Aromaterapia u detí

Mária Kopčíková 1

Kým sa dieťatko narodí, rodičia riešia aj rôzne kozmetické prípravky na starostlivosť o pokožku. Na trhu je dostupných veľa značiek detskej kozmetiky, no mne občas pripadajú ako chemické laboratórium.

Ingimage

Detské kozmetiku ako takú nemám príliš v láske, je len niekoľko málo kusov, ktoré som kedy za desať rokov pre svoje deti kúpila. To, čo mi je blízke a používame u nás priebežne, sú čisté oleje a éterické oleje. Na rôzne problémy, od útleho veku, až do dospelosti.

Nie som odborník na aromaterapiu, som len bežný „užívateľ“. Pre tých, ktorí s olejčekmi ešte nemajú skúsenosti, som pozbierala niekoľko základných informácií.

Čo je aromaterapia?

Je jednou z metód prírodnej medicíny. Aplikáciou éterických olejov – silíc – lieči rôzne ochorenia, poranenia. Éterické oleje sú látky, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach rastlín v podobe drobných olejových kvapôčok. Získavajú sa z čerstvých rastlín destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou.

Éterické (či esenciálne) oleje sa používajú na liečbu viacerými spôsobmi. Môžete ich kvapnúť do aromalampy, použiť rozprašovač, vyrobiť si vlastný masážny olej „na mieru“ a dieťa pomasírovať, kvapnúť pár kvapiek do kúpeľa, pripraviť obklady či zábaly.

Môžem aromaterapiu používať u malého bábätka?

Obvykle nájdete informáciu, že aromaterapiu môžete používať od novorodeneckého obdobia života vášho dieťatka. Musíte však byť opatrní. Éterické oleje sú veľmi koncentrované a silné. Pred použitím ich treba riediť.

Ingimage

Moja skúsenosť je pozitívna, naozaj od prvých dní. Dieťatko si rýchle navykne na vôňu olejov a zvyčajne na ne dobre reaguje. Samozrejme – platí, že menej je viacej a pri používaní silíc to s ich dávkovaním netreba preháňať, naozaj vám na drobnú masáž či kúpeľ stačí kvapka či dve.

Éterické oleje sa rozpúšťajú v olejoch, mlieku a alkohole, nie sú rozpustné vo vode. Pri aplikácii sa asi najčastejšie používa rozriedenie v niektorom z prírodných olejov.

Pre deti do dvoch rokov sa odporúča 1 % riedenie (5 kvapiek esenciálneho oleja do 30 ml alebo 2 lyžíc nosného oleja). U starších detí je možné použiť riedenie 2 % ( 10 kvapiek esenciálneho oleja do 30 ml alebo 2 lyžíc nosného oleja).

Oleje nepoužívajte na tvár (najmä v blízkosti očí a úst) a tiež na ruky – deti môžu mať potrebu cmúľať si prsty alebo trieť oči. Oleje by ich v tomto prípade mohli na slizniciach dráždiť.

Vhodnými éterickými olejmi pre takto malé deti sú napr. levanduľa, harmanček, neroli, fenykel, čajovník. U detí nad dva roky veku môžeme použiť aj mandarínku, citrón či rozmarín. Používame vždy 100% prírodné éterické oleje. Skladujeme ich na chladnom a tmavom mieste v dobre uzavretých tmavých fľaštičkách.

Shutterstock

 

Masáž s éterickými olejmi

Výborným prostriedkom, ako použiť éterické oleje, je masírovanie bábätka. Väčšina detí má rada masáž, má rada dotyky. Dieťa sa dokáže zrelaxovať a my dospelí obvykle tiež. Nemusíte byť masérom, deti obľubujú akýkoľvek kontakt, ktorý je citlivý a jemný.

Masážou jednak uvoľníte svaly dieťatka, ktoré na začiatku jeho života sú pomerne často vo flexii (teda v napätí) – toto vám napr. pri kúpaní pomôže dostať sa do všetkých záhybov a uvoľniť tak zvyšky potu, či mázku.

Masáž je zároveň dobrým prostriedkom pred ukladaním na spánok – toto ja skôr vnímam u väčších detí, nie u novorodeniatok.

Masáž stimuluje krvný obeh a zmierňuje kolikové prejavy. Olej, ktorý si pripravíte na masáž, môže tiež prispieť k zlepšeniu detskej pokožky, ktorá je v prvých týždňoch života veľmi citlivá.

Jeden recept na detský masážny olej – nech sa páči:

  • 30 ml mandľového oleja
  • 1 kvapka Levandule
  • 1 kvapka Harmančeka Rímskeho
  • 1 kvapka Gerania

Na masáž bruška môžete použiť napr. kvapku fenyklovej silice v niekoľkých kvapkách olivového či pupalkového oleja. Do dlane si nalejete trošku čistého oleja a kvapnete fenyklovú silicu. Olej medzi dlaňami zahrejete a dieťatku pomasírujete bruško v smere hodinových ručičiek.

Shutterstock

 

Iné spôsoby využitia aromaterapie

Olejčeky môžete použiť aj do kúpeľa. Čisté éterické oleje nikdy nedávame do kúpeľa samotné, vo vode sa nerozpustia, plávajú na povrchu. Vždy ich najprv musíte zmiešať napr. s medom, morskou soľou, rastlinným olejom či mliekom.

Do 20 ml plnotučného mlieka kvapnite 1 kvapku levandule alebo harmančeka a dobre zmiešajte. Levanduľa zlepšuje náladu a podporuje spánok.

Podobne môžete levanduľu kvapnúť do aromalampy alebo na vreckovku, ktorú umiestnite v blízkosti dieťaťa v čase ukladania na spánok, resp. odpočinku. Dieťa si bude čoskoro spájať vôňu levandule s príjemným prežívaním, pocitom pohodlia a bezpečia.

Použitím éterických olejov v aromalampe sa dá odstrániť veľa problémov. Do lampy dajte 3 lyžice vody a 2 kvapky éterického oleja. Do detských izieb sa hodí levanduľa, medovka, ľubovník – všetky upokojujú. Ak potrebujete zlepšiť imunitu, použite do lampy čajovník, eukalyptus, myrtu, klinček, tymián.

Éterický olej z čajovníka a levandule môžete u väčších detí používať neriedený na kožu – pomáha dezinfikovať poranenia, ekzémy, štípance, herpesy.

Na čo všetko fungujú éterické oleje

Nuž na veľa vecí. O niektorých sme písali už aj u nás.

Ako použijete rozmarínový, citrónový a eukalyptový éterický olej?

Z čoho by mohla pozostávať aromaterapeutická lekárnička? Na čo je dobrý levanduľový či fenyklový olej?

Priniesli vaše deti z školy vši? Aj tento problém sa dá riešiť prírodnou cestou.

Spracované s použitím: aromaterapia-sk.webnode.sk/,celostnimedicina.cz, your-aromatherapy-guide.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár