Detičky sú už od útleho veku rôzne. Niektoré sú viac „do sveta“, iné zase viac hanblivé. Socializácia je však dôležitou súčasťou vývinu dieťaťa.
Úvodom malá definícia:
Socializácia je
postupné začleňovanie sa do spoločnosti prostredníctvom napodobňovania a identifikácie, najprv v rodine, potom v malých spoločenských skupinách až po zapojenie sa do najširších, celospoločenských vzťahov.
Socializácia je výsledkom sociálneho učenia – procesu osvojovania si sociálnych noriem, vedomostí, návykov, postojov (toľko hovorí slovníková definícia).
Socializácia prebieha v niekoľkých krokoch/stupňoch/obdobiach. Tieto stupne sú dôležité, pretože pripravujú dieťa, aby vedelo zvládnuť svoje osobné pocity, pocity a prežívanie iných ľudí, a tiež ich potreby. Aby sa naučilo ľudí rešpektovať a spolupracovať s nimi.
Čítajte ďalej, čo očakávať od detí v jednotlivých vekových obdobiach.
V 1. roku
Hoci sa v tomto veku dieťatko pomaly zoznamuje s rovesníkmi, najviac sociálnych podnetov si bude brať od vás, dospelých – od mamy, otca (alebo aj opatrovateľky, prosto od človeka, ktorý s ním trávi najviac času). V tomto veku by dieťa malo byť schopné:
Začať základnú konverzáciu.
Ročné deti predovšetkým ukazujú na objekt svojho záujmu a vokalizujú – mali by teda používať isté zvuky konzistentne pre jednu vec. Je dôležité reagovať na dieťa potvrdením, že sledujete, na čo ukazuje, že mu rozumiete.
Rozoznávať členov rodiny.
Keď vidí starého otca, starú mamu, pediatra, opatrovateľku, ostatných členov rodiny, dieťa obvykle reaguje úsmevom (niekedy aj plačom, čo zväčša záleží na jeho nálade). Ak dieťa nevenuje pozornosť ľuďom okolo seba, je to pomyselný zodvihnutý ukazovák. Dieťa by malo nejako reagovať – hoci aj plačom – na druhých ľudí.
Reaguje na vás, spolupracuje.
Ak vám dieťa podá hračku, knižku, naznačuje to je ochotu a schopnosť zaujímať sa o iných, byť vtiahnutý do nejakého vzťahu. Môže to byť obdobím, kedy začnete dieťa učiť nejakým základným pravidlám hier, napr. o poradí, že musí chvíľu počkať, kým naňho príde rad. Neočakávajte však v tomto smere príliš veľa J
V 2 rokoch
Hoci sa v tomto veku dieťa viac zaujíma o deti aj dospelých okolo seba, stále sa bude najradšej hrať s mamou a otcom. V tomto veku by dieťatko malo byť schopné:
Začína sa socializovať
– približovať k iným deťom. V tomto veku je typická tzv. paralelná hra. Deti sa nehrajú spolu, ale vedľa seba. Deti navzájom veľmi nespolupracujú, ale je dôležité, aby mali zážitok z takejto formy hry.
„Bráni si územie.“
Je to obdobie, kedy deti bojujú o hračky a dávajú najavo „to je moje!“. Deliť sa je pre ne v tomto veku skutočne náročné. Správanie detí odzrkadľuje ich egocentrické myslenie. Deliť sa a počkať, až na nich príde rad – to sa musia naučiť s vašou pomocou.
Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA. Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.