7 x „prečo?“ o batoľatách

Mária Kopčíková 0

Prečo si malé deti dávajú všetko do úst?

Už rodičom novorodencov vysvetľujeme, že ich dieťa si bude dávať všetko do úst a že ho majú nechať. Ústa sú pre dieťa poznávací orgán. Len tak, že si niečo vloží do pusinky, sa o veci – predmete niečo dozvie. Ako to chutí? Je to mäkké/tvrdé, s ostrými hranami/oblé?

Dieťa používa svoje zmysly. Nejakej veci sa musí dotknúť, vloží si ju do úst, „ochutná“ ju, ovonia. Tak zistí, čo je na jedlo, čo je na hru, čo nie je ani na jedno z toho.

Nezakazujte svojmu dieťaťu takto experimentovať a neberte mu predmety z úst. Ale zabezpečte, aby vo svojom okolí a na takéto experimentovanie malo len vhodné predmety.

Prečo chcú malé deti pozerať dookola tie isté knižky, čítať tie isté príbehy?

Prípadne sledovať stále tie isté príbehy na DVD … už ste ohučaný z Krtka, z Podhradskej a Čanakyho? Pre deti má však toto neustále opakovanie veľký zmysel. Opakovaním sa deti učia a sledovanie toho istého príbehu, čítanie tej istej knihy, ktorú už poznajú, im dáva istotu a ukľudňuje ich. To ej aj dôvod, prečo deti (obvykle) majú radi rituály.

Prečo malé deti klamú?

Krátko po tretích narodeninách si dieťa začne uvedomovať, že dospelí nemôžu vedieť o veciach, ktoré sa stali, keď na danom mieste neboli. Nevideli ste ho hrabať sa v hline, tak sa v nej predsa nehrabalo! Aj keď je od nej až za ušami a nechtami … Deti si v tomto čase neuvedomujú, že hoci tam dospelý nebol, môže vidieť dôkaz o niečom, čo dieťa robilo. Je fajn dieťatku vysvetliť, že na klamstvo prídete a poprosiť ho, aby radšej hovorilo pravdu.

Shutterstock

 

Prečo si batoľa myslí, že ho nemôžete vidieť, keď si zakryje oči?

Pomerne dlhé obdobie batoľacieho veku sú deti presvedčené, že ak oni nemôžu vidieť nás, nevidíme ani my ich. Teda ak si oni zakryjú oči a nevidia nás, pre nich sú „skrytí“, lebo veď ani my ich nemôžeme vidieť. Až okolo 5. roku života sa toto poznanie mení. Dieťa si uvedomí, že ak chce byť neviditeľné, musí skryť aj telo 🙂

Prečo majú batoľatá ľahký spánok?

Spánok prebieha vo viacerých fázach. U detí je dlhšia fáza ľahkého spánku, známa REM fáza. Tá umožňuje otáčanie sa a hýbanie telom a preto sa dieťa ľahko prebudí pri tomto pohybe, pri akomkoľvek šuchnutí.

Prečo sa batoľatá ľahko dopracujú k záchvatu hnevu?

Dieťatko okolo dvoch rokov veku má už pomerne dobrú hrubú motoriku, dobre chodí, behá. Cíti sa preto dosť nezávislé. Zároveň sa zdokonaľuje jeho reč a obľúbené slovíčko v tomto veku je NIE. Dieťa buduje svoju autonómiu a hľadá, kde sú jeho hranice a kde začína „svet“. Snaží sa uplatniť svoje predstavy o dianí a konaní a chce dosiahnuť svoje.

Tu však často narazí na nejakú hranicu – najčastejšie na takú, ktorú zadáme my dospelí. Potom je dieťa frustrované, že veci sa nedajú tak, ako si želalo a zatiaľ túto frustráciu nevie zvládnuť inak, než hnevom, či plačom. Dospelí by mu však mali pomôcť, aby čoskoro nadobudlo i iné mechanizmy na upokojenie a vyriešenie svojej frustrácie.

Zdroj: istockphoto.com

 

Prečo sú deti „hyperaktívne“, keď sú preťažené?

Počuli ste už vetu – „nedaj ho cez obed spať, aspoň bude lepšie spať večer. Ak si dieťa neoddýchne, nepospí v čase, keď je unavené a keď to potrebuje, naruší sa jeho pravidelný rytmus spánku a bdenia. To je dôvodom, že mu môže stúpnuť telesná teplota a zároveň sa stane prudko aktívne. Behá, skáče, jačí. Menšie deti si v tejto situácii ľahko spôsobia úraz.

Ak sa vám to aj niekedy nechtiac stane, v takejto situácii je potrebné dieťa upokojiť, zrelaxovať a zabezpečiť, aby sa organizmus dieťaťa dostal do normálu. Na upokojenie dieťa môžete objať, tíšiť v náručí, pustiť pokojnú hudbu, urobiť teplý relaxačný kúpeľ, prečítať rozprávku. Veľmi sa snažte, aby sa vaše dieťa do takýchto situácií nedostávalo často, deti potrebujú svoju pravidelnosť, aj v spánku, v čase, keď to potrebujú.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár