Bábätká a hudba

Katie 4
Dieta a sluchadla

Keď sa dospelí prihovárajú bábätku, zdá sa, ako keby spievali. Zvyšujú a znižujú hlas, používajú krátke rytmické frázy, akými sú napríklad: „Ahoj dieťatko, ty si ale krásne!“ Len si predstavte, akoby ste to hovorili dieťaťu a budete v tej vete počuť hudbu.

Novorodenci prichádzajú na svet so schopnosťou počuť a tiež so zmyslom pre rytmus. Už poznajú mamin tlkot srdca a hlas z bruška. Už od prvého dňa, čo sú na svete, bábätká komunikujú a milujú hudbu, ktorou sa rady vyjadrujú. Spievanie, riekanky a hranie na hudobnom nástroji sú úžasným spôsobom ako komunikovať s bábätkom. Existujú tiež výskumy, ktoré potvrdzujú, že hudba pomáha deťom skôr a lepšie sa naučiť rozprávať, či dokonca čítať a písať. Vďaka hudbe sa tiež naučia lepšie vyjadrovať svoje pocity.

Zapamätajte si, že:

 • Bábätká počujú predtým, ako sa narodia: rozoznajú váš hlas a tiež tep vášho srdca.

 • Deti zbožňujú všetky druhy hudby.

 • Pozorne počúvajte, keď sa vaše bábätko pokúša o nové zvuky – pozorujte ho a pridajte sa k nemu.

 • Pri spievaní či počúvaní hudby sa s bábätkom do rytmu hýbte.

 • Vôbec nemusíte byť hudobne nadaná, najobľúbenejšou „hudbou“ vášho bábätka je predsa váš hlas.

  Namiesto televízie môžete hrať na hudobný nástroj, ktorý sa môže stať tým najdôležitejším „prístrojom“ vo vašej domácnosti. Počúvajte hudbu. Tancujte s bábätkom po byte, pri zaľúbenej pesničke si dieťatko ešte viac pritúľte. Pred spaním mu tiež spievajte. Dieťatko sa rýchlo naučí, že keď mu spievate istú pieseň či uspávanku, je čas ísť spať. Pri zaspávaní by mala byť izba zatemnená a tempo piesne pomalé. Ak pieseň skončí, môže sa stať, že sa drobček prebudí a bude si vyžadovať ďalšiu pieseň.

  Najlepšie je, ak sa pri výbere hudby riadite vašim vkusom. Ak máte radi vážnu hudbu a zdá sa, že sa páči aj vášmu dieťatku, pokračujte v tom. Vašim cieľom by malo byť, aby ste u dieťaťa podporili lásku k hudbe a nie, aby ste vychovali ďalšieho Mozarta. Počúvanie hudby a spievanie by vám a vášmu dieťatku malo prinášať radosť a potešenie.

  Zdroj: internet

  Foto: www.mirocacik.sk

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Velmi ma vychova muzikou zaujala. Existuje v Bratislave a okoli nejake centrum, kde deticky mozu v kolektive spolu spievat a recitovat?

  2. Naša 14-mesačná Ľubka má asi najradšej slovenský folklór. No bodaj by nie, keď sme s manželom obaja folkloristi. Uspávame ju zásadne pri ľudovkách, lebo pri inej hudbe sa ani nezačne ukladať. A keď sa jej nechce spinkať, tak ona uspáva svoju plyšovú mačičku – chytí ju do náručia (ledva ju oblapí) a tancuje. Je to veľmi milé a častokrát nás svojou „choreografiou“ dokonale pobaví. Želám Vám všetkým také krásne zážitky so svojimi pokladíkmi. Mija

  3. Pocas tehotenstva som mojmu malemu stale pustala muziku, riadila som sa pritom vlastnym vkusom.Ked sa Misko narodil zaspaval pri muzike a podla jeho pozitivnych reakcii na hudbu vidim, ze sa mu melodie pacia. Kazdy vecer spolu,,tancujeme,,Dokonca mam odskusane, ze mi dlhsie spi pocas dna, ak ma zapnute radio, alebo cd s prijemnou hudbou.

  4. Potvrdzujem, takmer všetko sme tak robili, ako sa tu píše (napr. aj odgrckávanie som robil pri muzike v rytme… smile) a dnes máme doma dvoch muzikusov… Lukáš – 4r.7m., Darius 1r.7m. Nevynecháme príležitosť zapnúť muziku namiesto telky (tá občas nebeží ani 10min. denne) a pýtajú si ju aj oni, no aj vrátane detských hudobných DVDčiek z detských koncertov, pri ktorých sa dá tancovať či cvičiť.

  Pridaj komentár