Výchova chlapcov

S. Biddulph 4
Portál - výchova úspešných

Ak máte dcéru, môže vás tešiť, že vyhliadky má dobré. Vďaka tomu, o čo sa usilovali a čo dosiahli ženy v niekoľkých posledných desaťročiach, bude mať rovnakú šancu stať sa lekárkou alebo riaditeľkou rovnako ako zdravotnou sestrou či sekretárkou. Bude mať právo na rovnaký plat ako muži, bude mať právo opustiť manžela, ak sa k nej zle správal, a bude mať prostriedky, aby to mohla urobiť. Všetko však ešte nie je také, aké by malo byť. Vo svojom živote narazí na mnoho prekážok pochádzajúcich z vnútornej neistoty mužov.

Možno pre ňu bude ťažké nájsť muža, s ktorým by sa mohla usadiť a ktorý by bol rovnako emocionálne vyspelý ako ona. Je zrejmé, že napriek všetkému pokroku, ktorý feminizmus prináša, ešte niečo chýba– ešte sa niečo musí stať s mužmi, niečo, čo by ich priviedlo na rovnakú cestu ku slobode, po ktorej už idú ženy. A k tomu môžeme veľmi prispieť, ak sa o to začneme usilovať už od začiatku – pri výchove chlapcov.

Posilniť pozitívne sebaponímanie

Zamyslite sa nad súčasnou situáciou chlapcov. Keď v rádiu počujete o bitke gangu, predpokladáte, že ide o chlapcov, a nie o dievčatá. Keď hovoríme o samovraždách dospievajúcich, v štyroch prípadoch z päť tým myslíme chlapcov. Šofér nabúraného auta, niekto, koho naháňa polícia, dieťa, ktoré v škole alebo na ihrisku hnevá, lupič, vrah v televíznom seriáli, páchateľ hospodárskej kriminality, diktátor – prečo to musí byť skoro zakaždým muž?

Chlapci mávajú päťkrát viac problémov s učením a desaťkrát viac problémov so správaním v škole. V dospelosti budú mať štyrikrát častejšie dopravné nehody a deväťkrát častejšie sa dostanú do väzenia.

Ak máte medzi svojimi deťmi chlapca, nestačí vychovať ho len tak, aby bol „normálny“ – pretože byť normálny dnes pre muža znamená byť chladný, súperivý a emocionálne nezrelý. Je čas začať vychovávať „nového muža“.

Prvým krokom pre nás rodičov je urobiť si jasnú predstavu o tom, aký muž by náš syn mal byť.

Akého muža potrebujeme?

Na víkendovom seminári o medziľudských vzťahoch sa zišla skupina žien. Vedúci seminára ich požiadal, aby vymenovali vlastnosti, ktoré by podľa nich mali muži mať. Po chvíľke vtipkovania, ako „mali by mať veľa peňazí“, a niekoľkých komentárov, ktoré sa nedajú napísať, sa začali skutočne zamýšľať. A nakoniec vytvorili tento zoznam.

  • vášnivý

  • sebestačný

  • ochotný doma pomáhať

  • schopný skutočne milovať

  • aby dokázal cítiť smútok a pripustil, že sa bojí, aby všetko nepremenil na hnev

  • aby bol ohľaduplný k ženám a pomáhal im

  • pozorný

  • aby bol statočný a stál si v dobrých veciach za svojím

  • tvorivý – nie strnulý alebo príliš konvenčný

  • aby s ním bola zábava, ale aby tiež vedel, kedy je treba byť vážny

  • verný a spoľahlivý (ale nie hlúpy)

  • aby sa nebál problémov a dokázal doviesť veci do konca

  • aby miloval, ale nebol sentimentálny alebo závislý

  • hrdý, ale nie sebecký

  • aby nikoho svojim správaním neohrozoval a nebol hrubý

  • aby vedel tancovať, spievať a mal rád kvetiny

  • aby stále len nepracoval

  • divoký a nespútaný

  • impulzívny

  • prirodzený

  • ohľaduplný k ostatným ľudom

    Čo skutočne znamená byť otec?

    Veľa otcov to so svojimi deťmi naozaj vie. Mnoho z nás si však nevie rady. Skoro po narodení našich detí sa mi zdalo, že by bolo lepšie nechať výchovu na mojej žene, pretože jej sa to darilo oveľa lepšie. Dnes je pre mňa rodičovstvo jednou z najväčších radostí, ktoré v živote mám.

    Jednou z príčin našej bezradnosti je nedostatok vhodných príkladov – mnoho mužov malo otcov, ktorí sa vo výchove príliš neangažovali a svojim synom sa javili len ako cudzí páni šuštiaci novinami v rohu obývačky a občas boli kvôli niečomu rozčúlení. Nemali sme skrátka dosť vzorov, od ktorých by sme sa mohli otcovské správanie naučiť.

    Našťastie vám môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že to nie je také ťažké, a že akonáhle sa do toho pustíte, čoskoro sa vám to zapáči. Na začiatok vám ponúkam aspoň niekoľko rád, ako na to.

    Klbčiť sa pre zábavu

    Chlapci veľmi radi zápasia, bijú sa, poštuchujú a vôbec majú radi všetky drsnejšie hry. Zdá sa, že to platí v akomkoľvek veku. Zápaste teda, kedykoľvek sa vám naskytne príležitosť a ak máte na to dosť energie. Vyberte si bezpečné miesto. Dajte dieťaťu úlohu– aby sa dotklo vášho ramena alebo sa vám dostalo z objatia.

    Také zápasenie nemusí byť len zábava – môžete pritom svojho syna niečo dôležité naučiť, napr. ako ovládať a krotiť svoju silu: prestanete sa biť, keď jeden z vás začne byť neopatrný, alebo situácia začne byť nebezpečná, upokojíte sa a začnete znovu. Tým, že všetko udržujete stále v zábave a nesnažíte sa príliš vyhrávať – raz necháte vyhrať jeho, potom zase vyhráte vy – mu ukazujete, že vám ide hlavne o interakciu s ním, a súčasne ho učíte, ako sa má správne prehrávať. A čo je asi najdôležitejšie, toto zápolenie je forma dôverného vzťahu a je súčasne oslavou mužnosti. (I keď niektoré dcéry sa tiež radi tlčú, hlavne kým sú malé.)

    Môj otec ma nikdy neobjímal, ani mi neprejavoval lásku navonok, a rovnako ako mnoho mužov z jeho generácie by ma ani za nič nepochválil. Ale vždy sa so mnou pobil pre zábavu, aj s mojimi bratrancami a potom aj so svojimi vnukmi. Vždy keď sme išli na návštevu, bol celý obsypaný deťmi. A to bolo skvelé!

    Učiť sa spoločnými činnosťami

    Robert Bly hovorí: „Aj tí najsprostejší muži sú láskaví, keď niekoho niečo učia.“ Poznávať svet mužov je pre chlapcov veľmi lákavé. Môžu to byť autá, počítače, kone, pozorovanie vtákov, výpravy do prírody, chytanie rýb, práca s drevom – čokoľvek, čo sa im páči a čo vy radi ukazujete. (Návod – nebuďte perfekcionalista, tým by ste ich len odradili. Podeľte sa s nimi nielen o to, ako túto činnosť alebo vec dobre ovládate, ale aj o radosť, ktorú vám prináša.)

    Ako otec by ste mali stráviť so svojím synom a s rodinou aspoň jednu hodinu denne rôznymi činnosťami a rozprávaním. Ak vám to váš pracovní rozvrh nedovolí, mali by ste sa vážne zamyslieť nad svojimi prioritami. Rád by som k vám bol v tomto ohľade zhovievavejší, ale mať v súčasnej dobe úspech v práci a zároveň byť i dobrým rodičom sa skoro vylučuje. Vaši synovia vás potrebujú poznať v najrôznejších náladách a činnostiach.

    Počúvajte!

    Jednou z najväčších schopností, ktorú môžete v živote získať, je schopnosť –skutočná ochota – zastaviť sa uprostred sporu a vypočuť názor druhého. Takáto schopnosť sa vám zíde aj päťkrát denne…

    Jedno letné horúce popoludnie sme so synom zašli k jazierku a chceli sme spustiť našu dieselovú pumpu. Robíme to vždy raz počas leta, keď je potrebné dopustiť do jazierka vodu. Môj syn mal vtedy štyri roky – mohlo by sa zdať, že bol trochu malý na takú vec – ale bez neho to nešlo. Ja som sa snažil motor čerpadla nahodiť a on mal v určitom momente prehodiť tlakovú páčku tak, aby sa čerpadlo rozbehlo.

    Pumpa je to veľká a stará, a tak sa nám to ani po niekoľkých pokusoch nepodarilo. Nemal som práve dobrú náladu. Do nôh ma pichali bodliaky a okolo nás sa rojili komáre. Od ťažkej kľuky ma bolela celá ruka. Potom sa môj pomocník rozhodol štrajkovať! Vydal sa späť po brehu jazierka! Cítil sem, ako vo mne rastie hnev. Chystal som sa, že ho k poslušnosti donútim. Ale on sa mi pozrel priamo do očí, takmer vyčítavo, a ja som sa dokázal ovládnuť. „Prečo mi nechceš pomáhať?“ spýtal som sa a snažil som sa, aby to znelo priateľsky. „Je tu veľa dymu. Nemôžem dýchať,“ odpovedal. A skutočne, okolo nás sa zo všetkých tých pokusov vznášal kúdol výfukových plynov.

    A tak sme si na chvíľu sadli na breh a odpočívali, kým sa do toho zase pustíme. Trochu sme sa rozprávali o žabách a o hmyze. A potom sa nám podarilo pumpu rozbehnúť na prvý pokus.

    To sa nám vtedy neprihodilo naposledy a bude sa to pravdepodobne opakovať ešte častejšie, čím budú deti staršie a čím viac rozumu budú nadobúdať. Ide o ten moment, keď si rodič musí jednoducho uvedomiť: „On má pravdu, nie ja.“ A tiež to, aké dôležité je počúvať.

    Vidieť vás v akcii

    Keď synovia uvidia, ako varíte, upratujete a staráte sa o ich mladších súrodencov, budú doma tiež viac pomáhať. Ockovia musia ukázať, že si dokážu poradiť, aj keď nastanú problémy. Môžete synom vlastným príkladom ukázať, ako byť skutočným mužom. Keď uvidia, že sa staráte o svoje telo, správate sa k iným ľudom pekne, vyjadrujete svoje pocity a stojíte si za tým, čomu veríte, bude to pre nich oveľa presvedčivejšie ako všetko, čo by ste im o tom mohli povedať. Jednoducho by stačilo, keby ste sa stali takými, akými by ste chceli, aby boli vaši synovia!

    Umožnite svojmu synovi stýkať sa s ďalšími mužmi.

    Zapojte svojho syna do činností, ktoré robíte so svojimi priateľmi; tak spozná ďalších mužov, učí sa od nich a získa ich uznanie. Chodievajte spolu táboriť do prírody. Vezmite ho so sebou občas do práce, aby videl, čo so svojim životom robíte– kam v obraze sveta zapadáte, aké máte ideály. Umožnite mu poznať, ktoré veci v živote vyžadujú sebaobetovanie, úsilie a vytrvalosť.

    A hlavne, buďte s ním. Urobte si trocha času na leňošenie…

    Viac sa dočítate v dotlači vynikajúcej knihy Tajemství výchovy šťastných dětí od autora S. Biddulpha z vydavateľstva PORTÁL

     

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. Váš komentár Big Grins

      Dokonalosť je nuda no dnešný muži by mali byť menej arogantný ,sebecký a vypočítavý a viac rodinné založený Big Grins Život nie je len o novom bmv a kráse čo s tej krásky bude ak nebudu peniaze alebo ochorejú…

    2. Pekna sprostost. A to su dost ukletene poziadavky. Ale dobre. Teraz chcem vediet, co tomu idealnemu muzovi ponukaju zeny.

    3. výborný článok, ktorý ma veľmi potešil, pretože som sa uistila, že mám výborného manžela, priateľa a výborného otca nášho syna, ktorý k jeho výchove pristupuje spomenutým spôsobom úplne prirodzene. Muži to majú v súčasnosti naozaj veľmi ťažké, nakoľko ich tradičná úloha ochrancu a živiteľa rodiny sa mení spolu so zmenou postavenia a úlohy ženy. IMRICH, súhlasím s Vami, že splniť všetky vymenované požiadavky je nemysliteľné, ale podľa môjho názoru nie je to myslené tak, že jeden muž by mal mať všetky vymenované vlastnosti. Pre niektorú je dôležité, aby bol tvorivý, pre inú aby bol vášnivý, pre všetky, aby bol verný…. Nechceme predsa supermanov, ale chceme pri sebe človeka, o ktorom vieme, že vždy keď treba je na blízku.

    4. nerozumiem, preco tu nie su ine reakcie, ked to nie je az taky novy clanok.

       

      Myslim, ze az na ten vypocet charakteristik, aky by mal byt muz, je ten clanok dost realny.

      Totiz, ten vypocet charakteristik viditelne naznacuje, ze ho robili zeny, ktore chcu vsetko a zaroven nevedia co chcu!

      A co ked ako muz splnam len 60% z tych charakteristik (pricom netvrdim, ze v ostatnych som opak)? To uz snad nie som dobry muz a otec? Navyse ak sa stotoznujem so zvyskom clanku – teda, ako vychovavat chlapcov?

       

      Co tak reflektovat aj typologiu ludi – intovert – extrovert, melancholik-flegmatik-sangvinik-cholerik, atd? Nikto nikdy prirodzenym sposobom nesplni vsetky tieto zenske poziadavky. Podla mna je tato cast clanku poriadna blbost.

       

      Co takto sa naucit vzajomne sa tolerovat taki aki sme (nepisem o bordelarstve, grobianstve, sklone k civilizacnym drogam, ktore treba jednoznacne odsudit)? Kazdej zene zaroven nemoze vyhovovat kazdy muz.

       

      Co si o tom myslite?

    Pridaj komentár