Čo potrebuje noha, aby sa v topánke cítila ako naboso?

Erika Kozáková 4

Ľudská noha a zvlášť tá detská, potrebuje dostatočný priestor pre zdravý vývoj.

Nevhodným strihom obuvi (napr. zúženou špicou), dochádza k obmedzovaniu vývoja nohy, čo spôsobuje následnú deformáciu v dospelosti, napr. vybočený palec, známy pod pojmom hallux.

Topánky by nemali byť iba módnym doplnkom, ktorý treba pretrpieť.  Mali by rešpektovať anatomické a fyziologické vlastnosti nôh a stať sa našim „neviditeľným“ priateľom.

Prečo neviditeľným?

Pretože pravým zmyslom nie je ich dizajn, ale ten úžasný pocit, ktorý Vám pripomína chôdzu po piesku, keď kráčate popri moru, keď beháte za deťmi po lúke plných kvetov, keď preskakujete kamienkami na detskom ihrisku, keď stúpite doma na lego, ktoré nebolo vôbec vidieť. 🙂

Všetko je o pocite z chôdze, z vnímania terénu – a presne takéto by mali byť topánky v ktorých necháte kráčať Vaše deti.

ilovebarefoot.sk

 

Barefoot kritériá

Naboso sa nedá chodiť stále a všade. Takže aké by mali byť topánky, v ktorých sa cíti noha ako naboso? Aké kritéria by mala spĺňať barefoot topánka pre deti i dospelých?

  • Samotný tvar obuvi musí kopírovať tvar nohy – žiadna zúžená špica, ako to býva u väčšiny klasických a ortopedických topánok.
  • Noha potrebuje dostatočný priestor v oblasti prstov počas chôdze i behu, a to zabezpečí len široká špica topánky – jednak do výšky, ale aj do dĺžky s dostatočným nadmerkom
  • Noha chce cítiť pevnú zem, terén, po ktorom kráča. Až keď ho dostatočne cíti môže správne reagovať na jeho nerovnosti (potreba tenkej podrážky max do výšky 0,5 cm s možnosťou priečneho aj pozdĺžneho ohybu)
  • Pre zabezpečovanie potrebnej stability nepotrebuje noha žiaden opätok, t.j. topánky musia mať nulový rozdiel medzi špičkou a pätou. Opätok kráti šľachy a mení ťažisko tela.
  • Noha nepotrebuje žiadnu oporu či vnútornú klenbu – rovná podrážka bez klenby zabezpečí, aby svaly neustále pracovali a klenba sa vytvárala prirodzene, čo zároveň zvyšuje samotnú pevnosť klenby. Umelo podporovaná klenba naopak svalstvo nestimuluje, núti ju do pasívnej polohy a svaly nemôžu pracovať ako by mali.
  • Päta nepotrebuje byť zovretá ako v sádre. Potrebuje pracovať, meniť svoju polohu v závislosti od terénu.
  • V neposlednom rade je dôležitá aj hmotnosť topánky – ľahká topánočka neobmedzuje deti v žiadnom pohybe, môžu sa hrať, behať, skákať a šantiť, ako keby ju ani nemali.

Doprajte deťom ten úžasný pocit chodiť naboso každý deň.

„Ľudské chodidlo je stroj majstrovskej konštrukcie a umelecké dielo“ (Leonardo da Vinci)

Erika Kozáková,  ilovebarefoot.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. doporučuje pozrieť na elementstore stranky. majú tam skinners, a to su práve barefoot „topánky“. ono je to super, že su aj velmi malé, skladné do batohu, ja by som chcela tento rok snimi začať aj behať smile a majú ich práve aj pre decká

  2. Ahoj, ak mozem poradit, skus ponozkotopanky, ja som na nich zacinala s barefoot, a vlastne ich so sebou taham vsade do dnes smile super pomocnik, aj do batohu naprikald

  3. ja si myslím, že pre detsku nohu je to len to najlepšie smile) aj my dospelí sa teraz doma snažíme chodiť naboso, ale ide to ťažšie…naše decká behajú bosé celý deň big green na vonok nie, to budeme musieť ešte nejak poriešiť

Pridaj komentár