Maminy častokrát riešia, ešte kým je bábätko v brušku, čo si majú domov pripraviť, aké bylinky, aké prostriedky, aby toho mlieka mali dosť.
Chápeme, že ženy sa snažia pripraviť čo najlepšie, no zároveň sa im snažíme vysvetliť, že pre dobré dojčenie a dostatočnú tvorbu mlieka nestačí len vypiť nejaký ten čaj, ale že sú potrebné ešte aj iné, dôležité veci.
Napríklad to, ako vyzerá obdobie krátko po pôrode, aby bol pri ich pôrode podporený bonding a aby dieťatko bolo s mamou, aby malo priestor prisať sa na prsník krátko po narodení.
Aby si mamina dala pozor na dobré prisatie dieťaťa a aby ho neobmedzovala v dojčení – aby nepodľahla mýtom, ktoré napr. ešte stále môže počuť v pôrodnici.
Bylinky, ktoré podporia tvorbu mlieka
Už naše mamy a staré mamy do seba liali litre čaju z rasce, fenykla a anízu, či rascové polievky.
Čo je na týchto troch koreninách také úžasné? Všetky tri majú dobrý vplyv na tráviaci trakt, pôsobia proti plynatosti a tým napomáhajú dieťatku proti bolestiam bruška. A všetky majú protikŕčový efekt – čiže uvoľňujú svalstvo, najmä hladké.
Okrem toho, napr. aníz aj fenykel podporujú sekréciu žliaz. Dá sa teda predpokladať, že majú dobrý vplyv aj na mliečnu žľazu a napomáhajú lepšiemu „tečeniu“ mliečka.
Musím však upozorniť, že zvýšená konzumácia nápoja z týchto bylín môže na niektoré citlivejšie detičky pôsobiť paradoxne nafukovaco. Preto ak by vaše bábätko mala problém s nadúvaním, skúste ako prvé vysadiť práve takýto čajík.
TIP: zmiešajte po jednom diely anízu, rasce a fenykla, podrvte v mažiari alebo v mlynčeku na kávu. 1 čajovú lyžičku zalejte 2-3 dcl vriacej vody (max. 0,5 l/ 24 hodín). Udržiavajte v tmavej nádobe. Čo nespotrebujete do mesiaca, vyhoďte.
Jarabina lekárska, senovka grécka, ľanové semiačka
Ďalšou bylinkou, ktorú nájdete takmer v každej čajovej zmesi na podporu dojčenia, je jarabina lekárska. Zvyšuje tvorbu mlieka a napomáha pri nedostatočnom vylučovaní mlieka. Nezľaknite sa – pôsobí močopudne.
Na prípravu odvaru pridajte 15 g rastliny do 500 ml. vody alebo užívajte max. 2 ml tinktúry denne.
Za posledné roky sa viacej do povedomia dostala aj senovka grécka. Viac o jej použití môžete nájsť tu.
V ľudovom lekárstve sa na podporu tvorby materského mlieka odporúča ešte aj ľanové semiačko. Pre túto indikáciu sa odporúčajú 2 kávové lyžičky na pol litra vody, 5 minút povariť a popíjať cez deň.
Napriek tomu, že veľa mamičiek má s bylinkami na podporu tvorby mliečka dobrú skúsenosť a i keď zjavne existujú liečivá, ktoré jeho produkciu zvyšujú, je dobré si uvedomiť, že niektoré rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné farmakologicky účinné látky.
Asi každá kultúra má nejakú bylinku, rastlinu alebo nápoj na zvýšenie tvorby mlieka. Ak sa rozhodnete niečo z vyššie uvedeného vyskúšať – príliš nekombinujte. Vyberte si jednu vec a chvíľu pri nej vydržte, počkajte, aký to na vás bude mať účinok.
Máte skúsenosti s bylinkami pri dojčení? Podeľte sa s nimi a napíšte nám.