Záleží na tom, v akom poradí sa človek narodí do rodiny? Rozhodne áno.
V USA sa venovali výskumu súrodeneckých konštelácií, použijúc pri tom vzorku 377 000 stredoškolákov, ktorý priniesol zaujímavé zistenia.
Ingimage Najstaršie deti Autori výskumu prišli k záveru, že najstaršie deti v rodine sú najinteligentnejšie, presnejšie, dosahujú lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Okrem toho sú úprimnejšie ako ich mladšie sestry a bratia a majú sklon k dominantnému správaniu.
Sú menej spoločenské, konzervatívnejšie a slabšie znášajú stres. Počas vyrastania sa najstarší starali o mladších súrodencov, a preto sú často dobrými rodičmi a neotáľajú s deťmi.
Stredné deti Stredné deti si zvyknú dávať pred seba až nerozumne vysoké ciele, pretože majú pocit, že musia byť lepšie od starších bratov a sestier. Často sú veľmi ambiciózne, nezodpovednejšie v porovnaní so staršími súrodencami, aj menej vážne.
Najmladší Najmladšie deti väčšinou dostávajú najviac pozornosti od rodičov aj ostatných členov rodiny, čo spôsobuje, že sa cítia neisto, neskúseno, ak za nich všetko robia ostatní. Aj oni majú cieľ byť lepší od starších detí, dokonca viac ako stredné deti. Často dosiahnu veľký úspech v živote v oblasti, ktorá ich zaujíma.
Najmladšie deti sú skôr otvorenejšie a spoločenskejšie, podobne ako deti, ktoré nemajú bratov a sestry. Ale preto, že sú sami, vedia byť nervóznejšie.
Jedináčikovia Aj jedináčikovia majú potrebu s niekým v rodine súťažiť a keďže nemajú bratov a sestry, pozornosť upínajú na otcov, chcú byť lepší ako oni. V porovnaní s deťmi, ktoré majú súrodencov, majú jedináčikovia skôr pocit, že svet sa točí iba okolo nich.
Vedia byť veľmi závislé na rodičoch a častejšie majú problémy vo vzťahoch s rovesníkmi. Mnohí jedináčikovia sú perfekcionisti a idú si za svojim vysnívaným cieľom bez ohľadu na všetko, píše BrightSide.
Loading...