Prečo je dôležité objaviť nadanie svojich detí

L. Koenig 1

Niektorí ľudia majú také nadanie, že ho okolie ľahko rozpoznáva už od ich detstva.

Tieto deti často vynikajú vo výtvarnom umení, hudbe, herectve alebo v atletike. Ich správanie, a to je dôležité, obvykle býva vzorné

Tieto deti sa veľmi rýchlo naučia, že majú talent, ktorý môžu využiť pre to, aby mali v živote úspech. 

Dokonca ešte viac: vedia z vlastnej skúsenosti, ako sa cítia skvele, keď svoje nadanie využívajú.

shutterstock

Ak sa venujete činnosti, ktorá využíva vaše nadanie, čas i problémy sa rozplývajú a vy ani jedno nevnímate. Celá vaša myseľ, telo i duch sa úplne ponorí do toho, čo robíte. Ako odmenu navyše vylučuje vaše telo do krvného obehu endorfíny, ktoré vytvárajú to, čo mnohí poznajú pod pojmom „bežecké opojenie“. Je to skvelý pocit.

Väčšina netuší, aké je ich nadanie

Bohužiaľ len malé percento ľudí vyrastá s vedomím, aké je ich nadanie. Z tých, ktorí k nim patria, len menšina svoje prirodzené vlohy skutočne rozvíja k šťastiu a úspechu.

Namiesto toho sa prispôsobujú dobre mieneným očakávaniam ľudí okolo seba, ktorí ich môžu smerovať k zapojeniu sa do rodinného podniku, k „solídnejším“ povolaniam alebo k tomu, aby naplnili sny svojich rodičov a stali sa lekármi, zubármi, právnikmi, pastormi a podobne.

Portal - nadanie

Vravieva sa nám, že máme vlohy dané od Boha. Keď sme mladí, dokonca tomu i nejakú dobu veríme. Potom si však život začne vyberať svoju daň.

Pre niečo sa skutočne nadchneme a skúšame to robiť. Ak nepatríme k tým šťastlivcom, ktorí majú v tejto oblasti výnimočný talent, pravdepodobne sa nám prihodí niektorá z nasledujúcich vecí:

1. Chyby

Niečo skúšame a robíme chyby. Chyby prinášajú sklamanie a niekedy trápnu situáciu; môžu nás preto viesť k záveru, že v tejto oblasti nemáme žiadny talent, ktorý by stál za reč. Radšej od tejto činnosti upúšťame, čo nás chráni pred ďalším sklamaním alebo ďalšou trápnou situáciou.

2. Kritika

Naše výsledky najskôr nebudú úplne dokonalé. Ak robíme niečo nedokonale, často sa stáva, že sme kritizovaní. Táto kritika môže vyplývať zo snahy pomôcť nám, alebo nás zosmiešniť. Na úmysle však nezáleží, pretože typickou ľudskou reakciou na kritiku akéhokoľvek typu je pocit zranenia. Aby sme sa ďalšej bolesti vyhli, máme ako ľudia sklon prestať robiť činnosť, ktorá ju spôsobila.

3. Porovnávanie

Ak začneme robiť niečo nové, je prirodzené, že svoje výsledky porovnávame s výsledkami ľudí okolo seba. Ak sme v tejto oblasti nováčikovia, naše výsledky sa budú pravdepodobne zdať úbohé v porovnaní s tým, čo vytvárajú ostatní. To nás môže znechutiť a priviesť k záveru, že pre túto činnosť vlohy nemáme. Preto od nej upúšťame.

4. Negatívne posúdenie

Občas sa stane, že v začiatkoch rozvoja niektorej svojej schopnosti, máme tú smolu, že sa stretneme s niekým, kto naše výsledky posúdi ako nedostatočné a predpovie nám, že v tomto našom úsilí v žiadnom prípade nebudeme úspešní. My s tým môžeme súhlasiť a vzdať to. Prečo? Pretože máme tendenciu veriť úsudkom iných ľudí, zvlášť tých, o ktorých si myslíme, že sa v tom vyznajú lepšie ako my.

