Aktuálne sa sociálnymi sieťami šíri fotka anglickej študentky, ktorá v rámci svojho mikrobiologického projektu zachytila, ako bunky materského mlieka blokujú baktérie v Petriho miskách.
Študentka Vicky Green zverejnila fotku, na ktorej je 9 Petriho misiek a v nich baktéria M.Luteus. Misky sú plné baktérie, okrem stredovej časti, v ktorej kvapky materského mlieka vytvorili okolo seba akúsi ochrannú bariéru.
Vicky Green informovala, že podobné výsledky zaznamenala aj s baktériami e.Coli a superbacilmi MRSA.
Vysvetlenie, ako je to možné,
ponúka článok publikovaný na YourPediatriian.com:
„Až 80% buniek v materskom mlieku sú makrofágy, bunky, ktoré zabíjajú baktérie, huby a vírusy. Dojčené deti sú chránené rôznym stupňom ochrany pred mnohými chorobami vrátane zápalu pľúc, botulizmu, zápalu priedušiek, stafylokokovými infekciami, chrípkou, ušnými infekciami a osýpkami.
Navyše, matky produkujú protilátky voči akémukoľvek ochoreniu, ktoré sa nachádza v ich okolí, Preto tvoria mlieko, ktoré je !pripravené bojovať“ s chorobami, ktorým sú bábätká vystavené.“
Ešte pôsobivejšie je, že kvapky mlieka na fotkách sú z mlieka matky 15 mesačného a 3 ročného dieťaťa. To značí, že materské mlieko je silným ochrancom voči chorobám oveľa dlhšie, než len v období nemluvňaťa.
A keďže ľudský imunitný systém nie je kompletne vyvinutý do šiestich rokov, čím viac materského mlieka má dieťa šancu získať, tým lepšie.
Zdroj: https://returntonow.net