Od jednoho roku si dieťa hrou vypĺňa každú voľnú chvíľu. Hry trvajú dlhšie a majú vyššiu úroveň. K svojim hrám dieťa potrebuje hračku – bez nej sa nevie hrať.
shutterstock „Hračkou“ môže byť čokoľvek z okolitého sveta Vďaka svojej narastajúcej samostatnosti objavuje predtým nepoznané veci. Začne všetko skúmať – všetko je preň nové.
Po mesiacoch skúmania začne s vecami experimentovať: hračky a predmety ohmatáva, púšťa, ťahá, stláča a čaká, čo sa stane. Zistí, že keď niečo pustí, vždy to spadne dolu. Lopta sa kotúľa, kocka nie. Keď strčí ruku do vedra s vodou, je mokrá. Keď má vo vedre piesok, ruka ostane suchá.
Keď zistí, ako sa veci správajú,… začne si uvedomovať, čo majú spoločné, čo rozdielne a začne ich podľa toho triediť do skupín. Vtedy je na ceste k veľmi dôležitému vývinovému stupňu – na základe triedenia si utvára v mysli zložité pojmy.
Napr. pojem „kocka“ nebude preňho znamenať len jednu konkrétnu kocku, ktorú práve vidí pred sebou, ale všetky kocky, ktoré má doma alebo ich uvidí v knižke na obrázku. Keď je dieťa takto schopné uvažovať, začne si v hrách predstavovať, vymýšľať a plánovať.
shuttrstock Hračky Niektoré hračky vyradíme (kolotoč nad postieľkou, hrkálky…), iné ponecháme (hračky zvukové, na šnúrke, do vane, predmety každodennej potreby, stavebnice).
Zaradiť môžeme voskovky, ceruzky, prstové farby, modulínu (je lepšia než plastelína, lebo farby sa používaním nezlejú na jednu sivohnedú masu, z koberca sa dá povysávať, z vecí vyprať a na vzduchu stvrdne).
Od 30. mesiacov vyskúšajte vodové farby, plastové nožnice na papier, lepenie. Pre rozvoj jemnej motoriky sú vhodné vkladačky, jednoduché puzzle, kolieska na tyči, veľké korálky na navliekanie. No a, samozrejme, nesmú chýbať klasické hračky ako autíčka, bábiky, riady, domčeky, kočíky, vláčiky, macíky…
Vonku majú úspech odrážadlá, neskôr trojkolka, kolobežka, formičky do piesku, nafukovacie lopty. Dieťa podporujeme v preliezaní, v stúpaní po schodoch na šmykľavku – ale vždy pod naším dozorom!
Takéto hry sa hrajú deti vo veku od 1. do 3. rokov »»»
1-3 roky? Naučme dieťa deliť sa
Loading...