Rozvíjajme u detí sebadôveru

Anton Čulen 1

Novorodenec potrebuje pocit istoty

Základnou potrebou novorodenca je rozvoj pocitu dôvery istoty a bezpečia. Približne v osemnástich mesiacoch sa smer citového vývoja začína meniť. Nastáva rozvoj uvedomovania si seba samého. Dieťa sa cíti natoľko bezpečné, že sa začne odpútavať. Toto obdobie rozpoznáme, keď dieťa začne hovoriť „nie“ a „moje“. Každý poznaný aspekt mu pomáha vnímať sa ako jedinečná bytosť. To aký obraz si dieťa vytvorí o sebe, závisí od toho, ako ho budeme vnímať my, jeho rodičia. Ak si budeme o dieťati myslieť, že je dobré a v poriadku, bude sa aj samo tak cítiť. Nízke sebahodnotenie nevzniká samo od seba, dieťa sa ho učí od svojho okolia. Získať zdravé sebavedomie je hodnotný dar, ktorý od nás dieťa môže dostať.

Problémy nastanú okolo tretieho roku

To je ďalší stupeň citového rozvoja. Rozpoznáme ho, keď dieťa začne rozprávať „ja sám.“ Verí si, že dokáže viac, než skutočne môže. V tomto období je dôležité poskytnúť dieťaťu k jeho pokusom toľko slobody, koľko je len možné. Nechať ho voľne sa vyjadriť a vymýšľať. Vlastné experimentovanie a skúšanie je pre neho veľmi dôležité, oveľa viac ako výsledok.

Okolo štvrtého roku sa malý prieskumník vyrovnáva s ďalšou silou.

Silou svojej sily a moci. Je dôležité, aby podpora pocitu sily, moci a práva dieťaťa nabrala rozumné a primerané hranice. Z tejto kombinácie sa vytvára základ pre vývoj k zodpovednosti.

Päťročné dieťa je pripravené rozvíjať sebakontrolu

Približne v piatom roku života máme pred sebou sebaistú, zdatnú, silnú a spôsobilú osobnosť pripravenú rozvíjať skutočnú sebakontrolu. Doteraz sa chovalo dobre preto, že sme to chceli my, teraz sa začne chovať dobre preto, lebo to chce. Pretože si myslí, že je to tak správne. Týmto spôsobom začína sebakontrola riadiť jeho chovanie. Dieťa nie je ešte plne zodpovedné samo za seba. Sebakontrolu je dôležité podnecovať a rozvíjať. Vyžaduje si to veľa času a rodičovskej starostlivosti. Dobre vychované dieťa dôveruje sebe a iným, vie, kto je, cíti sa zdatné a schopné. Je silnou individualitou.

Nezabúdajme!

Nízke sebahodnotenie nevzniká samo od seba, ale dieťa sa mu učí od svojho okolia. Bez poznania rozdielu medzi slovesom a podstatným menom sa dá spokojne žiť, ale bez zdravého sebavedomia nemá dieťa v živote šancu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár