Nútiť dieťa spať je ako nútiť vegetariána jesť mäso

Anna Veselá 0

Nútiť dieťa spať je podobné, ako nútiť vegetariána jesť mäso, myslí si neuropsychológ a dvojnásobný otec PhDr. Robert Krause PhD., MBA. Vo svojej knižke Detský mozog (Batoľa) píše, čo by sme mali očakávať od spánku detí po dovŕšení jedného roka.

Shutterstock

Ako sa mení spánok po roku

Tak ako sa vyvíja mozog, vyvíja a mení sa aj spánok dieťaťa. Čím je dieťa staršie, tým sa skracuje dĺžka spánku, ako aj počet denných spánkov.

Kým štvormesačné bábätko najčastejšie potrebuje 3-4 denné spánky, polročné bábätko už spinká len dva, či trikrát. Vo veku 9 – 12 mesiacov najčastejšie spávajú bábätká dvakrát.

Po dovŕšení prvého roka sú ideálne dva denné spánky, výnimočne jeden spánok. Niektoré bábätká potrebujú dve zdriemnutia až do 18 mesiacov.

No prihliadať treba nielen na počet denných spánkov, ale aj na to, koľko dieťa prespí celkovo hodín. Je preto v poriadku, keď si už niektoré deti v predškolskom veku po obede nezdriemnu, ak radšej dlhšie spia v noci.

Je treba prijať fakt, že deti sa v spánkových preferenciách líšia. Rovnako ako v motorických schopnostiach, či jazykových zručnostiach. Očakávať, že sa všetky bábätká a deti budú správať uniformne, nie je veľmi rozumné.

Spánok detí od narodenia po školský vek

Všeobecné odporúčania pre spánok detí od narodenia po školský vek sú nasledovné:

  • v prvom roku života je priemer 12-15 hodín spánku, neodporúča sa, aby dieťa, ktoré nemá jeden rok, spalo menej ako 10 hodín a viac ako 18 hodín
  • dieťa medzi 1. – 2. rokom potrebuje priemerne 11-14 hodín spánku, neodporúča sa, aby dieťa spalo menej ako 9 hodín a viac ako 16 hodín,
  • dieťa v predškolskom veku (3 – 5 rokov) potrebuje priemerne 10-13 hodín spánku, neodporúča sa, aby dieťa spalo menej ako 8 hodín a viac ako 14 hodín

Nie je v poriadku dieťa nútiť do spánku

Mnohí rodičia však majú skúsenosť, že ich deti sú nútené do spánku v predškolskom zariadení, hoci ich dieťa poobedný spánok nevyžaduje.

Podľa doktora Krauseho sa deti v preferencii spánku líšia a očakávať od nich zhodu je nielenže málo empatické, ale dokonca aj bez reflexie odborného pozadia.

„Aj učiteľom v predškolských zariadeniach odporúčam, aby tolerovali a akceptovali, ak dieťa po obede odmieta spať. Je žiaduce, aby sa dokázalo utíšiť, prípadne si oddýchlo, ale nútiť ho spať je podobné, ako nútiť vegetariána jesť mäso,“ píše Krause. Tvrdí, že v prípade spánku ide o individuálnu preferenciu, ktorá je ovplyvnená fungovaním daného mozgu, a preto by sme mali rešpektovať potreby konkrétneho dieťaťa.

Je dobré vytvoriť deťom správnu spánkovú hygienu

Ak už deťom chceme so spánkom pomôcť, podľa neuropsychológa by sme im mali zabezpečiť správnu spánkovú hygienu. Aby sme im vytvorili pravidelný režim spánku, a to už od raného detstva.

„Spánková rutia je kľúčová najmä pre detský mozog, ktorý už od počatia uprednostňuje predvídateľnosť, ktorá uspokojuje potrebu istoty a bezpečia. Spánkové rutiny slúžia ako asociačné spoje, vďaka ktorým dieťa dokáže lepšie predvídať, že spánok sa blíži,“ vysvetľuje doktor Krause.

Rodičom odporúča, aby spánková rutina pozostávala najviac zo 4 až 5 krokov, ktoré si dieťa obľúbi a na ktoré sa bude tešiť. Napríklad to môže byť kúpanie, čítanie rozprávok, spievanie uspávaniek, či rekapitulácia dňa u starších detí.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár