Mať doma drobca znamená byť stále v strehu a neustále hľadať možnosti, ako dieťa zabaviť a pritom ho rozvíjať. Nezabudnite, že na otvorenie okienka fantázie nepotrebujete behať každú chvíľu do hračkárstva, papiernictva či inde do obchodu – stačí byť vynachádzavým a oprášiť škôlkársku hru na „akože“.
Tipy, ktoré sa nestratia
Sprevádzkujte doma zázračnú krabicu s rekvizitami rôzneho druhu: stará košeľa, vaše puknuté zrkadielko, kus závesu či záclony, čiapka, ktorá sa mu páči, lebo vyzerá ako z požiarnika Sama – to všetko patrí k výbave pri rozvoji fantázie. Netreba totiž vždy bežať do Dráčika kupovať niečo, čo dieťa nevyhnutne potrebuje – stačí, ak sa zrieknete možno aj starej misy, pokazeného budíka alebo čohokoľvek iného, čo sa mu zdá nesmierne „potrebné“ – a šupnúť do krabice.
Nebojte sa dramatizovať – teda zahrať si s dieťaťom situáciu, ktorá nie je možno vo vašej rodine bežná či reálna, ale učí dieťa komunikačným a sociálnym schopnostiam. Takže nie je problém, aby z vás bol chorý a z drobca lekár, ktorý vás dôkladne vyšetrí, vyhreší, predpíše liek a možno aj zoperuje – ktovie, kam táto hra raz povedie? Podľa vedeckých výskumov totiž práve deti, ktoré sa takto hrávali na „akože“ a „kebyže“ boli ako žiaci a dospelí šikovnejší v riešení problematických situácií.
Zavrite oči nad neporiadkom. Jednoducho to nejde, keď sa hráte na Janka a Marienku v obývačke a oni tam ohrýzajú medovníčky z ježibabinej (teda vašej) chalúpky, aby ste od nich žiadali, nech nemrvia. Rovnako občas treba dohrať hru do konca aj vtedy, ak sa jedálenský stôl vďaka dekám zmení na jedno obrovské iglu a to sa tak rýchlo predsa neroztopí… preto sa večera bude prestierať na zemi… niekde na koberci či dlážke. Buďte stále v hre a urobte si eskimácky piknik.
Odpočítajte si vek
Keď už sa hráte s batoľaťom či mladším dieťaťom, odpočítajte si toľko rokov, aby ste boli na jeho úrovni myslenia a vyjadrovania – teda, spôsob frázovania si nechajte spisovný. Nebuďte vždy striktne realistickí a dovoľte – pokiaľ to trošku ide – svojmu dieťaťu ísť von či do škôlky v oblečení vodníka alebo s krídlami víly. Deti totiž neoddeľujú realitu od svojich imaginárnych predstáv – to len my dospelí sa už hanbíme byť ako „niečo“ a máme jednu, niekedy až všednú, identitu.
Nebojte sa hrať s drobcom hru „keby že teraz“. Princíp je úplne jasný: jednu vetu poviete vy, druhú ono. Buďte dobrým poslucháčom a oceňte jeho nápady, zároveň však buďte aj rovnocenným partnerom vo vymýšľaní a nepokazte príbeh nejakou obyčajnou prízemnosťou typu „ a potom už šla spať, lebo ju mamička volala do postele.“ Táto hra sa dá vynikajúco hrať aj pri kreslení s dieťaťom, kde varianty na „kebyže si tu nakreslila nie domček, ale jaskyňu alebo zámok“ vie posunúť príbeh niekde úplne inde a opäť pomôže k rozvoju fantázie a mozgových závitov dieťaťa.
Chváľte. Je jasné, že váš drobec nebude od začiatku kresliť ako Picasso – ale povzbudenie je viac, ako naše realistické očakávanie toho, čo má byť nakreslené. Stačí povedať: „Aké pekné farby si vybral!“ alebo „Tento zámok sa ti podaril!“ To isté platí, ak dieťa príde prezentovať prvé vymyslené básničky či pesničky alebo vám predvedie najnovší rockový koncert. Vaša pochvala ho povzbudí a posunie ďalej v objavovaní toho, čo sa mu páči a na čo má prirodzený talent. Tá trocha hluku či neporiadku z kreslenia je nič oproti možnosti, že sa v ňom skrýva skutočný umelecký talent a práve vy ste tí, ktorí ho pomáhajú odkrývať.
Vždy pripravení
O tom, že doma musia byť vždy k dispozícii rôzne papiere, lepidlá, farby, štetce, vyšedivené látky, staré noviny, nožnice, rôzne prázdne krabičky, použité obaly či vrecúška, „naozajstné“ čaje či keksy a iné dôležitosti, niet čo pochybovať. O to viac sa očakáva, že k dispozícii bude vždy parťák, ktorý okrem toho, že je v „normále“ mama či tato, sa vie skvele prispôsobiť vymýšľaniu a jediné, čo ukontroluje, je fakt, že prenos zla (napr. je možné zabiť zlého leva vo vlastnej fantasy) nie je povolený v realite (teda vyplieskať v emočnom nasadení brata či sestru). Jediné, o čo sa musíte skutočne báť, je to , že nuda u vás nebude.