5. Netrpezlivosť

Niekedy je náš pokrok v rozvíjaní určitej znalosti bolestne pomalý. Ak sa stretne toto naše tempo s očakávaním, že pôjdeme vpred míľovými krokmi a že budeme hneď najlepší, môžeme mať náhle pocit, že sa nám nedarí. Ak sa nesplnia naše očakávania, môžeme z toho vyvodiť záver, že sme neuspeli, a chceme danú činnosť skončiť. Potom si povieme: „Urobil som dobre, že som s tým prestal, pretože na to aj tak nemám talent!“

Počas dospievania a skúšania svojich rôznych nadaní, môžeme mať často takéto skúsenosti. Ak ich máme, začíname „škrtať“ svoj zoznam talentov a medzi nimi môžeme vyškrtnúť i ten, ktorý sme „dostali Boha“. Pátrame po rôznych možnostiach, čo budeme robiť, až dospejeme.

Väčšina z nás to rieši nasledujúcimi spôsobmi:

  1. Pátrame vo svojom okolí, aby sme zistili, ktoré povolanie najviac vynáša.
  2. Urobíme si prieskum, o ktoré povolania bude v najbližších rokoch najväčší záujem.
  3. Zisťujeme, čo budú robiť naši kamaráti, a skúmame, či to pre nás tiež nieje príťažlivé.
  4. Zapojíme sa do rodinného podniku.
  5. Prispôsobíme sa očakávaniam svojich rodičov.
  6. Čítame inzeráty, aby sme zistili, aká je pracovná ponuka.
  7. Niekto možno absolvuje psychologický test pre voľbu povolania. Väčšina ľudí však jeho výsledky odloží nabok a vydá sa po niektorej z vyššie uvedených ciest, ktoré rozhodnú o tom, ako budú vo svojom živote tráviť väčšinu času, keď nespia.

    Bolo by to v poriadku, až na jednu vec – príliš veľa ľudí žalostne neuspeje a končia tak, že každú chvíľu menia zamestnanie. Prípadne strávia celé roky nad prácou, v ktorej sú síce pomerne dobrí, ale nerobia ju s radosťou.

    Dôsledky sú rovnaké.

    Nakoniec sa čudujeme, čo to s nami je. Navzdory tvrdej práci sa nám úspech a šťastie trvalo vyhýbajú. Je to deprivujúce. Môže nás to natoľko ovplyvňovať, že sa každé ráno cítime unavení, mrzutí a skleslí.

    Teraz je však čas na dobrú správu:

    máte v sebe centrum nadania! Môžete ho nájsť a rozvíjať. Akonáhle ho začnete denne používať, vaša nespokojnosť so životom uvolní cestu šťastia a spokojnosti. Život prestane byť bojom. Nebudete už musieť hľadať príležitosti. Príležitosti k vám prídu sami. Pokiaľ vám to nestačí, tu je ďalších

    osem dôvodov, prečo dôležité objaviť a rozvíjať svoje nadanie:

     

    1. Vaša vytrvalosť sa neobyčajne zlepší.

    Kedykoľvek budete chcieť dosiahnuť niečo hodnotné, určite sa objavia problémy a potom máte tendenciu to vzdať. Ak však robíte niečo, čo vám prináša uspokojenie, je oveľa väčšia šanca, že problém vyriešite a zotrváte. Je to dôležitá vec, pretože bez vytrvalosti sa v živote nezaobídete.

    2. Budete oveľa motivovanejší.

    Ak chceme dosiahnuť nejaký cieľ, jednou z najväčších prekážok je ochabovanie. Spočiatku nás poháňa nadšenie. Musíme však každý deň začínať znova, niekedy i niekoľkokrát. To vyžaduje sebadisciplínu, hlavne ak sa nedarí pokročiť dopredu. Pri snahe rozvíjať svoje nadanie, sú začiatky ľahšie. Vaše prirodzené nadšenie pre úlohu, ktorou sa zaoberáte, vás bude motivovať tým viac, čím dlhšie si budete vedomí svojho talentu.

    3. Budete sústredenejší.

    Na ceste za úspechom býva častým problémom nesústredenosť. Stáva sa, že sa nám ponúkajú iné, veľmi lákavé príležitosti a že nám ich predkladajú ľudia s veľkými presvedčovacími schopnosťami.

    Ak ste zameraní na ciele súvisiace s vašim nadaním, máte možnosť rozhodnúť sa, či ponúkaným príležitostiam venujete svoj čas a energiu. Pokiaľ by ste pri nich použili svoje nadanie a pomohli by vám dosiahnuť vaše ciele, tak sa ich chopte. Ak nie, zdvorilo odmietnite a s dôverou sa venujte svojej činnosti.

    4. Vaše schopnosti sa budú stále zlepšovať.

    Ak používate pri práci svoje nadanie, budete stále motivovaní k tomu, aby ste sa zlepšovali. Budete sa učiť to, čo je potrebné, a tým sa budete vyvíjať. Daniel Goleman vo svojom bestselleri “Emoční inteligence“ hovorí, že trvá priemerne desať rokov, pokiaľ sa človek stane v akomkoľvek odbore odborníkom.

    Pokiaľ sa zameriate na to, aby ste sa každým dňom zlepšovali, v priebehu týchto desiatich rokov sa vám stále vo väčšej miere bude dostávať to, po čom túžite: úspech, šťastie a peniaze. Po uplynutí tejto doby sa stanete odborníkom. Potom už pre vás život nebude boj. K vášmu životnému štýlu budú patriť peniaze, úspech a šťastie.

    5. Budete ochotní prijímať ďalšie výzvy.

    Ak trávime svoj život nad vecami, ktoré v skutočnosti robiť nechceme, stávame sa otupení. V otupenosti sa vyhýbame riskovaniu a akýmkoľvek výzvam. Ako by nič nestálo za tú námahu. Prestaneme mať záujem. Našou normou sa stane „to mi stačí“.

    Ak využívate pri práci svoje nadanie, nič z toho neplatí. Každá nová výzva sa stane niečím, na čo sa tešíte. Nechcete sa jej vyhnúť, aj keď k tomu máte príležitosť. A akonáhle sa s novou úlohou úspešne vysporiadate, začnete sa obzerať po ešte väčšej.

    6. Vaše sebavedomie prudko stúpne.

    V súčinnosti so svojim nadaním budete robiť veci, ktoré by ste nikdy nepovažovali za možné. Budete prekvapení, ako dobre ich robíte. Vaše sebavedomie tak prudko porastie. Rovnako ako „peniaze robia peniaze“, aj „sebavedomie robí sebavedomie“.

    7. Budete mať viac energie.

    Ak sme znudení životom, deprivovaní, alebo sa cítime ako stroskotanci, hladina našej energie sa zníži. Môže klesnúť až tak, že spíme desať hodín denne, a aj tak sa cítime unavení.

    Pokiaľ však rozvíjame a používame svoje centrum nadania, energia sa uvolní. Spíme menej a ráno čulo skáčeme z postele. Nemusíme sa o to snažiť, deje sa to prirodzene. Začneme pociťovať nadšenie a podľa toho konáme.

    8. Vaše vzťahy sa zlepšia.

    Čím viac budete rozvíjať a používať svoje nadanie, tím budete šťastnejší a spokojnejší. Odmenou navyše bude, že sa výrazne zlepšia vaše vzťahy s inými ľuďmi, pretože už nebudete svoje šťastie očakávať od nich.

    Naopak, vaše nové životné nadšenie sa bude prelievať a pôsobiť na všetkých okolo. Stanete sa sympatickejším, pozitívnejším a energickejším človekom. Z niekoho, kto sám potreboval pomoc, sa zmeníte na človeka, ktorý je ochotný a schopný napĺňať potreby druhých.

    Z týchto všetkých dôvodov je dôležité pomôcť deťom, aby objavili svoje vlastné špecifické nadanie.

    Ukážka z knihy Larry J. Koeniga – Chytrá výchova od vydavateľstva Portál

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chyba mi cast AKO svoje nadanie a nadanie deti objavovat.

    Preco, je pomerne jasne. Ale AKO?

    Ak zazijeme to, popisane v uvode, vidime, ze ziadne nadanie nemame:-((

    KDE je to spominane centrum nadania?

    Pekny ale nakoniec depresivny clanok

Pridaj komentár