Staráme saHračky, hry, čmáraninky

Čím zabaviť deti na ceste autom?

 Gréta Čierna   11.08.2020   0

Kým som nemala deti, bola cesta na dovolenku najlepšia časť leta. Len sme nasadli do auta a vyrazili smerom more a talianska zmrzlina – hrali nám obľúbené pesničky, pili sme kávu z benzínky a tešili sa.

S deťmi sa všetko mení. Krik, bitky, otváranie okien, kopanie do sedadla...

shutterstock

 

Preto my mamy namiesto plaviek pred odchodom riešime, čím spolujazdcov zabaviť, aby sme docestovali zdraví a pár vrások naviac.

Tajomstvo nových hračiek

Rodičia, ktorí kupujete hračky deťom na požiadanie, robíte chybu. Efekt dovolenkovej hračky funguje, ale len vtedy, keď je darček vzácny.

Preto som naše baby naučila, že nová hračka sa dostáva len na Vianoce, narodeniny a v deň odchodu na dovolenku. Znamená to menej neporiadku doma, ale hlavne úprimné nadšenie z novej veci.

Nová barbie, skladačka či zvieratko decká na dobrých štyridsať minút odrovná a od Bratislavy po Viedeň aj so zástavkou na kafé vládne pokoj.

 

 

Na porovnanie knižku dostávajú skoro každý mesiac a veľký dojem neurobí.

Do auta správna kniha

Pri knihách ešte zostaneme. Ako premotivovaná mama som si predstavovala cestovanie tak, že deťom pred dovolenkou kúpim knihu o destinácii, kam sa vyberieme. Blbosť!

Vytrhnutý budapeštiansky hrad a nedostatok detských knižiek o Orave na trhu, škoda rečí. Moje deti, a možno aj tie vaše, zbožňujú knihy, ktoré obsahujú veľa obrázkov.

Momentálne je v obchode množstvo edukačných knižiek s bohatou ilustráciou, ktoré prostredníctvom obrázkov rozvíjajú príbeh, a potrápia fantáziu aj sústredenosť.

 Prečítajte si aj: Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili

 

Za všetky spomeniem u nás obľúbený Rok v lese či Život na farme, ktorá sú vhodné pre všetkých predškolákov. A vy pri čítaní nemusíte prekrikovať dopravný servis.

Tvoríme za pochodu

Na dlhšie cesty sa nám osvedčila obyčajná magnetická tabuľka. Deti si na ňu kreslia, píšu, a dajú sa k nej dokúpiť aj razítka, takže o zábavu je postarané.

Magnetické tabuľky nevyžadujú pomoc maminej ruky a deti sú ňou také fascinované, že vydržia kresliť s prestávkami niekoľko hodín.

Povinnosťou je však tabuľku po ceste schovať a vytiahnuť až vtedy, keď ju budete opäť potrebovať. Inak sa jej kúzlo stratí.

Magnetické a drevené hry každého druhu

Podľa toho, čo deti baví môžete vybaviť cestovnú tašku drevenou alebo magnetickou skladačkou, pexesom, šachom či vziať človeče.

shutterstock

 

Magnetické hry sa nachádzajú v krabičkách, ktoré slúžia ako herná doska. Zaujímavé sú napríklad skladačky s geometrickými tvarmi, z ktorých môžu deti skladať postavičky, domčeky či zvieratká.

Pre staršie sú zaujímavé hry, kde môžu zapojiť sú súrodenca. Teda aspoň dovtedy, kým jeden príliš dlho nevyhráva.

Mravenisko

Mravenisko je typ hry, ktorá skladá z drevenej alebo plastovej hracej dosky. Úlohou dieťaťa je dostať guličky, teda mravce, na niektoré miesto na hracej doske.

Mravec si hľadá cestu labyrintom a slepými uličkami za pomoci posuvnej ceruzky. Hru zoženiete vo viacerých verziách podľa veku detí.

Obliekame bábiky

Osvedčená hra z dovolenky v Tatrách. V obchode nájdete dva druhy – drevené alebo magnetické postavičky, a k nim kopu šatočiek.

 Prečítajte si aj: 12 trikov, aby naše deti prežili

 

Hru je vlastne zabalená v krabičke a funguje na princípe, že dieťa bábike prikladá na telo oblečenie podľa výberu – tričká, šortky, pyžamo, plavky, župan či sukňu.

Drevená hra je náročnejšia na motoriku, pretože oblečenie dieťa vkladá do šablóny postavičky. Niektoré verzie, napríklad obliekací macík, sú vhodné aj pre chlapcov do 4. rokov.

Pre dievčatá toho nájdete oveľa viac, a ak majú k móde vzťah, bude to jedna z ich najobľúbenejších hier.

Kvízy

Ak cestujete so staršími deťmi, ktoré sú na hračky už veľké, ale do slúchadiel a ignorovania rodičov ešte nedorástli, zaobstarajte im na dlhšiu cestu kvízy.

Môžu to byť vtipné otázky, záujmové okruhy alebo detektívne hry v štýle Sherlocka Holmesa, pomocou ktorých rozlúštia príbeh.

shutterstock

 

Posledný tip hry rozhodne zožne úspech, nevýhodou však je, že sa hrá asi hodinu a po rozlúštení už samotnú hru príliš nevyužijete.

Čo do auta nebrať?

Hračky do auta nemusia byť drahé. Poznám mamičku, ktorá kúpi deťom dve klbká nite, ktorú vydržia odkrúcať od hlavného mesta až po Oravu.

Keď kúpi dve, má vystarané aj na cestu domov. A investícia je len pár centov. Okrem toho má táto metóda dobrý vplyv na rozvoj motoriky a samouspávací efekt.

A čo nekupovať? Žiadne mini hračky, ktoré budete vyťahovať spod sedadla spolujazdca a hračôčky, ktoré deti prepchajú aj do fľaše na vodu. Raz som takto vyťahovala z džúsu hlavu bábiky z Lego Friends.

 Prečítajte si aj: Čo závidím ostatným mamám?

 

Nekupujte rôzne hračky, ktoré majú viesť k výchove k odlišnosti a tolerancii. Ak bude jedno autíčko modré a druhé červené, čo myslíte, ako to dopadne?

Osobne nie som nadšencom ani knižiek s rozprávajúcim perom. Po prvé je to drahé, po druhé to piští, po tretie VŽDY niekto svoje pero pokazí a po štvrté samotný účel knihy nie je práve ideál pre rozvoj dieťaťa.

Možno ešte knižky s angličtinou, hoci netuším, koľkokrát cestou na Plitvické jazerá vydržíte počuť pig, cow, chicken.

Ak toho budete mať po pár hodinách dosť, neobviňujte sa, ak deťom strčíte do rúk tablet s Bobom a Bobkom. Dovolenka je čas oddychu, a na ten máte právo aj vy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised