Staráme saHygiena

Jednorazové eko plienky? Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

 Marcela Beňová   03.05.2019   0

Naše mamy používali látkovky, pretože nemali na výber. Generácia dnešných mamičiek si môže vyberať - existujú plienky doslova na každý životný štýl.

shutterstock

 

Bežné jednorazovky, ktoré obľubuje väčšina žien. Látkové plienky z bambusu či ľanu,  pre ženy, ktorým záleží na životnom prostredí a milujú tradície. Bezplienková metóda pre ženy, ktoré chcú spolupracovať s dieťaťom.

A čo mamičky, ktoré nechcú zaplaviť svet tonou použitých plienok, ale na haldy látkových štvorcov nemajú čas ani chuť? Riešením sú jednorazové eko plienky. U nás stále trochu novinka, vo svete veľký trend.

Prečo sú bežné jednorazovky problém?

Z ekologického hľadiska ide o časovanú bombu. Použitá plienka putuje do smetného koša a odtiaľ na smetisko, kde sa bude rozkladať ďalších 500 rokov. Za jeden deň spotrebujú rodičia bábätka približne 6 plienok.

 

Predstavte si toto číslo vynásobené počtom dní v roku. A takýchto bábätiek, odchovaných na jednorazovkách, sú milióny. Čo myslíte, kde všetky tie plienky skončia?

Druhým problémom, je materiál, z ktorého sa plienky vyrábajú. Ropa, celulóza a chemikálie, ktoré sa v nich nachádzajú, sú v priamom kontakte s pokožkou dieťatka. Keďže ľudská koža je priepustná, predstavujú použité látky zdravotné riziko.

Naviac jednorazové plienky obsahujú toxický dioxín, ktorý je vedľajším produktom chlóru. Tomu vďačíme za to, že jednorazové plienky sú biele.

Prečo skúsiť eko verziu?

Samozrejme, najideálnejšie by bolo nepoužívať žiadne plienky, alebo len látkovky.

Avšak pre mnohé mamičky, ktoré popri deťoch pracujú, alebo si neustále pranie či bezplienkovú metódu nevedia predstaviť, znamenajú jednorazové eko plienky prijateľnú alternatívu, ktorá šetrí životné prostredie, a zároveň ich čas.

 Prečítajte si aj: Spod plienočky - staráme sa o dievčatko 

 

Aj pri eko jednorazovkách však platí, že nie je plienka ako plienka. Tie, ktoré sú naozaj ekologické, musia spĺňať tieto podmienky:

• ekologická varianta jednorazoviek sa nesmie vyrábať z celulózy a plastu. Tie bývajú v eko jednorazovkách nahradené kukuričným škrobom.

• eko plienky neobsahujú chlór.

• žiadne syntetické parfumovanie. Ak plienka vášho bábätka vonia ako harmanček, rozhodne nie je ekologická. A ani zdravá.

• eko plienky nesmú obsahovať TBT (Tributyl-cín), ktorý spôsobuje v tele hormonálne problémy. Napriek tomu, že bežná jednorazová plienka ho obsahuje len zanedbateľné množstvo, netreba zabúdať, že tých plienok dieťa prvé roky vymení pomerne dosť.

• ani výrobcovia ekologických jednorazových plienok nedokážu úplne nahradiť SAP gél, ktorý tvorí absorbčné jadro, používajú však menšie množstvo.

shutterstock

 

• nesmú byť testované na zvieratách. Toto pravidlo výrobcovia bežných plienok porušujú.

• sú z časti rozložiteľné a kompostovateľné. V tomto sa jednotlivé druhy eko plienok líšia.

Akú značku si vybrať?

Kým pred niekoľkými rokmi mnoho žien riešilo nákup eko plienok v zahraničí, prípadne si kvalitnú značku objednali cez internet.

Dnes sa jednorazovky nezaťažujúce životné prostredie dajú bez problémov kúpiť aj u nás. Na trhu je už pomerne dosť druhov, tieto značky patri medzi tie najobľúbenejšie.

Babylove Nature

U mamičiek ide o jednu z najobľúbenejších značiek, nielen pre dostupnosť plienok, ale aj pre výhodnú cenu, ktorá sa takmer nelíši od ceny balenia bežných jednorazových plienok.

Veľkým plusom eko plienok je, že sú veľmi jemné a pohodlné. Neobsahujú chlór, nie sú testované na zvieratách, majú trojvrstvové savé jadro a takmer všetky časti sú kompostovateľné.

shutterstock

 

Vonkajší plášť je vyrobený z viskózy. Najväčšou výhodou je, že pri absorpčných vlastnostiach je rovnako kvalitná ako bežné jednorazové plienky. Kúpite v dm.

MOLTEX Nature

Plienky značky MOLTEX Nature sa rovnako ako Babylove môžu pochváliť tým, že neobsahujú latex, chlór a nie sú parfumované. Asi 50% zloženia plienky je biologicky odbúrateľného.

Plienka je priedušná, takže nehrozia zapareniny. MOLTEX sa odporúča deťom, ktoré trpia ekzémami. Je obohatená o antibakteriálny extrakt a neutralizuje pachy.

Absorpčné jadro obsahuje menej gélu než bežné plienky. Kúpite cez internet alebo v dm.

BIO BABBY

Francúzska značka plienok sa rovnako ako predchádzajúce môže pochváliť tým, že neobsahuje latex, chlór ani iné škodlivé látky. Naviac má veľmi kvalitné zapínanie, takže pri prípadnej kontrole sa plienka nepoškodí.

Rovnako ako pri MOLTEX platí, že 50% materiálu je odbúrateľného. Nevýhodou je, že sa značka sa dá kúpiť len cez internet, a tiež o niečo vyššia cena v prepočte za kus.

 Prečítajte si aj: Kolika dojčiat

Bambo Nature

Neobsahujú latex, chlór ani iné škodlivé látky. Narozdiel od svojich konkurentov sú veľmi tenké, takže aj príjemné. Sú vyrobené z buničiny získanej ekologickým spôsobom.

Od ostatných eko plienok sa líšia predovšetkým väčšou pohodlnosťou, pretože neobsahujú žiaden zbytočný materiál, a majú aj pomerne nízku cenu. Kúpiť sa dajú cez internet alebo v lekárni.

Naty

Eko plienky, ktoré patria medzi najkvalitnejší sortiment na trhu. Okrem toho, že neobsahujú chlór, latex ani tributylcín sa môžu pochváliť aj 60 až 70% odbúrateľnosťou, takže z hľadiska ochrany životného prostredia sú najekologickejšie.

Sú vhodné pre deti s ekzémami či alergiami. Ďalším veľkým plusom je, že dieťatku dokonale sedia, aj preto si medzi mamičkami získali veľkú obľubu. Nevýhodou je vyššia cena.

Ani eko plienky nedokážu zázraky

Výrobcovia eko verzií plienok priznávajú, že ani pri najväčšej snahe nedokážu vytvoriť produkt, ktorý by bol úplne stopercentný.

Problémom je predovšetkým gél v plienke, ktorý slúži na absorpciu, ale aj zapínanie na princípe suchého zipsu. 100% kompostovateľná býva teda najmä vonkajšia časť plienky.

Napriek tomu znamenajú eko plienky značné odľahčenie životného prostredia a medzi mamičkami rastie dopyt po ekologickejšej variante.

Šetrnejší variant plienky sa aj vďaka prijateľnej cene oplatí a táto investícia sa vám vráti na zdraví dieťatka, ale aj menšej ekologickej stope.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

Mikulášska súťaž o balíčky:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised