Ako si vyrobiť domácu plastelínu (+video)

Kika/redakcia 8

Aj vy si radi doma „plastelínujete?“ Tento priliehavý výraz používa môj starší syn, lebo je pravda, že modelovanie s plastelínou by bolo príliš luxusné pomenovanie pre jeho tvorivé aktivity.

Mohli sme mať doma zásoby modelovacej hmoty o 30-ich odtieňoch, netrvalo dlho, všetky farebné diely skončili v jednej hnusnej, odpudivej hmote. Do tej sekal nožíkom alebo ju vtieral do stola, skrátka, prebavil sa chlapec. Len čo som ju vyhodila do koša, už som počula žobranie o ďalšiu. A išlo ma rozhodiť.

Tak som vymyslela niečo iné. Rovno som mu jednu veľkú modelovaciu hmotu vyrobila. Spokojnosť vládne na oboch stranách.

Doma vyrobená plastelína je super

Receptov na plastelínu je na internete dosť, varených aj nevarených, vyskúšala som zopár, ale nebola som spokojná – hmota nevydržala po uvarení ani 24 hodín a začala sa lepiť. Takmer všetky recepty obsahujú ocot, a teda žeby tá plastelína potom zvlášť voňala…

Nakoniec mi zverila svoj recept na domácu plastelínu kamarátka Nemka a dala súhlas, aby som ho posunula ďalej. Bez octu:)

Ako na to. Vyrábame plastelínu

Potrebujeme:

  • hrnček hladkej múky
  • pol hrnčeka soli
  • 1-2 lyžice oleja
  • 1 lyžičku kyseliny citrónovej
  • hrnček vody
  • potravinárske farbivo (chceme farebnú plastelínu)

Postup:

Nájdeme hrniec, v ktorom budeme plastelínu variť a všetky prísady doň nasypeme a zmiešame. Potom zalejeme vodou, do ktorej sme nakvapkali potravinárske farbivo. A zase dobre premiešame a dáme variť.

Musíme samozrejme pri plotni stáť a celý čas „kašu“ miešať. Bude nám hustnúť pred očami, až kým sa nezlepí do jednej hmoty. Vyberieme ju z hrnca a prejdeme rukami, vytvarujeme guľu alebo bochník a keď trochu vychladne, môžeme začať plastelínovať.

Táto modelovacia hmota vydrží aj 3 mesiace, pokiaľ ju po každom plastelínovaní uložíte do sáčika, aby nevyschla.

Ako to vyzerá, keď sa plastelína varí

Ak by ste si neboli istí, ako má vyzerať varenie plastelíny v hrnci, na youtube som našla toto video. Ale upozorňujem vopred, že vo videu použitý recept obsahuje ocot:)

A pre tých, ktorým sa variť nechce, som našla tento recept na plastelínu. Po octe či kyselinách ani stopy.

Tak vyskúšajte, ak sa vám páči a príjemné plastelínovanie. Valček, formičky a čo kuchyňa môže dať – skúste napríklad strčiť kus plastelíny cez lis na cesnak, o zábavku bude vystarané.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Aj my sme urobili dneska – každé dieťa si vybralo svoju farbu a každé si aj odvážilo a nasypalo všetky ingrediencie, ja som im to iba uvarila Big Grins super je tá plastelína, som rada, že som to vyskúšala!!

Pridaj komentár