7 zábavných trikov, ako vycibriť detskú pamäť

Silvia Hanová 0

Život je bohatší a škola je jednoduchšia, ak majú deti dobrú pamäť. Na zlepšovanie tejto dôležitej schopnosti existuje viacero trikov, ktoré môžu rodičia skúšať doma s deťmi.

Nasledujúcim tipom dávajú zelenú aj viaceré výskumy.

Ingimage

 

Stres a učenie nie sú priatelia

Neurologička Judy Willis vysvetľovala pre webový portál Psychology Today, ako pôsobí stres na ľudský mozog a dlhodobú pamäť. Laicky možno povedať, že v stresových situáciách pri štúdiu môžu v mozgu vnikať procesy, ktoré môžu deťom poškodiť pamäť.

Willis preto odporúča, aby ste si pred štúdiom najprv navodili príjemnú atmosféru. „Pustite si obľúbenú pieseň, zahrajte si karty, alebo sa s deťmi zasmejte na nejakom dobrom vtipe z internetu.“

 

Pamäťové zručnosti sú ako svaly

Schopnosť lepšie si zapamätávať možno trénovať. Je to rovnaké ako pri svaloch, ktoré sa cvičením postupne zväčšujú a stávajú odolnejšími. Najmä v prípade malých detí môžu rodičia veľa urobiť. Za jedným stolom s rôznymi pamäťovými hrami si zlepšujú pamäť nielen tí najmladší spoluhráči.

Pamäť detí však možno cvičiť aj iným spôsobom. Kedykoľvek sa vyberiete niekam mimo domova, vysvetľujte deťom, na akom mieste sa nachádzate, kto tam býva, aká udalosť sa spája s týmto miestom.

Pri najbližšej príležitosti, keď ho znovu navštívite, položte deťom otázky o tom, čo ste im o ňom naposledy prezradili – „Kto tu býva?“, „S čím sa spája“ a podobné.

Podporujte čítanie kníh a rozprávajte sa o nich

Nie je žiadnou novinkou, že čítanie kníh rozvíja detský intelekt. Ak však chcete, aby si dieťa z daného obsahu odnieslo ešte viac, blog Dumb Little Man odporúča aktívne sa rozprávať s dieťaťom o tom, čo si prečítalo.

Na blogu sa ďalej uvádza, že tento spôsob čítania podporuje u detí formovanie dlhodobej pamäte. Stratégia aktívneho čítania podľa neho zahŕňa poznámkovanie a zvýrazňovanie častí textu, ako aj hlasné rozprávanie sa o prečítanom obsahu a odpovede na otázky z daného materiálu.

Ingimage

 

Podporujte fantáziu

Dumb Little Man odporúča rodičom ešte jednu techniku súvisiacu s čítaním. Táto stratégia hovorí o tom, aby rodičia pri čítaní textu dieťa v určitom momente zastavili a vyzvali ho, aby si predstavilo scénu, o ktorej číta a podrobne ju opísalo.

 

Spomínajte na obľúbené situácie

Podobne, ako pri vyššie uvedenom bode, funguje detská pamäť aj pri predstavách spoločných zážitkov. Pospomínajte s deťmi na rôzne situácie, ktoré ste spolu zažili a rozprávajte sa o detailoch.

„Ako tam bolo pekne a slnečno“, alebo „Aký strášný vetrisko vtedy fúkal“ či „Koľko veľa kvetov a akého hada sme tam videli“ a podobné. Sami budete možno prekvapení, koľko rôznych podrobností si deti zapamätali z určitej situácie.

Ingimage

 

Pomôžte im vytvoriť spojenia

Podľa neziskovej organitácie Understood si deti lepšie zapamätávajú niektoré veci, keď si ich môžu s niečím spojiť. Pomôžte im vytvárať asociácie, ktoré im umožnia ľahko si pospájať rôzne detaily. Ak nájdete takýto spôsob spájania informácií, podporíte ich dlhodobú aj pracovnú pamäť.

„Mozog je orgán, ktorý si hľadá vzory. V prípade, keď dieťa určí vzťah medzi novou a starou informáciou, môže zaradiť novú informáciu do kategórie existujúcich v dlhodobej úložni,“ potvrdzuje v tejto súvislosti Willis.

 

Hrajte karty

Ďalším zo zábavných spôsobov, ktorými môžete fantasticky podporovať (nielen) detskú pamäť, je spoločné hranie kariet. Dieťa si pritom musí zapamätať rôzne pravidlá hry, ako aj to, aké má karty, čo tieto znamenajú a učí sa aj jednotlivé kartové kombinácie.

2v1

Mnohé z vyššie uvedených aktivít sú zábavné a okrem toho, že zlepšujú pamäťové schopnosti z malých aj veľkých, sú zároveň výborným spôsobom, ako môžete tráviť čas s deťmi a zabiť tak rovno dve muchy jednou ranou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár