Dojčenie predčasne narodených detí I.

Mária Kopčíková 4

Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie (závislé od toho, o koľko skôr oproti plánovanému termínu pôrodu na svet prišlo).

Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy, ale môže mať aj vážnejšie komplikácie a absolvuje pobyt na špecializovanom oddelení.

 

Význam dojčenia pre predčasne narodené deti

U detí, ktoré sa narodili skôr než v 38. týždni tehotenstva, má dojčenie snáď ešte väčší význam ako u donosených detí. Rôzne výskumy dokázali, že materské mlieko chráni nedonosencov napr. pred celkovou infekciou organizmu (sepsou) a nebezpečným zápalom čreva).

Navyše obsahuje gastrointestinálne rastové faktory, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú dozrievanie nezrelej črevnej sliznice u nedonosencov a tým aj to, aby črievko bolo funkčné.

Mlieko matiek predčasne narodených detí je uspôsobené pre potreby dieťaťa. Obsahuje viac bielkovín a viac imunologicky aktívnych látok. Nemenej významný je fakt, že deti pri satí z prsníka dýchajú pravidelnejšie a majú menej poklesov saturácii (nasýtenia krvi kyslíkom) ako deti kŕmené fľašou. 

Je možné dojčiť predčasne narodené dieťa?

Tieto deti sú schopné sa dojčiť, a to už od 27. – 30. týždňa tehotnosti. Ak má dieťatko problém so sacím reflexom a nie je schopné piť priamo z prsníka, neodporúča sa kŕmiť ho z fľaše cumľom. Odporúča sa kŕmenie alternatívnymi spôsobmi, striekačkou, cez cievku, pohárikom (cup-feeding) Babycup, alebo špeciálnom lyžičkou, ktoré nenarúšajú prirodzenú koordináciu sacích pohybov.

Odstriekavanie mlieka pre nedonosené dieťa

Pôrod nedonoseného dieťaťa sprevádza stres a únava, čo môže viesť k pomalšiemu začiatku tvorby mlieka. V prvých dňoch po pôrode môžu mať matky problém odsať mlieko odsávačkou a vhodnejšie bude ručné odstriekavanie. Je dôležité vedieť, že aj tých pár kvapiek, ktoré odstriekajú, je pre dieťa nevyhnutných – chránia ho pred infekciami, dodávajú potrebnú energiu.

Aký typ odsávačky používať?

Pravdepodobne najefektívnejšie v takejto situácii je použitie profesionálnej odsávačky na obe prsia. Je najúčinnejšia pri stimulácii prolaktínu  hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka.  

Ostatné typy odsávačiek sú skôr vhodné na menej časté odsávanie. Skúsenosti mamičiek sú rôzne, aj také, že s odsávačkou mamička neodsala nič a najpohodlnejšie mlieko odstriekala ručne.

Ako často treba odsávať?

V prvých 1 – 2 týždňoch po pôrode by matka mala odsávať veľmi často, 8 – 10x denne (aj v noci)  teda toľkokrát, koľkokrát je dojčený zdravý donosený novorodenec. Na začiatku je to len pár kvapiek odsatého mlieka (3 – 5 ml), časom sa objem bude zväčšovať. Je to množstvo, ktoré je v tomto čase normálne a treba vedieť, že je to zároveň pre dieťa postačujúce!

Ako dlho treba odsávať?

Na začiatku 10 -15 minút, čo stačí na stimuláciu prolaktínu. Potom, po naliatí prsníkov, odsávajte tak dlho, kým mlieko tečie a potom ešte 1 – 2 minúty. Posledné kvapky mlieka obsahujú veľké množstvo tukových molekúl, ktoré predstavujú väčšinu kalórií mlieka. Prsia sa tiež potrebujú čo najviac vyprázdňovať, inak si telo bude myslieť, že mlieko, ktoré v prsiach zostalo, nie je potrebné a nabudúce sa ho vytvorí menej.

Čo je normálne množstvo mlieka?

Matky nedonosených detí sa často obávajú, či sa im tvorí “normálne” množstvo mlieka. Týmto ženám trvá prechod od niekoľkých kvapiek mlieka k väčšiemu objemu dlhšiu dobu (než je zvyčajných 2 – 6 dní). Odborníci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené komplikáciami v tehotenstve, prípadne užívaním liekov.

Neznamená to však, že matka nebude schopná tvoriť dostatok mlieka pre svoje dieťa,  len jej potrvá dlhšie. Údaje z Laktačnej ligy hovoria o tom, že v ideálnom prípade do konca 2. týždňa odsávania je žena schopná tvoriť okolo 500 ml mlieka každý deň.

Čo urobiť, aby sa zvýšila tvorba mlieka?

To, čo ovplyvňuje tvorbu mlieka najviac, je únava, bolesť a stres. Adaptácii ženy, ako aj dieťaťu pomáha, ak matka trávi čo najviac času na novorodeneckom oddelení v prvých dňoch života dieťaťa, drží ho, cíti ho, sleduje.

Odsávanie pri pohľade na dieťatko podporuje tok mlieka a jeho jednoduchšie vypudzovanie z prsníka. Ak to zdravotný stav dovoľuje, začať s Kangaroo care (klokankovanie). Tiež je možno využiť všetky ostatné prostriedky na podporu laktácie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Peripetie s kojením predčasniatka sme si preskákali aj my… Drobec sa narodila tak ako synček Maru – v 34. týždni a s hmotnosťou 2240 g. Týždeň bol v inkubátore, napojený na dýchací prístroj a kŕmený sondou. Odsávala som ale od prvého okamihu ako som sa po pôrode postavila na nohy. Prakticky som nerobila nič iné. Pamätám si tie ťažko vydreté prvé kvapky a bolesť, keď mi sestričky ukazovali ako si stláčať bradavky pri ručnom odstriekavaní. Katastrofa :-D. Mliečko sa našťastie rozbehlo, aj keď v prvé dni sme moje mlieko striedali s mliekom z mliečnej banky. Po vybratí malého z inkubátora som sa pokúšala prikladať, ale atmosféra na oddelení intenzívnej starostlivosti mi veľmi nepomáhala. Na kojenie som mala stanovený čas, ak som to nestihla, tak sorry – malý dostal fľašu. A ako ho “štopkali”, keď nevypil svojich nadávkovaných 60 ml…. Možno si mnohé mamičky povedia, že predsa ja som jeho matkou a mala som teda možnosť zasiahnuť a rozhodnúť sa, ako budeme fungovať. Celý pôrod a aj to, čo po ňom nasledovalo bol jeden veľký šok. O domova a manžela som bola vzdialená 400 km (pôrod = prekvapenie počas výletu do Tatier :-)). Moje vytúžené bábätko bolo v inkubátore s problémami s dýchaním. V tom okamihu som preň chcela len to najlepšie – a verila som, že aj personál novorodeneckého chce to isté. Strávili sme tam tri týždne, posledný týždeň sme boli spolu na nadštandarde. Od prvého dňa som komunikovala s laktačnou poradkyňou a riadila sa jej radami. Na 100 percent až na tom nadštandarde. Vybrala ho z perinky, prikladala “skin to skin”…. Ale drobec nechcel :-D. Po príchode domov sme fľašku vymenili za kŕmenie cievkou po prste. Ja som odsávala a manžel kŕmil. Bola to veľká “pakáreň”, ale stálo to za to. Drobček sa jedného dňa prisal a už sa nepustil :-D. Kojím 9 mesiacov, synček je zdravý a plný života. A ja som na seba hrdá, že som to nevzdala a vydržala.

    Všetkým mamičkám, ktoré sa ocitnú v rovnakej situácii – dá sa to zvládnuť. A nie je nič pohodlnejšie, ako vyhrnúť si tričko a kojiť. Žiadne odsávanie, žiadne popraskané ruky od večného umývania “náradíčka”…. A ešte dôležitá vec – vyhľadajte pomoc laktačnej poradkyne. Mne tá moja veeeeľmi pomohla. 🙂

  2. Zeny, mali by ste bez pardonu uviest, ktore nemocnice to su, nech mamicky vedia, kde si dat pozor, pripadne sa im vyhnut uplne.

  3. Ja som tiez ta stastnejsia smile a moje Predcasniatko tiez, dufam teda. Narodila sa v 28tt, a v nemocnici kde sa velmi akoze podporuje dojcenie nam velmi nepomohli. Len sa stale pytali, kojite? odstriekavate? ALE TO TREBA, ale nikto velmi nepomohol, ja viem, mali roboty vyse hlavy, ale zbytocne stresovali. Nastastie som mala vedla seba skusenejsiu mamicku (DIKY ANDY), ktora mi pomohla, poradila. Domov sme sice odchadzali s flasou, ale to len preto, aby sme vobec mohli odist, ale doma som potom uz len kojila, tiez 1,5 roka.

  4. Som jednou z tych stastnych mam, ktorym sa podarilo kojit predcasne narodene babatko 🙂 Teoria je sice pekna, ale prax strasna. Vytrvala som len vdaka tomu, ze som mala skusenosti s kojenim riadne donosenej prvorodenej. Syn sa narodil v 34 tyzdni s porodnou hmotnostou 2300g. Lekari mi vyslovene zakazovali kojit ho, vraj je slaby, vycerpa sa, minie si tym vela lakorii. Citila som sa strasne. V nemocnici bol 10 dni, potom nas poslali domov. Nastastie nasa duchapritomna pediatricka u nas doma zahlasila koniec flasi. Maly sa chytil na prvy krat a koji sa dodnes, bude mat 1.5 roka…Dodnes nechapem, preco niektori lekari a sestricky boli taki nekompromisni. Neslo len o mojho syna, ale o vsetky babatka na oddeleni. S niekolkymi maminami stale udrziavame kontakt, vydrzali kojit tak mesiac a potom to vzdali.

    Najhorsie na celej veci su tie nervy. Vy ste po porode, dieta neisty kazdy dalsi den a k tomu nervozne sestricky….My sme tam boli len tych 10 dni, ale su mamy, co tam stravia 2 mesiace…

Pridaj komentár