Dojčenie dieťaťa s rázštepom I.

Mária Kopčíková 1

Informáciu o tom, že sa dieťatko narodí z rázštepom, dostane žena zvyčajne už počas tehotenstva, pretože v dnešnej dobre tento fakt vedia lekári „prečítať“ na základe ultrazvukového vyšetrenia.

Ak takúto informáciu mamička má, je vhodné ju využiť a na dojčenie sa pripraviť – či už konzultáciou s odborníkmi, lekármi, laktačnou poradkyňou alebo hľadať informácie na odborných stránkach.

Čo je rázštep?

Pri rázštepe pery alebo podnebia sa jedná o nedokončenie vývoja jednotlivých častí tela počas embryonálneho vývoja. S ohľadom na riziko vzniku rázštepu sa podľa odbornej literatúry uvádza ako kritické obdobie medzi 4. až 12. týždňom tehotenstva, keď sa vyvíja a formuje podnebie. Najčastejšou príčinou vzniku rázštepu bývajú infekcie v tehotenstve (rubeola, herpesové vírusy) alebo požívanie niektorých druhov liekov (kortikoidov, diazepamu alebo antiepileptík). Len asi tretina prípadov rázštepov je dedičná.

Podľa odborníkov sa rázštepy delia na:

  • rázštepy primárneho podnebia – patrí sem rázštep pery, alebo prerušenie anatomickej jednoty hornej pery a čeľustného oblúka (alveolárneho oblúka).
  • rázštepy sekundárneho podnebia – tvrdé, mäkké podnebie a podnebný čapík. Je to stav, kedy nezrastú obe kostené časti podnebia. Zriedka sa vyskytujú rázštepy mäkkého podnebia a iných častí dutiny ústnej. Ak sa pozrieme dieťaťu s rázštepom do úst, vidíme v hornej časti otvor. Ten potom môže spôsobovať problémy pri dýchaní alebo dojčení. Pri tomto rázštepe sa vytvára široká komunikácia ústnej dutiny s nosovou.
  • kompletné rázštepy – ide o kombináciu dvoch predchádzajúcich skupín. Typický pre túto skupinu je rozstup pery, alveolárneho oblúka, tvrdého i mäkkého podnebia s podnebným čapíkom .

Vzhľadom na komunikáciu medzi ústnou a nosovou dutinou je pri rázštepoch porušené satie, dýchanie, žuvanie, hryzenie a reč. Výskyt rázštepov sa uvádza asi 1 až 2 deti na 1000 narodených.

Budem môcť dieťa s rázštepom dojčiť?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Informácie z rôznych zdrojov (www.widesmiles.org, www.cleftline.org, www.llli.org, odborné stomatologické časopisy, diskusie rodičov, ktorí problém s dojčením pri rázštepe zažili sami …), akoby viedli k trochu čiernobielemu vyjadreniu: pokiaľ to bude rázštep pery, s dojčením by nemal byť žiaden problém. Pokiaľ to ale bude rázštep podnebia, kŕmenie z prsníka bude takmer nemožné.

V slovenských diskusných fórach som sa žiaľ nestretla s príbehom, ktorý by toto vyjadrenie vyvracal. Mamičky detí z rázštepom podnebia boli skôr hneď od začiatku povzbudzované k tomu, aby mlieko odsávali a podávali ho dieťaťu špeciálnou fľašou. Poďme sa teda pozrieť na vec zbližša, či sa nedá aspoň vyskúšať aj niečo iné. Možno pre ženy, ktoré dieťatko s rázštepom čakajú, prinesieme nejakú inšpiráciu.

Vo všeobecnosti sa uvádza, že rázštepy majú vo veľa prípadoch negatívny vplyv na prirodzenú výživu dieťaťa, ktorou je dojčenie. A čím väčší rázštep, tým obtiažnejší je príjem mlieka.

Napriek ťažkostiam, ktoré dieťa má, je potrebné, aby ho mamička na prsník prikladala. Najmä v prvých dňoch po pôrode má intenzívny kontakt medzi matkou a dieťaťom veľký vplyv na tvorbu mlieka, teda ak by aj dieťa nevedelo na prsníku hneď efektívne sať, je vhodné, aby ho mama prikladala a dávala mu stále šancu, že v jednej chvíli sa to podarí a ono sa dokáže samo najesť.

Či sa dojčenie takéhoto dieťaťa podarí, ovplyvňuje viacero faktorov. Zásadný vplyv na úspech dojčenia má typ a rozsah rázštepu. Anatomický pomer bradavky a typ rázštepu – veľkosť otvoru, ktorý sa vytvorí v ústnej dutine dieťaťa. Najmä pokiaľ sa jedná o rázštep mäkkého podnebia, dochádza takmer vždy k problému so satím. Vzhľadom k tomu, že otvorom v podnebí dochádza k prepojeniu ústnej a nosovej dutiny, je pre dieťa veľmi ťažké, niekedy nemožné, vytvoriť podtlak, ktorý je nevyhnutný pre dobré a efektívne satie.

Má teda význam sa snažiť o dojčenie? Určite áno! To, že upozorňujeme na možné problémy, neznamená, že by dojčenie dieťatka, ktoré má rázštep bolo nemožné, aspoň čiastočne.

Čo je dobré vedieť

Keď sa rodičom narodí dieťa s nejakým problémom, zvyčajne nastávajú chvíle zmätku, smútku – nemáme „perfektné dieťa“, „budeme musieť riešiť veľa problémov“. Pokiaľ sa jedná o problém, ktorý by mohol ovplyvniť dojčenie, pre veľa žien je to navyše vec spätá s ich rolou „dobrej“ matky. Pretože v mysliach mnohých žien môcť dojčiť rovná sa dobre sa postarať o svoje dieťa, dať mu to najlepšie. Na začiatku, keď sa problém javí „ako neriešiteľný, ťažký“, potrebuje žena veľa podpory, uistenia, že veci robí správne a že stále má viacero možností (aj čo sa týka kŕmenia svojho dieťatka s rázštepom).

Majte na pamäti:

  • pripravte sa na to, že kým príde úspech a vaše dieťa sa prisaje na prsník, zažijete aj ťažké chvíle a pocit frustrácie z nezdaru. Dieťa i vy potrebujete dostatok času na učenie! Preto sa neponáhľajte. Dieťa síce má inštinkt, aby sa prisalo, ale nemá v poriadku štruktúry, ktoré by mu pomohli využiť tento inštinkt na úspešné dojčenie. Musíte experimentovať, kým sa vám to podarí.
  • mali by ste vedieť, aké sú znaky dostatočného príjmu mlieka, aby ste sa vyhli možným problémom (6 pomočených plienok, počet stoličiek, sfarbenie moču), u takýchto detí bude možno potrebné viac sledovať hmotnostné prírastky.
  • dojčenie umožňuje dieťaťu upokojiť sa tým najjednoduchším spôsobom. Zároveň znižuje krvné straty u matky a mama je potom rýchlejšie schopná postarať sa o dieťatko, ktoré má špeciálne potreby.
  • deti s rázštepom by mali byť prikladané na prsník aj z dôvodu trénovania svalov, ktoré sa nachádzajú okolo úst. Okrem toho, že deti potom lepšie zvládajú pooperačný stav, tak sa tieto svaly zároveň satím pripravujú (posilňujú) na to,  že dieťa sa v budúcnosti bude učiť rozprávať, artikulovať. Čo vôbec nie je jednoduché, preto možno tak veľa detí s rázštepom má zároveň problémy s rozvojom reči.
  • ak sa napriek všetkej snahe a úsiliu dojčenie nedarí, udržujte laktáciu odstriekavaním a kŕmte svoje dieťa vaším mliekom niektorou zo špeciálnych laktačných pomôcok. Aj tak je to preňho veľká výhoda. Dieťa, u ktorého je plánovaná včasná korekcia rázštepu pery (prvé týždne po pôrode), kŕmte niektorým z alternatívnych spôsobov (lyžičkou, kadinkou, striekačkou) – nácvik satia z prsníka v pooperačnom období bude jednoduchší.
  • pokiaľ by sa dojčenie úspešne nerozbehlo ani po korekcii rázštepu, môžete využiť pomôcky, ktoré umožňujú výživu týchto detí. Napr. fľaša Haberman, ktorá má dlhý cumlík a možnosť nastavenia toku mlieka.
  • pri kŕmení, či už na prsníku alebo z pomôcky, je potrebné dbať na vyššie riziko aspirácie materského mlieka, čo môže viesť k infekciám dýchacích ciest.

Dojčenie dieťaťa s rázštepom je vždy výzvou, ale veľmi sa odporúča pokúšať sa oň, pretože – okrem iného – znižuje riziko vzniku zápalu stredného ucha. Problémy, ktoré sa na  začiatku dojčenia takého dieťaťa objavujú, často vedú k predčasnému použitiu fľaše. Je naozaj dôležité byť trpezlivými a pokúšať sa nielen jeden – dva razy, ale možno 20 – 30x.

Nevyhnutné je odhodlanie ženy a dostatok trpezlivosti. A tiež dostatočná produkcia mlieka – o tú sa však musí pričiniť žena sama.

V pokračovaní sa budeme venovať spôsobu dojčenia a kŕmenia detičiek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nemôžem si pomôcť,ale tento článok sa mi vôbec nepáči…Neviem,či má autorka nejakú skúsenosť s rázštepom,alebo len jednoducho stiahla článok niekde zo zahraničnej stránky…

    K veci,ja mám dcérku s rázštepom(obojstranným pery a podnebia),narodila sa cisarskym rezom a hneď po pár hodinách mi ju doniesli ukázať.Sestričky v pôrodnici boli veľmi milé a kojenie hneď neodsudzovali,veľmi mi pomáhali,dokonca som mala pocit,že maličká nejaký mililiter aspoň sama vytiahla…Po pár dňoch sme šli na op.a ledva nás tam prijali,hneď mi zakázali kojiť a dali fľašku.Mlieko som si odsávala asi 2 týždne,kým mi dovolili malú znova priložiť…Trápili sme sa,malá piť nechcela,,,,skúšala som to koľko 50x??? V snahe aby malá mala mliečko som si odsávala,no mlieko s toho náročného obdobia nie a nie sa tvoriť.Začala som dokrmovať.Moje dni boli každé 2 hodiny odsávačka,krmenie,odsavačka,krmenie…A aj tak to nestačilo a musela som dokrmovať.Po skoro 5tich mesiacoch to moje telo nezvladlo,potrebovala som atb.Najprv jedny,to som ešte vzdať nechcela,tak som mliečko odsávala a vylievala do záchoda,potom druhé až som si povedala dosť.Prestala som odsávať,kojiť a začala som si bábatko po 5 mesiacoch užívať.Čo je veľká škoda,pretože tie najkrajšie chvíle som premrhala.

     

    Preto nemám rada takéto články,skúsiť kojiť,odsávať,fajn,ale mám pocit,že tlačia nás maminky do úzadia,,,iba kojiť,kojiť a keď sa nedarí,máme pocity zlyhania.Pritom život nieje o tom,aké mliečko dieťatku ponúkneme

Pridaj komentár