VychovávameTvorivo s deťmi

Ako osláviť vianoce s deťmi

 Mária Kohutiarová   16.12.2013   0

Najviditeľnejšie (a najvoňajvejšie) prípravy na Vianoce sa dejú v kuchyni. Mnoho mamičiek je v rozpakoch, či vôbec zapojiť deti do pečenia a sladkého motania sa okolo plechov. V zásade však platí: pri patlaní sa s cestom nie je čo pokaziť. Deti túto aktivitu milujú a že bude kuchyňa trošku viac špinavšia, až taká hrôza pri ich radosti nie je.

 

Tipy pri kuchynských aktivitách s detičkami

Ideálne je vyčleniť deťom na stole vlastnú malú dosku na vaľkanie, malý valček a kúsok cesta, s ktorým si môžu urobiť, čo vedia a ako vládzu.

Dobré je dať im aj vlastný plech, aby si „svoje“ koláčiky poznali – väčšina z nich aj tak skončí pri ochutnávke kvality v brušku. S týmto faktom treba vždy počítať a urobiť cca o 1/3 väčššiu dávku cesta.

Deťom sa bude páčiť natláčanie marcipánovej hmoty do formičiek

– na čo postačí aj vnútro z vyjedenej bomboniéry, ak sa vám práve nechce kupovať formu na bonbóny.

Obľúbenou aktivitou detí je aj ukladanie hotových koláčikov do krabíc vrátane komentárov

- a ďalšieho kola ochutnávania.

Spokojne si to všetko vychutnajte bez výčitiek, že je na sviatky menej sladkého –

teraz ešte vybeháte a na Vianoce toľko nepriberiete.

Dekorujeme. Zn.: bezpečne

Na chvíľu zabudnite na nádherné sklenené ozdoby a čokoľvek, čo po testovaní detskou rukou zmení svoj tvar alebo rovno skončí svoj život.

Za papierovými vianočnými ozdobami ľutovať nebudete. Vsadiť treba na pestré farby, ktoré sa deťom páčia a sú pre Vianoce typické: výrazná červená, zelená, biela, resp. prírodná nič nepokazia. S deťmi si môžete dopriať aj nádhernú výzdobu do okien, napríklad s motívom snehuliaka.

Všetky dekorácie napriek tomu ukladajte a upevňujte v dostatočnej vzdialenosti od dieťaťa. Najviac sa to týka umiestnenia betlehema a vianočného stromčeka. Ideálnym riešením v tomto veku drobca je tradičné zavesenie stromčeka zo stropu, resp. len zavesenie ozdobeného konára – svoj účel to splní a o bezpečnosť je postarané.

Vianočné stolovanie

Ak už plánujete, ako vyzdobíte stôl a aké menu pripravíte na Vianoce, nezabudnite opäť na svojich drobcov. V prvom rade: neplánujte do svojho bábätka natlačiť všetky tradičné chody štedrovečerného menu.

Pri príprave večere myslite na to, ktoré jedlá už môže jesť vzhľadom na svoj vek a primerane jeho zvyklostiam a apetítu dajte mu z nich len po troške v rámci bežného dvojchodového menu, aby sa vám nestalo, že vaše dieťatko bude tráviť sviatky žalúdočnými problémami.

Výzdobu stola tiež naplánujte vo vedomí, že nie ste pri stole len dospelí. Odpustite si damaškový obrus po starej mame a možno aj zdedený porcelánový servis pred dieťa. Nerobte si výčitky kvôli tomu, že na stôl dáte „len“ papierový obrus a čačiek bude pomenej.

Vianočný nealko punč

Ale aj keď máte doma drobčeka, nemusíte prísť o vianočnú vôňu: pripravte si s nami vianočný nealko punč. Recept je celkom jednoduchý: najjednoduchšia verzia, ktorá neuškodí ani babätkám, je uvariť jablkový džús s klinčekmi, badyánom a škoricou. V tom vyššom leveli je to takto: 500 ml džúsu z červeného hrozna, 1 l jablkového džúsu (môžete však použiť len jablkový), klinčeky, celá škorica, pomarančová kôra, trochu citronovej šťavy. Zohrejeme džúsy, pridáme všetky prísady a necháme odstáť. Potom nalievame, nalievame a nalievame... kým nedozneje pekné cédečko s koledami.

Pekné Vianoce želá Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised