Ako obliecť dieťa a nechodiť pri tom do obchodu

Marcela Beňová 0

Aj najracionálnejšie ženy pri nákupoch pre deti občas strácajú úsudok. Nejedna mama nadobudne pocit, že potrebuje veľmi veľa a čo najskôr. Hnaná azda neustálymi otázkami, či už má všetko do výbavičky.

Niekomu nákupy detského oblečenia prerastajú cez hlavu, dieťa má doma plný šatník rozkošných vecí, ktoré si nikdy neoblečie. No dá sa to robiť aj inak. Minimalisticky. S ohľadom na peňaženku a životné prostredie.

Shutterstock

 

Minimalizmus v detskom šatníku

Deti rastú rýchlo. Nie je teda prekvapivé, že samotné oblečenie nestihnete dlho ponosiť. Mnohé mamičky sa snažia mať v zásobe zopár vecí naviac, keby… Avšak pri neustálom triedení, obnovovaní, dokupovaní, minimalizovaní a ďalšom vylepšovaní šatníka vám pomedzi ruky prejde veľa kusov, ktoré sa tam ocitli zbytočne. 

Mamička Zuzana má na to radu: „Nesledujem žiadne časopisy, sociálne siete ani také tie maminy, ktoré sa živia fotením svojich detí do oblečenia, ktorému robia reklamu. Moje deti majú to, čo potrebujú.

Dá sa žiť aj bez župana, lakovaných topánok a bielych pančúch. Deti dostanú čiapku, keď je zima, letné šaty, keď začnú tridsiatky. Dopredu nekupujem nič.“

Mamička Zuzka odporúča napísať si na papier, čo naozaj nosíte a držať sa pri nákupoch zoznamu. Aj keby to znamenalo len štvoro tričiek s dlhým/krátkym rukávom, troje legíny, jedny džínsy, dve mikiny a dva svetre.

Pridajte k tomu kabátik a dve čiapky a máte praktický a variabilný šatník. A že sa dieťa pri hraní zamaže? Máte práčku a sušičku, určite to zvládnete.

Shutterstock

 

Ako obliecť dieťa pekne, lacno a bez plytvania?

Malé parádnice a fešáci si prídu na svoje aj bez nákupného ošiaľu. Ako na to vám poradia mamičky, ktoré svoje deti parádia aj bez toho, aby plytvali financiami a prírodnými zdrojmi:

Z druhej ruky

„Ja nakupujem pre deti len v sekáči. Príde mi zbytočné behať po Auparku a zháňať predražené veci. Nedávno som čítala, že na výrobu jedného trička sa minie 2 000 litrov vody. A syn ho za tri týždne zničí? Radšej mu kúpim veci z druhej ruky a môže sa hrať, ako len chce,“ hovorí mamička Anna.

Susedská burza

Podobne nákupy rieši na mama dvoch dcér Lenka, ktorá medzi susedmi zaviedla burzu. „Narozdiel od klasickej burzy my nič nepredávame a nekupujeme. Vymieňame. Najmä my ženy, ktoré máme deti v podobnom veku, si prídeme na svoje. A deti majú radosť z nového oblečenia aj bez imidžovej visačky. 

Zóna bez peňazí

Ďalšou z možností, ako vymeniť oblečenie, z ktorého už deti vyrástli, za aktuálne kúsky, je napríklad aj obľúbená Zóna bez detí. Stačí byť v obraze, keď sa táto akcia koná v blízkosti vašej adresy.

Šijací stroj

Mamička Lívia si sny o obliekaní detí plní inak: „Po narodení som objavila čaro šitia, prešívania, pletenia a vymýšľania vlastných návrhov. Pozbierala som šaty po celej rodine a večer čo večer sedím za strojom, aby som im vdýchla nový život. Manžel sa na tom spočiatku smial. Teraz kupujú veci moje kamarátky a on ma obdivuje.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár