Moja skúsenosť je pozitívna, naozaj od prvých dní. Dieťatko si rýchle navykne na vôňu olejov a zvyčajne na ne dobre reaguje. Samozrejme – platí, že menej je viacej a pri používaní silíc to s ich dávkovaním netreba preháňať, naozaj vám na drobnú masáž či kúpeľ stačí kvapka či dve.
Éterické oleje sa rozpúšťajú v olejoch, mlieku a alkohole, nie sú rozpustné vo vode. Pri aplikácii sa asi najčastejšie používa rozriedenie v niektorom z prírodných olejov .
Oleje nepoužívajte na tvár (najmä v blízkosti očí a úst) a tiež na ruky – deti môžu mať potrebu cmúľať si prsty alebo trieť oči. Oleje by ich v tomto prípade mohli na slizniciach dráždiť.
Shutterstock Masáž s éterickými olejmi Výborným prostriedkom, ako použiť éterické oleje, je masírovanie bábätka . Väčšina detí má rada masáž, má rada dotyky. Dieťa sa dokáže zrelaxovať a my dospelí obvykle tiež. Nemusíte byť masérom, deti obľubujú akýkoľvek kontakt, ktorý je citlivý a jemný.
Masážou jednak uvoľníte svaly dieťatka, ktoré na začiatku jeho života sú pomerne často vo flexii (teda v napätí) – toto vám napr. pri kúpaní pomôže dostať sa do všetkých záhybov a uvoľniť tak zvyšky potu, či mázku.
Masáž je zároveň dobrým prostriedkom pred ukladaním na spánok – toto ja skôr vnímam u väčších detí, nie u novorodeniatok.
Masáž stimuluje krvný obeh a zmierňuje kolikové prejavy. Olej, ktorý si pripravíte na masáž, môže tiež prispieť k zlepšeniu detskej pokožky , ktorá je v prvých týždňoch života veľmi citlivá.
Jeden recept na detský masážny olej – nech sa páči:
30 ml mandľového oleja 1 kvapka Levandule 1 kvapka Harmančeka Rímskeho 1 kvapka Gerania Na masáž bruška môžete použiť napr. kvapku fenyklovej silice v niekoľkých kvapkách olivového či pupalkového oleja. Do dlane si nalejete trošku čistého oleja a kvapnete fenyklovú silicu. Olej medzi dlaňami zahrejete a dieťatku pomasírujete bruško v smere hodinových ručičiek.
Shutterstock Iné spôsoby využitia aromaterapie Olejčeky môžete použiť aj do kúpeľa. Čisté éterické oleje nikdy nedávame do kúpeľa samotné, vo vode sa nerozpustia, plávajú na povrchu. Vždy ich najprv musíte zmiešať napr. s medom, morskou soľou, rastlinným olejom či mliekom.
Do 20 ml plnotučného mlieka kvapnite 1 kvapku levandule alebo harmančeka a dobre zmiešajte. Levanduľa zlepšuje náladu a podporuje spánok.
Podobne môžete levanduľu kvapnúť do aromalampy alebo na vreckovku, ktorú umiestnite v blízkosti dieťaťa v čase ukladania na spánok, resp. odpočinku. Dieťa si bude čoskoro spájať vôňu levandule s príjemným prežívaním, pocitom pohodlia a bezpečia.
Použitím éterických olejov v aromalampe sa dá odstrániť veľa problémov. Do lampy dajte 3 lyžice vody a 2 kvapky éterického oleja. Do detských izieb sa hodí levanduľa, medovka, ľubovník – všetky upokojujú. Ak potrebujete zlepšiť imunitu, použite do lampy čajovník, eukalyptus, myrtu, klinček, tymián.
Éterický olej z čajovníka a levandule môžete u väčších detí používať neriedený na kožu – pomáha dezinfikovať poranenia, ekzémy, štípance, herpesy.
Na čo všetko fungujú éterické oleje Nuž na veľa vecí. O niektorých sme písali už aj u nás.
Ako použijete rozmarínový, citrónový a eukalyptový éterický olej?
Z čoho by mohla pozostávať aromaterapeutická lekárnička? Na čo je dobrý levanduľový či fenyklový olej?
Priniesli vaše deti z školy vši? Aj tento problém sa dá riešiť prírodnou cestou.
Spracované s použitím: aromaterapia-sk.webnode.sk/,celostnimedicina.cz, your-aromatherapy-guide.com.
Loading...