7 aktivít pre batoľatá, ktoré majú veľa energie

Mária Kopčíková 0

Máte doma batoľa až malého predškoláka, ktorý niekedy šliape na gumidžúse a máte pocit, že keď z neho večer nevytiahnete duracelky, tak nezaspí?

Ingimage

Deti, ktoré sa práve naučili chodiť, ktoré zdokonaľujú svoju hrubú motoriku, sa potrebujú hýbať, veľa hýbať. Potrebujú trénovať, zdokonaľovať, testovať – čo to ich malé telo dokáže.

Od ich hrubej motoriky, kedy využívajú veľké svaly – pri behu, skokoch, hopkaní, stúpaní, zliezaní – od tejto hrubej motoriky sa následne odvíja motorika jemná. To ako v konečnom dôsledku dokážu ovládať ruku, kresliť, modelovať, písať …

Doprajme im teda toľko pohybu, koľko potrebujú.

Niekedy je to však pre nás ako pre dospelákov obťažujúce, už by sme boli radi, keby si to decko sadlo niekam na zadok a bolo chvíľu v kľude.

Takto to obvykle nefunguje a pokiaľ chceme, aby sa naše dieťa primerane vyvíjalo, skúsme mu poskytnúť dostatok priestoru na hru. Aj na hru, pri ktorej bude viacej hluku a po ktorej ostane nejaký neporiadok.

1. Prechádzka po vankúšoch

Pozbierajte všetky vankúše z domácnosti. Čím viac, tým lepšie. Urobte z nich jednu dlhú cestu celým bytom či domom, hocijako zakrútenú.

Cesta je pripravená a teraz môžete povedať deťom, aby prešli po tejto vankúšovej ceste. Vyzerá to veľmi jednoducho, ale nie je to také. Deti často musia na vankúšoch balansovať, snažiť sa udržať nôžky na vankúši a neskĺznuť na zem. Čím sú deti menšie, tým je to pre ne väčšia výzva.

Skúste si to tiež. Budete mať z toho veľkú zábavu. Do hry si môžete zakomponovať predstavu, že každý vankúš je nejaký ostrov. A potom, ako deti zvládli chôdzu, môžu skúsiť preskočiť z ostrova na ostrov.

2. Ďaleká cesta po dome

Kto má doma malé deti, cesty už asi niekedy budoval. Z kociek, z drevených koľajníc, z papierov … Môžete skúsiť aj obmenu – podľa toho, ako vám to váš priestor dovolí. Vezmite farebnú lepiacu pásku (asi najlepšie maliarsku) a vyznačte ňou okraje cesty.

Po nich môžu jazdiť na svojich malých autíčkach, či loziť po štyroch. Môžete im vyrobiť aj nejaké prekážky alebo dávať inštrukcie na premávku, pridať inofarebné značky na „križovatkách“.

Zásadnou podmienkou je, že sa musia udržať na ceste a nemali by z nej vybočiť.

 

3. Maľovanie vo veľkom štýle

Čím menšie deti, tým väčšiu plochu na tvorbu potrebujú. Ak váhate odkedy dať deťom do ruky farbičky, okolo prvého roku je ten správny čas.

Práca na veľkom priestore, ploche je to, čo si vyžaduje pohyb. Nielen ruky, ale u takto malých detí aj celého tela. Ak majú prebytočnú energiu, tu sa jej dozaista aspoň trocha zbavia.

Pripravte veľké papiere, kartóny, rôzne farby, naložte ich do autíčka a vyvezte von na dvor. Toto je zábavná, no „špinavá“ aktivita.

Roztiahnite veľké baliace papiere, dovoľte deťom maľovať rukami alebo veľkými a hrubými štetcami, pokojne aj maliarskymi štetkami.

Okrem samotného experimentovania s farbami môžu napr. otláčať polystyrénové vajíčka alebo malé plastové loptičky – natrú ich farbou a voľne pogúľajú po papieri.

Ak máte pri dome malý briežok, môžete papier z neho spustiť a potom sa zahrať súťaž, či farebná čiara vytvorená pustenou loptičkou bude dlhšia …

 

4. Váľajte sudy

Ak sa vyberiete von, určite v blízkosti vášho domu, či bytu nájdete malinký briežok, z ktorého sa dajú váľať sudy.

Niekedy deti majú po prvý raz mierne obavy, iné sa zase vrhnú „do akcie“ a veľmi si to užívajú. Benefitom je, že ak sa chcú znova a znova vrhnúť dole kopcom, musia ho predtým vybehnúť J

Môžete sa k deťom pridať, ľahnúť si na zem hlavami k sebe, chytiť sa za ruky a pustiť sa z briežka spoločne.

Oblečte sa do starého a neriešte blato, zelené fľaky od trávy, či od niečoho iného …

5. Novinový basketbal

Veľmi jednoduché – pozháňajte staré noviny či reklamné letáky. Urobte z nich malé gule – jednu z jednej dvojstrany. Pripravte si peknú hromádku a nájdite nejaké väčšie vedro.

Cieľom je nehádzať čo najviac novinových „lôpt“ do „basketového koša“.

Môžete meniť vzdialenosti, vytvárať medzi deťmi tými, môžete striedať ruky …

6. Zjednodušte hry pre väčšie deti

zdroj: tutusteaparties.com

 

Príkladom je klasická „škôlka“, ktorú 1,5 – 2,5 ročné deti ťažko uskáču, čo do vzdialenosti i obtiažnosti.

Môžete im ale nakresliť 4 jednoduché, menšie kruhy či štvorce, pri ktorých preskakovanie z jedného do druhého je pre nich ľahko zvládnuteľné.

Ich úlohou je nájsť vhodný kamienok na hádzanie – už len to im zaberie nejaký čas. A hra môže začať!

7. Relaxácia                             

Nezabúdajte ani na uvoľnenie, oddych, ktoré by mali po pohybovo náročnejších aktivitách nasledovať. Niekedy sa deti nevedia „vypnúť“, pretože nemajú ten zážitok, nevedia, ako vlastne na to. Skúste im pomôcť jednoduchými relaxačnými cvičeniami.

Inšpirované handsonaswegrow.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár