Koľko piva zvládne dojčiaca matka?

kika 1

Nahorklému moku holdujú aj tí viac, aj tí menej obdarovaní testosterónom.

Koluje o ňom veľa bájnych mýtov a povestí, ako napríklad, že mužom zvýrazní chlpy na zväčšujúcom sa bruchu a ženám z neho nabubrajú prsia. 

Béčkové ?

Existuje príčinná súvislosť medzi kopou „béčkových“ vitamínov, ktoré obsahuje pivo a rétorickými schopnosťami krčmových štamgastov. Aktivizuje u nich aj chuť na pohybové aktivity, čo sa prejavuje ráznym búchaním hornej končatiny o stôl. Znamená tiež v preklade: „dones ďalšie.“

Pivo má moc rozpustiť obličkové kamene a tiež vraj pozitívne vplýva na laktáciu, ak vie žena odhadnúť mieru. Koľko krígľov presne?

Niektorí liberálni poradcovia tvrdia, že žena, ktorá dojčí, môže konzumovať pivo dovtedy, kým udrží dieťa na rukách. Ale vyskúšajte, len ak máte všetkých päť pohromade:) 

 

Môj muž má „všetkých doma“… 

Napriek tomu som sa divila ako somár kolesu, čo to má byť za trojobal, v ktorom ide masírovať rezne na nedeľný obed – prečo vylieva pivo do rozšvŕľaných vajíčok?

Kto sa pýta, veľa sa dozvie – nielen o nadýchaných šnicloch austrijánskych paničiek, o akých tie bratislavské ani šajny nemajú, ale aj o typickej bratislavskej prílohe k nim.

Že ryža?!? Také barbarstvo ani v hladovej doline nevideli… Ale dočkala som sa aj pointy, prečo pivo vo vajíčkach: je to malý kypriaci šperk. Všetci sú nejakí múdri, keď si piva lognú, nezdá sa vám? 

 

Tak čo s tým pivom?

Nie, tentokrát nebude reč o ťažkých jedlách, za ktorými sa ordinuje pivo „na odgrgnutie.“

Pivo sa v dnešnom „výživnom“ článku zaskvie ako jedna z ingrediencií. Bežne sa používa do rôznych marinád, s ktorými polievame mäso – popri tom, ako sa pečie, polievame sa aj my. O guľáši škoda reči. My si ho dnes načapujeme do aperitívov, do polievok, do koláčov, aj do chleba. 

 

Začneme pivovým aperitívom: 

Čokoládovým likérom, na ktorý potrebujeme:

6 deka kryštálového cukru, jedno stogramové kakao, 1 čierne pivo, 1 vanilkový cukor a aby alkoholu nebolo málo, tak aj pol litra vodky.

Všetko, až na vodku, spolu prevariť vo vysokom hrnci, vychladiť. Až potom príde na rad vodečka, miešačka s tým, čo sme to varili, nalievačka do fliaš, chladnička, koštovačka a rozšírenie cievok na nose.

Ten počas dojčenia fakt nepite. Ale môže sa hodiť napríklad na krštiny? 

 

Pokračujeme pivovými polievkami. 

Túto krémovú pivnú polievku točila telka, presnejšie, ako ju varil Karol France, sládok z pivovaru v Hurbanove,  v relácii Bez servítky:

Potrebujeme: 

30 g masla, 1 pór, 500 g zemiakov, 750 ml hydinového vývaru, 250 ml smotany 33 % a 300 ml piva 10°

Postup:

Najkrájame si na kocky pór, vrátane vniatky a vložíme ho do rozpusteného masla, poodusíme také 3 minúty. Potom pridáme na kocky pokrájané zemiaky, orestujeme a podlejeme pripraveným hydinovým vývarom.

Privedieme do varu a pomaly varíme, až kým zemiaky nezmäknú. Potom polievku rozmixujeme, prilejeme smotanu na zjemnenie. Vmiešame pivo a privedieme do varu. Polievku odstavíme a dochutíme soľou a korením. 

Alebo vyskúšajte takúto alsaskú pivovú polievku, 

ktorej obmeny ponúka gúgl neúrekom:

V zásade, čo sa opakuje, sú tieto suroviny: pórik, cibuľka, dve karotky, 1 l kuracieho vývaru (môže byť bujón), 0,5 l svetlého piva, 2 decky sladkej smotany, 2 lyžice kyslej smotany, 1 žĺtok, soľ, mleté čierne korenie.

A ako na to: najprv si pokrájame cibuľku – nadrobno a pór – na kolieska. Speníme na masle, poprášime hladkou múkou, krátko osmahneme.

Do toho lievame pivo a vývar. Posolíme, pokoreníme, varíme cca 20 minút, aby sme výsledok rozmixovali aj so smotanou a žĺtkom.

Extra sa mixne postrúhaná karotka a smotana, ktoré potom kôpkujeme na taniere a na to gustiózne dolievame krémovú pivovú polievku.

Ako príloha sa hodí pivový chlieb

Ten si pripravíme tak, že do cesta pridáme miesto vody čierne pivo.

Na pivový chlebík budeme potrebovať 250 g hladkej múky, 250 g chlebovej múky, 320 ml čierneho piva, 25 ml kvasného octu, 15 g droždia, lyžičku soli a celú rascu.

Ako na to:

Z piva najprv necháme vyprchať bublinky a spolu s ostatnými surovinami (okrem rasce) vypracujeme hladké cesto. Treba ho poriadne vymiesiť, kľudne s robotom.

Vypracované cesto vyklopíme na múkou posypanú dosku a vytvarujeme bochník, ktorý poprášime múkou, zakryjeme suchou utierkou, aby cesto nevyschlo a necháme hodinu kysnúť.

Potom ešte cesto trochu ručne prepracujeme, opäť z neho urobíme bochník a vložíme do ošatky alebo guľatej misy vybavenej utierkou, poprášenou múkou.

Ďalšiu hodinu kysneme:)

Nakoniec presunieme bochník chleba na pekáč, posypeme rascou a pečieme zhruba 40 minút na 180 °C. Na tomto linku tiež nájdete recept na koláč z čierneho piva s orechami.

 

Čo tak vyrobiť si doma pivo?

Vo Veľkej encyklopédii Piva Berryho Verhoefa sa dočítate, že k tomu stačí naozaj málo. Mať doma dostatočný priestor, tolerantnú manželku, veľký hrniec na zaváranie s objemom cca 20 l, veľkú plastovú nádobu s objemom cca 25 l, ktorá sa dá uzatvoriť a použiť ku kvaseniu, špirálovú trubicu, hydrometer, teplometer, sulfit na prečistenie a iba ďalšie príslušenstvo, ako váhy, kýbliky, vybavenie na meranie pH, jód…

a po chmeľovej brigáde sa do toho môžete s vervou pustiť. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár