VýživaDojčenie a mlieko

Bábätká neodkladať! Radí odborníčka čerstvým mamičkám

 Saša/redakcia   02.08.2016   0

O tom, že dojčenie má pozitívny vplyv na dieťa, netreba presviedčať, avšak osveta a základné rady pre budúce mamičky majú vždy význam. Prinášame vám niekoľko praktických rád odborníčky Univerzitnej nemocnice Bratislava doc. MUDr. Dariny Chovancovej, CSc.

Foto: Ingimage.com

Svetový týždeň dojčenia pripadá na prvý augustový týždeň a pripomína si ho približne 120 krajín na svete.

Vzniká puto

Dojčenie je nielen ideálnym prostriedkom výživy dieťaťa, ale aj príležitosťou k vzniku neodmysliteľného puta, ktoré vzniká medzi matkou a dieťaťom.

„Vzniká intenzívne vzájomná väzba, poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vytvára optimálny základ pre vzťahy, ktoré si dieťa v budúcnosti vytvorí. Mnohé štúdie ukazujú, že už v tomto období dostáva jedinec do vienka základ pre optimálnu socializáciu v neskoršom veku. Agresívne správanie, o ktorom hovorí dnes celý svet, môže mať korene v nedostatočnej väzbe medzi dieťaťom a rodičmi už v útlom veku,“ vysvetľuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB z Nemocnice sv.Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke. 

Foto: Ingimage.com

 

Podpora kontaktu koža na kožu /bonding

Unikátny proces spoznávania dieťaťa matkou prebieha ihneď po pôrode. Ideálne je, ak môže byť dieťa bezprostredne po pôrode uložené priamo na kožu matky bez separácie.

Ihneď po narodení neprerušený kontakt nahého dieťaťa s kožou matky pomáha dieťaťu prekonať zložité adaptačné mechanizmy v "známom" prostredí a matke dáva dostatok času, aby sa do svojho bábätka "zamilovala," opisuje Darina Chovancová.

Vyvrcholením býva aktívne prisatie sa dieťatka k prsníku. Na tento postup, ktorý nazývame "bonding", nadväzuje spoločný pobyt matky a dieťaťa na oddelení rooming-in.

"Takýto postup je dôležitý pre matku nielen z hľadiska emocionálneho, ale významne u nej podporuje tvorbu materského mlieka,“ dopĺňa Darina Chovancová.

Dojčenie - výzva pre matku a zdravotníkov

Materské mlieko je svojím zložením pre dieťa ideálnym zdrojom živín, rastových a imunologických faktorov. Dojčenie má pozitívny vplyv aj na zdravie matky. Znižuje riziko popôrodného krvácania, ale aj rakoviny prsníka a vaječníkov. Šetrí životné prostredie aj financie mladej rodiny.

Foto: Ingimage.com

 

Dojčenie však nepatrí medzi vrodené schopnosti. Matka aj dieťa sa tomuto priúčajú pod dohľadom zdravotníkov. „Včasné priloženie dieťatka k prsníku už v pôrodnej sále a 24-hodinový spoločný pobyt matky a dieťaťa počas pobytu v nemocnici je ideálnou príležitosťou," hovorí Darina Chovancová.

Mamička počas prvých dní svoje dieťa spoznáva, učí sa ho prebaľovať, manipulovať s ním a hlavne správne dojčiť. Bábätko totiž potrebuje prikladať k prsníku v priebehu prvých dní veľmi často - vždy, kedy si vypýta.

Bábätká neodkladať!

"Odkladane bábätiek na noc k "sestričkám" a dokrmovanie, ak to nie je z medicínskeho hľadiska opodstatnené, rozvoj laktácie u matky len komplikujú. Mamičky po pôrode bývajú veľmi unavené, precitlivelé a často v starostlivosti o dieťa neisté. Je úplne normálne, že správne priloženie k prsníku si treba nacvičiť, netreba však prepadať nervozite. Vtedy je pomoc vzdelaného a trpezlivého tímu zdravotníkov nevyhnutná,“ hovorí Darina Chovancová.

Aj bábätka sa od seba líšia

„Niektoré deti sa pekne ústami prichytia na prsník a aktívne sajú už pri prvom priložení, iné nato potrebujú viac času a trpezlivosti. Tvorba materského mlieka od veľkosti prsníka nezávisí, prekážkou nie sú dokonca ani implantáty. Psychická pohoda u matky, vôľa dojčiť a prikladanie dieťatka k prsníku prirodzene tvorbu materského mlieka podporujú," opisuje detaily odborníčka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised