Čo možno o lanolíne neviete

redakcia 0

Lanolín sa používa dlhé roky a je o ňom známe, že má veľmi pozitívne účinky na ľudskú pokožku. Vyrába sa z rúna oviec. Vlna sa spracováva až po ostrihaní, takže sa ovciam nijako neubližuje.

Lanolín sa využíva v mnohých oblastiach od priemyselnej, kde jeho úprava nevyžaduje 100% úroveň spracovania a prečistenia, až po liečebnú úroveň, kde naopak ultra čistá úroveň je nevyhnutná.

Ak je lanolín využívaný bezprostredne na ľudskú pokožku, je nevyhnutné zaujímať sa o jeho kvalitu a čistotu. Nie všetky lanolínové krémy, ktoré sú na trhu dostupné sú 100% čisté a prírodné. 

Farba a vôňa napovie veľa

Rozdiely u ponúkaných lanolínov možno vidieť na prvý pohľad. Lanolín nesmie obsahovať žiadne prísady ani konzervačné látky, o čom nás presvedčí jeho farba i vôňa. Biela farba u dostatočne prečisteného lanolínu vzniká odstránením nečistôt a nie je potrebné ju dosahovať chemickým prifarbovaním. Či neboli použité chemické farbivá, si môžete primárne overiť ochutnaním lanolínu. Kvalitne vyčistený lanolín je bez chuti. Nedostatočne prečistený lanolín môže pôsobením kyslíka a svetla zoxidovať, následkom čoho je stuchnutá aróma. Záleží preto na kvalite výrobného procesu, ktorým sa lanolín vyrába.

Ako funguje lanolín pri liečbe poranenej pokožky

Lanolín funguje na princípe vlhkého hojenia rán. Jeho výhodou je, že bezprostredne po nanesení uľaví od bolesti a udrží vlhkosť prítomnú v pokožke, ktorá je potrebná, aby v nej bola zachovaná, nakoľko podporuje hojenie. Okrem toho nedovolí prísunu nežiaducej vlhkosti do rany zvonku a tým pôsobí hojivo a upokojujúco. Vďaka zachovaniu vnútornej vlhkosti sa zabráni vzniku chrást a pokožka sa hojí oveľa rýchlejšie.

MOŽNOSTI VYUŽITIA LANOLÍNU

  • Boľavé a popraskané bradavkyveľmi častým využitím lanolínového krému sú problémy s boľavými a popraskanými bradavkami dojčiacich mamičiek. Hlavne tu je jeho 100% čistota nevyhnutná, nakoľko prichádza do kontaktu jednak s pokožkou dojčiacej matky ako aj s ústami dieťatka. V prípade potreby by mala každá matka dbať na to, aby použila krém, ktorý je 100% čistý, prírodný a bez pridania konzervačných látok a iných prísad. V liečbe boľavých bradaviek je pri použití 100% čistého lanolínu obrovskou výhodou, že ho netreba zmývať pred dojčením a vďaka tomu sa opakovane nedráždi už aj tak boľavá bradavka neustálym umývaním a utieraním. 
  • Novorodenci – kvalitne vyčistený lanolín je vhodný na pery bábätka, ako ochrana detských líčok pred chladom, na lupinky vo vláskoch bábätka.
  • Suché miesta na koži – v čase zimného a chladného počasia mnohí ľudia trpia suchou a podráždenou pokožkou v oblasti rúk, prstov, tváre, ale aj nôh. Lanolín je výborný krém na premastenie suchej pokožky a tiež na uľavenie od bolesti v prípade, že je boľavá a popraskaná.
  • Odreniny a poranenia – s malými deťmi sú nerozlučne spojené odreté kolienka, lakte a iné časti ich večne aktívneho a neposedného telíčka. Úžasným a spoľahlivým riešením a pomocou pre ich odreniny je použitie lanolínového krému. Nanesenie na ranu spôsobí okamžitú úľavu od bolesti a vďaka už spomínanému vlhkému hojeniu rán poskytne neoceniteľnú pomoc pri samotnom liečení vzniknutej rany. Rodičov určite poteší, že lanolínom ošetrená ranka neštípe dieťa ani pri kúpaní. Výhodou je, že lanolín je možné používať neobmedzene.
  • Ďalšie použitiesuché miesta, drobné rezné rany, preležaniny, popáleniny, iné drobné poranenia a porušenia pokožky, kde je vlhké hojenie rán vhodnejšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár