kamarátov a učí sa s nimi pri hre veľa dôležitých vecí o ľudskom fungovaní.

shutterstock

 

Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca o 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja, alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.

Hlavička  (od 1 roka)

Dieťa si posadíme na kolená, tvárou k sebe. Recitujeme riekanku a postupne ukazujeme (hladkáme, jemne šteklíme) jednotlivé časti hlávky na dieťatku.

„To je strieška, to sú dve jasné svetielka, dva maličké vankúšiky, tú sú dvierka do domčeka, kto chce vojsť do domčeka, nech sa dotkne zvončeka, cŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕn.“

  • Pohladkáme dieťa po hlavičke
  • Ukážeme na očká
  • Líčka
  • Ústočká
  • Zazvoníme na nošteku

Oberačka (od 2 rokov)

Dospelý je strom a drží v ruke loptičky. Úlohou dieťaťa je dosiahnuť na loptičky (musí vyskočiť a dotknúť sa ich). Je vhodné, aby deti mali pod sebou niečo mäkké - koberec, matrac, hraciu podložku ...

Boj s drakom (od 2 rokov)

Pripravíme si veľký terč z kartónu (sa alebo z niečoho pevného), do stredu nakreslíme obrázok draka (prípadne inej rozprávkovej bytosti). Terč pripevníte na plot alebo na strom alebo ho len tak položíme na zem. Triafame doň vodnými balónov alebo malými makkými loptičkami. Vodné balóny majú radi už najmenšie deti, či už trafia alebo nie. Navyše drak bude po niekoľkých zásahoch zaručene zničený, čo po „boji“ môžete spoločne osláviť.

Deti si pri tejto hre trénujú koordináciu pohybov, prácu s rovnováhou. Môžete prípadne obmeniť hru tak, že si pripravíte rôzne predmety na hádzanie – šišky, papierové gule, staré pančuchy naplnené ryžou ... a potom môžete aj skúšať prácu s tiažou – s ktorým predmetom sa deťom hádzalo ľahšie.

Bocian stratil čiapočku (od 3 rokov)

Dospelý hovorí riekanku: „Bocian stratil čiapočku, mala farbu, farbičku - zelenú, modrú, červenú, ...“ Vždy, keď povie nejakú farbu, musia sa deti tejto farby chytiť. Táto hra je fajn, keď sa hrajú aspoň 2 – 3 deti. Potom môže dospelý do nej zakomponovať aj naháňačku toho, kto farbu narýchlo nenašiel a nechytil sa jej. Deti si pri tejto hre cvičia sústredenosť, poznávanie farieb, orientáciu v priestore.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised