Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?

Mária Kopčíková 0

Takmer na každom kurze, keď sa rozprávame o dojčení a ja vravím, že je veľmi fajn, pokiaľ dieťatko po nadojčení na prsníku zaspí, tak nasledujú otázky, že ako to, veď predsa musí odgrgnúť!

Musí, či nemusí dieťa po kŕmení odgrgávať?

Trocha vnímam rozdiel u dojčených a nedojčených detí. U dojčených detí, pokiaľ je dieťa správne prisaté a nepapá pahltne, teda sa nenahlce počas dojčenia vzduchu, nie je odgrgnutie nevyhnutné.

Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že dieťa nemá v takomto prípade čo odgrgávať. Cieľom odgrgnutia totiž je, aby sa vzduch nahromadený v tráviacom trakte dostal von a nerobil následne problémy s nafukovaním bruška a bolesťami.

Dojčenie nie je len cesta, ako dieťa nakŕmiť.

Je to zároveň najpohodlnejší a pre dieťa prirodzený spôsob, ako môže zaspať. Keď sa dieťa napapá, pokiaľ pije efektívne, prejde na konci k tzv. nenutritívnemu satiu. Prestanete pozorovať pauzu v brade, tvárové svaly sa uvoľňujú, môžete vidieť mimovoľné „usmievanie sa“ bábätka zo spánku. 

Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať priloženie bábätka pri dojčení.

Ak dieťa necháte takto sať, dieťa v pokoji trávi. V tejto chvíli ho môžete pokojne preložiť na miesto, kde by malo spinkať, prípadne ak ste dieťa dojčili po ležiačky – necháte ho skrátka ležať na mieste, kde sa dojčilo. Stačí, ak mu chrbátik podopriete napr. kojacim vankúšom.

Nechajte teda dieťa pokojne na prsníku zaspať – po tom, čo vidíte, že sa najedlo, dojčené dieťa nemusí nutne odgrgávať.

Ak sa zakaždým pokúšate o odgrgnutie

Nielenže je to niekedy zbytočné, ale môže vám to spôsobiť problémy v tom, že dieťa, ktoré spokojne zaspalo, zdvíhaním a natriasaním preberiete a znova vás čaká kolotoč uspávania. Načo?

Ak by dieťa aj potrebovalo vypustiť trošku vzduchu a odgrgne si v spánku, nič sa nedeje. Ak ho uložíte na tzv. polobok, prípadné mlieko, ktoré dieťa odgrclo, odíde kútikom úst a dieťa s tým nemá žiadny problém.

Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť?

Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.

Ak dieťa bude papať „pahltne“, tak, že počujete prehĺtanie na celú miestnosť, odgrgnutie zrejme potrebné bude. Niekedy aj počas dojčenia samotného. Dieťa sa môže odtiahnuť od prsníka, môže byť nespokojné. Treba ho zdvihnúť do zvýšenej polohy, aby mohlo vzduch vypustiť. Potom sa obyčajne dodojčí.

Je dobré pátrať po príčine takéhoto pahltného dojčenia, či je dobré prisatie dieťaťa, či sme ho nejako neobmedzovali v dojčení „na požiadanie“… Ak dieťa potrebuje odgrgnutie počas dojčenia, možno mu viac bude vyhovovať nejaká poloha, v ktorej je hlavička vyššie než bruško.

Keď dieťa potrebuje odgrgnutie, dá vám to najavo. Ak aj pri dojčení zaspí a odgrgnutie potrebuje, po chvíli oddychu sa pomrví, prípadne zamrnká. Opäť – zodvihnete ho a vzduch pôjde von. Ak sa preberie, opätovne ho priložte na prsník a uspite.

Nedojčené deti a odgrgnutie

Deti, ktoré sú kŕmené umelou výživou, pomerne často z fľaše pijú rýchlo a prijímajú väčšie objemy mlieka na jedno kŕmenie. Je preto veľmi pravdepodobné, že takého deti budú potrebovať odgrgnutie po každom kŕmení, resp. častejšie než dojčené deti.

Ako nechať dieťa odgrgnúť

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár