5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň

MikSa 0

Teplota poklesla, dni sa skracujú. Škôlky, školy a krúžky sú už v plnom prúde.

Stromy sa odievajú do pestrofarebných šiat a prinášajú zrelé plody. Nedá sa prehliadnuť, že ročné obdobie a príroda vôkol nás sa mení.

Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky – tie veľké i tie malé.

Jeseň je nádherným farebným ročným obdobím, kedy môžeme s deťmi tvoriť azda viac ako inokedy, spojení s prírodou.

Zbieranie listov

Jedným z prvých ukazovateľov jesene je opadávanie listov zo stromov. Tie najkrajšie a čo možno najrozmanitejšie môžeme s deťmi nazbierať a vytvárať z nich listové kytice alebo listových hadov (spájaním listov za sebou).

Z listov sa dajú vyrábať koláže lepením na papier, napríklad hlavu leva – hrivu mu dáme z listov) alebo listnaté stromy – kmeň a konáre nakreslíme alebo nalepíme z hnedého farebného papiera a dolepujeme listy. Listy môžeme z rubovej žilkovej strany aj namaľovať farbami a odtláčať ich priamo na papier

Obľúbený býva aj herbár, kde si deti nalepia rôzne listy alebo aj plody, ktoré našli a pod ne rodičia  (zaobstarala som si radšej atlas rastlín a stromov) napíšu meno stromu, ktorému listy či plody patria.

Tekvičkovia a gaštankovia

Ešte väčšiu radosť majú deti z vyrezávania do tekvičiek, ale najmä zo zbierania gaštanov.

S nazbieranými gaštanmi sa dajú hrať rôzne hry. No azda najradšej z nich deti robia “gaštankov” – rôzne zvieratká, postavičky, náhrdelníky.

Ako na postavičky z gaštanov?

U menších detí radšej treba mať dierky vopred pripravené rodičom. Dierky do gaštanov sa dajú spraviť starými manikúrovými nožničkami, šidlom, vývrtkou na víno, skrátka, kto na čo šikovné príde. Na našej FB stránke radíte napríklad veľkú vidličku, kadernícke nožničky, ihlu na ražniči alebo akuvŕtačku.

Do dierok dávame buď zápalky (najlepšie je, ak si odkladáme už vopred tie vyhorené, nech nemusíme olamovať dobré hlavičky) alebo použijeme špáradlá či „špajgle“. Prevŕtané gaštany zas môžeme navliecť na špagátik a ozdobiť si s nimi izbu vo forme kolotoča z gaštanov.

Z gaštanov sa dá vyrobiť celá gaštanová ZOO. Čítajte ďalej v článku Gaštankovia»»»

Jesenné dekorácie

Široká paleta plodov (šišky, semienka, jabĺčka, žalude…) a dnes už aj ponuka materiálov na tvorivé aktivity, je základom mnohých jesenných výzdob.

Krásny veniec na vchodových dverách (vyskúšať môžete napríklad aj veniec zo šípok podľa nášho fotopostupu) alebo šišková ozdoba majú svoje čaro. Príjemná jesenná dekorácia sa dá vytvoriť tiež s pomocou gaštanov.

Suchá tráva, listy, gaštany, žalude, šišky, šípky, jadierka. Zo záhrady orechy, jablká, tekvice. Je toho veľa a všetko je tak krásne farebné. Kúsok z tej jesennej nádhery nám môže domov priniesť na chrbte napríklad aj jesenný ježko.

Výlety (a hubačky!)

Keď počasie praje, dobrej grilovačke či opekačke vonku v prírode sa nedá odolať. Kto si trúfa, pridá ku špekáčikom a slaninke aj nejakú tú hríbovú praženicu.

Krásnych miest s farebne hrajúci stromami sa nájde u nás na Slovensku isto dosť. Už len vybehnúť na kopec a keď vhodný vietor duje, potešia naše deti…

Šarkany

Patria neodmysliteľne k jeseni. Či tie vyrobené, možno len na ozdobu, alebo tie kúpené. Deti sú pri výrobe a vymaľovávaní šarkanov azda najväčší umelci, kto ich vie tak pekne a nápadito namaľovať ako ony?

Mnohé materské centrá, centrá voľného času a záujmové spolky organizujú šarkaniády pre celé rodiny, a to je potom pastva pre oči.

Jeseň môže byť celkom veselá!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár