Pri malých deťoch majú rodičia, najmä prvorodičia, kopu otázok. Prečo má štikútku? Prečo spí, keď potrebujem, aby bolo hore (a naopak)? Prečo si moje bábätko neustále „papá“ pästičky? Je to znak toho, že je hladné?
S týmto posledným sa stretávam pomerne často. Rodičia neustále vkladanie rúk do úst takmer vždy vyhodnotia ako znak toho, že dieťa musí byť hladné. Prípadne toho, že dieťaťu sa začnú prerezávať zúbky. Nie vždy je však tento rodičovský odhad správny.
Ústa ako poznávací nástroj dieťaťa
Dr. Sears pripomína, že po ukončení novorodeneckého obdobia, cca okolo 6. – 8. týždňa života, dieťa začína používať aj ruky, aj ústa na objavovanie sveta, učenie sa a spoznávanie. To, že si je schopné vložiť ruku do úst, je zároveň istým vývinovým míľnikom.
Cmúľanie prstov, pästičiek, a tiež vkladanie predmetov do úst je spôsobom, ako dieťa poznáva svoje okolie, svet v ktorom žije.
Dôvod, prečo dieťa na poznávanie využíva svoje ústa, je podobný, ako u dospelých ľudí používanie rúk za týmto účelom. Prsty dospelého človeka majú viac zmyslových buniek než ktorákoľvek iná časť tela. To isté platí pre ústa bábätka.
Ak si dieťa vkladá prsty, ruky, predmety do úst, nie je to primárne kvôli tomu, aby ich žulo. Ale kvôli tomu, aby ich spoznalo – či sú mäkké, tvrdé, lepkavé, mazľavé, suché …
Vkladanie vecí do úst je vždy spôsobom, ako dieťa niečo komunikuje – či už svoje potreby alebo aktuálny stupeň svojho vývinu.
Prerezávanie zúbkov a pästičky v ústach
Obvykle deti nejavia známky toho, že by sa im mali prerezávať zúbky skôr, než medzi 4. – 7. mesiacom. A prvý zub sa obvykle prereže okolo 6. mesiaca života dieťatka. Ale rodičia vidia to, že dieťatko si vkladá pästičky do úst oveľa skôr.
Zaujíma vás, ako sa u dieťaťa vyvíja kontrola nad rukou?
Pästičky v ústach ako znak hladu?
Odborníci na detský vývin pripomínajú, že cmúľanie ručičiek môže byť včasným znakom toho, že bábätko je hladné. Zároveň však upozorňujú, že prejavy hladu zahŕňajú aj iné správanie, a to najmä oblizovanie pier, vrtenie sa, rozrušenie a plač.
Povedali sme už, že satie pästičky v období medzi 2. a 3. mesiacom je úplne prirodzeným vývinovým znakom zdravého dieťaťa. Pokiaľ sa jedná o dieťa, ktoré dobre priberá a pri pití na prsníku je pokojné, nemalo by byť satie pästičky pomedzi dojčenia znakom toho, že je dieťa hladné.
Niekedy si bábätká môžu sať pästičku preto, že sú obmedzované v tom, ako dlho môžu ostať na prsníku. Neobmedzujte preto vaše deti v dojčení.
Ak si dieťa dáva pästičky do úst a vy ako rodičia tomu chcete zabrániť (ale je to prirodzená vývinová potreba, takže zabraňovanie nie je na mieste), neponúkajte dieťaťu cumeľ. Pokiaľ dieťa potrebuje sať, ponúknite mu radšej prsník.
Ak si naozaj nie ste istí, či sa vaše dieťa dojčí dostatočne, skonzultujte vašu situáciu s pediatrom alebo laktačnou poradkyňou.
Satie pästičiek má pre dieťa svoj význam
Vkladanie rúk do úst a satie pästičiek je prirodzená potreba dieťaťa a jeho spôsob poznávania sveta. Odborne sa tomuto obdobiu vo vývine dieťaťa hovorí „orálna fáza“. Trvá až do cca 1,5 roku života dieťaťa.
Už sme vyššie zmienili prečo to tak je, pre dieťa v tomto období sú ústa akoby hmatový orgán. A my dospelí, by sme mu nemali brániť v takomto spôsobe objavovania sveta.
Zároveň by sme nemali zabúdať na to, že pre malé bábätko je satie prirodzeným spôsobom upokojovania sa. Najmenšie deti sa radi upokojujú satím na prsníku. Väčšie deti, ktoré sú toho už motoricky schopné, sa zase naučia upokojovať satím pršteka alebo pästičky.
Jediné, čo potrebujeme odsledovať, je bezpečnosť dieťaťa, pretože ono si dokáže vložiť do úst skutočne všetko. Takže pozor na drobné, ostré predmety alebo čokoľvek pre dieťa nebezpečné. Platí to aj pre jedlé veci – hrozienka, arašidy a pod.
Prvá pomoc, ak dieťa prehltne niečo nebezpečné? Nech sa páči, krátky návod aj s videom.
S použitím: parents.com, romper.com, askdrsears.com