Prvú dovolenku pri mori sme s deťmi absolvovali v ich cca roku a štvrť. More, kamienky, teplo, slnko si veľmi užívali.
iStock Popravde, nie vždy som si myslela, že malé deti k moru, resp. k vode patria. Keď som videla – sama ešte nevlastniac potomkov – malinké bábätká v kočiari, v plážovom stane, na deke pod píniami, často mi napadlo, či je to dobrý nápad, plahočiť sa s takto malým drobizgom Potrebujete toľko pakšametlov a na toľko vecí musíte dávať pozor…
Postupom času mi to už vôbec neprišlo ako plahočenie, ale ako dobrý nápad – a áno, na veľa vecí pozor dávať musíte, ale to už tak s deťmi je a je v podstate jedno, či ste na dvore pri dome alebo pri slanej mláke.
Denný režim dieťatka na dovolenke Na dovolenke sme zvyknutí tak trochu opustiť zabehané zvyklosti, a to aj čo sa týka malých detí. Týka sa to spánku, jedla – akoby dovolíme deťom viacej, uvoľníme hranice.
S úplne malými deťmi by sme sa mohli snažiť o to, aby ich denný režim bol ako tak rovnaký ako doma , najmä čo sa spánku týka. Tento bod nemusí byť problematický, veľa detí v pohode zaspí na pláži, pri prechádzke – len sledujte, kedy javia potrebu spánku, aby ste neprestrelili a nemali zbytočne mrzuté dieťa.
Klasické vyhýbanie sa pobytu na slnku medzi 11:00 – 15:00 sa naťahuje s približovaním sa k rovníku. Samozrejme, zariadite sa podľa aktuálneho počasia, pamätajte však na to, že ak má byť dieťa napríklad v kočiari, tak teplota v jeho vnútri, pod „búdou“, je oveľa vyššia, než vonkajšia teplota. Nenechávajte preto kočiar na miestach, kde nie je tieň . Prípadne chráňte jeho striešku bielou plienkou , ktorá bude slnečné lúče odrážať preč.
iStock Batoľatá pri vode potrebujú dostatok tekutín Potrebujeme ich všetci, no malé deti ešte nebudú sledovať, koľko čoho vypili. To je na nás dospelých, pretože u dojčiat a malých detí postupujú straty tekutín veľmi rýchlo.
Ak je dieťatko dojčené, prikladajte ho k prsníku naozaj často , možno častejšie než ste zvykli doma. Iné tekutiny dojčené dieťa nepotrebuje . Ak je dieťatko na umelej strave, potom dbajte aj na iné tekutiny, uprednostnite čistú vodu.
Väčšie batoľatá vo vode, pri šantení na slniečku ľahko pocit smädu vytesnia. Ponúkajte im preto tekutiny vy , nečakajte až sa dieťa ohlási samo. Každé dieťa má inú „spotrebu“, odborníci uvádzajú nejaké orientačné objemy tekutín – batoľa by malo vypiť približne liter tekutín denne , predškolák dokonca jeden a pol litra.
Na dovolenke nezabúdajte na tieň a chládok Niektorí lekári hovoria, že dieťa do roka na priame slnko nepatrí vôbec. Iní zase, že aj takto malému dieťatku by sme mali dopriať slnečné lúče kvôli vitamínu D, ktoré dieťa potrebuje na rast kostí.
Platí však, že nemôže ísť na priame slnko v už zmienenom čase. Pokožka detičiek je tenšia ako koža dospelých a obsahuje menej pigmentu, preto je proti pôsobeniu slnečných lúčov málo odolná. Bábätká navyše nemajú naplno vyvinuté potné žľazy, preto je veľké riziko prehriatia a úpalu.
Keď sa s dieťaťom vyberieme na pláž, musíme myslieť na to, ako zabezpečíme tieň . Možností je viacero.
Asi najideálnejší je prírodný tieň – stromy, skala, pod ktorou sa rozložíte v jej tieni. Ste v tieni a zároveň je umožnené prúdenie vzduchu. Možnosť prírodného tieňa by ma napríklad zaujímala pri voľbe letoviska pri mori, alebo aj pri našich vodných nádržiach.
Obľúbené v posledných rokoch sú plážové stany. Riziko však je – tak ako v každom stane – že vzduch vo vnútri stanu sa veľmi zohreje a je ťažké tam potom dýchať.
Ďalšou možnosťou je vlastný slnečník či veľká plachta, ktorú priviažete medzi stromy a vyrobíte si tak tienisté miesto. Na túto možnosť ale musíme myslieť už pri balení na dovolenku a plachtu, ako aj priväzovacie náčinie zobrať so sebou.
Ak máte malé bábätko, ktoré sa ešte príliš nehýbe – skrátka ešte je zväčša „ležiak“ – určite ho nenechávajte celý deň v kočiari . Vytvorte mu bezpečné a príjemné ležovisko, pokojne dieťatko nechajte vyzlečené (obvykle to deti milujú), často ho osviežujte príjemnou vodičkou. Predídete tak potničkám .
Thinkstock Batoľatám pri vode musíme chrániť pokožku Ako sme už spomenuli, pokožka detí je veľmi tenká. Chrániť by sme ju mali buď oblečením alebo kvalitným prípravkom na opaľovanie.
UV žiarenie sa odráža aj do zatienených plôch a cez mraky dokonca preniká do pokožky 70 – 80 % žiarenia. Pokožka sa teda môže spáliť nielen pri pobyte na priamom slnku, ale aj pri prechádzke s dieťaťom v kočiari alebo pri podvečernej hre s loptou.
Veľa mamičiek zo strachu pred spálením dieťatko príliš oblieka. Dieťaťu isto postačí nejaké ľahké oblečenie, krátke nohavice z bavlny, tielko. Väčším deťom, ktoré už behajú, postačí obyčajné biele bavlnené tričko, ktoré kryje ramená a chrbát. A k tomu samozrejme klobúk či čiapka na hlavu.
Pri pobyte vo vode dieťaťu namočte vlásky alebo mu hlavu prikryte mokrým (a vyžmýkaným) klobúčikom – vyhnete sa tak úpalu .
Prípravky na opaľovanie pre deti Asi od veku 6. mesiacov sa odporúča používať špeciálne prípravky na opaľovanie určené pre deti. Podľa spôsobu, akým látky obsiahnuté v opaľovacích krémoch chránia pred UV žiarením, rozlišujeme dva typy filtrov:
chemické – vsakujú do kože, kde pohlcujú UV žiarenie. fyzikálne – UV žiarenie odrážajú. Pre deti dermatológovia odporúčajú opaľovacie prípravky s obsahom fyzikálnych filtrov, pretože na rozdiel od chemických nevsakujú do pokožky, a teda ju ani nedráždia. Okrem typu filtra sledujte aj ochranný faktor prostriedku, mal by sa pohybovať medzi 30 a 50. Detskú pokožku ošetrite aj po pobyte na slnku. Pokožke dodáte vlhkosť a predchádzate tak zbytočnému dráždeniu. Vhodné sú produkty s obsahom chladivého pantenolu alebo za studenia lisovaný jojobový, mandľový či kokosový olej .
Thinkstock Čo sa vám môže zísť pri pobyte s dieťaťom pri vode? To časom zistíte aj sami, ponúkame však niekoľko tipov, na čo nezabudnúť:
plienky , jednorazové plienkové nohavičky, prebaľovaciu podložku, látkové plienky (na zakrytie drobčeka, ktorý zaspal), ak nedojčíte, alebo pre väčšie, už nedojčené dieťa – dostatok jedla , ktoré dieťa má rado, dostatok pitia, najmä vodu. Pri príprave jedla nezabúdajte na šťavnaté ovocie – dieťa v ňom dostáva tekutiny, aj keby nechcelo veľmi piť vodu. Nádoby na jedlo a pitie, zíde sa aj chladiaca taška, či box. Fľaša s čistou vodou – na umytie, ovlaženie, ochladenie. Hry a hračky – závislé od veku dieťaťa, od vedierka a prelievacích pohárikov, až po kartové hry, lopty a šnorchle … Ak by ste hľadali tipy na zábavky a hry pri vode, prečítajte si článok Čo budeme robiť s deťmi pri vode .
Príjemné vodné zážitky vám želáme!
Loading...