Hranice má každý inde
Mať hranice neznamená, že sa dieťa bojí pohnúť, aby nedostalo pohlavok. Mať hranice neznamená, že ho budeme nútiť do vecí, ktoré chceme my. Mať hranice znamená mať prirodzenú autoritu. Tú si ale bitkou ešte nikto nezískal. Dokonca ani zastrašovaním či vynucovaním. Mať hranice znamená nájsť si cestu ku svojmu dieťaťu. Spoznať jeho povahu a vedieť s ním pracovať tak, aby sa necítilo komandované ale vedené. Neznamená ale dieťaťu všetko povoliť a dať až pod nos čo si zažiada. Ani v živote ho totiž nič podobné nečaká. Malo by sa naučiť, že sú veci, ktoré si musí zaslúžiť svojou usilovnosťou.
Zabúdame na detstvo
Častokrát je problém v našej zábudlivosti. Napríklad obyčajné zákazy. My vieme, že je niečo pre dieťa nevhodné alebo nebezpečné. Ale dieťa to netuší. Ak sa do toho vrhá po hlave, neznamená to, že nás chce nahnevať. Jednoducho si neuvedomuje dôsledky svojho konania. Skôr ako výbuchom edukačného hnevu je teda na mieste vysvetlenie a rázne nie, ak sa jedná o nebezpečenstvo.
Inokedy nám zase príde zvláštne prečo sa dieťa hrá s jedlom, ktoré sa má jesť. Pretože je to pre neho niečo nové. Chce skúsiť akú má formu, ako sa chová keď ho rozmačkne, rozdrví, rozotrie. To patrí k objavovaniu. Objavujú rukami, ústami, očami, celým telom. A tak to častokrát aj vyzerá. Nechajme ich objavovať. Stačí ak budeme nablízku, aby sme dohliadli na ich bezpečnosť a mohli vysvetliť, prečo sa veci dejú ako sa dejú. Aj my sme boli deťmi. Boli časy, kedy ani my sme netušili prečo nás vysavač desí a prečo vydáva také zvuky. Alebo prečo máme sedieť pri jedle ticho a vzpriamene keď máme zrovna toľko energie na beh okolo celej izby.
Deti musia doma sediet za pc, tabletmi? Su deti, ktore doma tvoria, citaju knihy, maluju, skladaju stavebnice, vymyslaju zaujimave hry so surodencami…
Súhlasím s článkom.
Deťom treba dať priestor. Nikdy som ho nedržala v nejakej ohrádke. Von chodí sám od 4 rokov, čo mi mnohé maminy s hrôzou vyčítajú, či sa nebojím.
Prvé dni som ho vybavila kapsičkou s leukoplastami, keksíkom, pitím. Chodil domov oblepený (každý škrabanček) ako indián, ale spokojný a hlavne nereval pre každé bezvýznamné uškrabnutie ako by tomu bolo, keby sedím na dvore a dávam pozor. Sám zisťoval, čo zvládne a čo je už nebezpečné.
Jasné, že som ho nevyhodila von bez prípravy. Večerné rozhodory niekedy trvajú aj dve hodiny, kedy rozoberáme doslova všetko. Možné nebezpečenstvá, riziká, vesmír, prírodu, kontakt s cudzími ľuďmi a pod. Samozrejme som do neho vložila aj kus dôvery v jeho schopnosti a vymedzenie hraníc pohybu. Nesklamal ani raz a to bude mať sedem.
Býva von čo najviac bez ohľadu na počasie a to aj z toho dôvodu, ako bolo písané. Len čo príde domov, pýta sa či môže ísť na tablet. Nie, pokiaľ nemá upratané, nie je prezlečený a pod. Už vie, kedy sa môže opýtať. Našťastie dáva prednosť behaniu.
Na záver, posledne ma dosť prekvapuje, že nevidím na dvoroch deti! Čo pre boha robia doma? Asi naozaj sedia za tabletmi, tv, pc, lebo rodičia momentálne nemajú čas ísť s nimi von. Ak máte na dvore bezpečný priestor, určite ich vyžente na vzduch. Nebojte sa, veď aj my sme ako deti boli na dvore v kuse.
Tak do toho.
V UK dieťa pod 12 rokov na ulici a bez dozoru rodičov – tak si koledujete o socialku…
A u nas, pokiaĺ by sa niečo Vášmu dieťaťu stalo a vysvitlo by, že od 4 rokov je bez dozoru – tak mate problém tiež.
Doba sa zmenila…
Hmmm, aj tu chodi jeden chlapec sam von, sice “az” 5 rocny. Robi somariny, rozprava hluposti. Ale maminka je hrda, ako pocuva, ked je s nou
Sedliacky sa chcem opytat, kde byva?
Ci na dedine, ci v malom meste, sidlisku,… ci dvor uzatvoreny, ci otvoreny pristupu cudzích a pod?
My sme ako deti na starom sidlisku sami von chodili, no ked sme sa prestahovali, uz sa to zas nedalo, lebo hoci sme boli vacsi, byvali sme rovno nad najrusnejsou krizovatkou v meste.
Svojho syna som pri malej bytovke, kde sa vsetci pozname, obcas pustila “pod balkon”, neskor aj byciklovat s kamaratmi. Teraz byvame na vacsom sidlisku a to sa zas neodvazim pustit deti same von.