Jazyková uzdička je niečo, čo má každý z nás pod jazykom, je to kúsok sliznice, ktorá spája spodnú časť jazyka s ústnou dutinou.
Za normálnych okolností ani nevieme, že ju máme, problém nastane v prípade, že uzdička je skrátená, resp. prirastená. Štatistiky hovoria, že 0,5 – 5% detí má uzdičku skrátenú (tzv. ankyloglossia) a môže im to komplikovať kŕmenie.

Jazyk a jeho úloha pri dojčení
Pri dojčení – prisávaní, by dieťa malo doširoka otvoriť ústa, jazyk vyplaziť dopredu tak, aby prekryl spodné ďasno a tak sa prisať na prsník.
Bábätko je pri dojčení na svojom jazýčku závislé. On vytvára podtlak, mlieko sa tak môže vyprázdňovať z mliečnych sínusov (oblasť pod dvorcom), ktoré dieťa vlastne pohybom jazyka masíruje. Tlakom jazyka sa mlieko posúvať cez bradavku von z prsníka do úst dieťaťa. Potom ho dieťa môže prehltnúť.
Ak je dieťa dojčenie, je úloha jazyka dôležitejšia, ako pri pití z fľaše, pretože nesprávny pohyb jazyka obvykle spôsobí poškodenia na bradavke mamičky. Jazyk vlastne chráni bradavky pred poškodením – ak je dieťa dobre prisaté.
Skrátená či prirastená uzdička a dojčenie
Ak sa však dieťatko narodí so skrátenou uzdičkou, jazyk je menej pohyblivý. Dieťatko často nevie vyplaziť jazyk cez spodnú peru a nastávajú problémy pri dojčení.
Tie sa prejavia viacerými znakmi:
Dieťatko je pri dojčení nepokojné, odtŕha sa od prsníka.
Pitie dieťaťa je nedostatočné, dieťa obvykle neprospieva – hoci na prsníku môže tráviť dlhý čas.
Mama má poškodené bradavky – nesprávna poloha jazyka pri dojčení môže spôsobiť ich „odieranie“, prípadne vznik ragád.
Dieťa pri dojčení pohltá veľa vzduchu a môže mať bolesti bruška.
S ohľadom na nesprávne prisávanie a vyprázdňovanie prsníkov je tvorba mlieka u mamičky nedostatočná.

Deti so skrátenou uzdičkou sa nejakým spôsobom snažia úlohu jazyka pri dojčení kompenzovať. Niektoré zvýšia tlak čeľusti, iné si pomáhajú perami. Nič z toho však nezlepší prisatie dieťaťa natoľko, aby sa najedlo efektívne a mamu takéto dojčenie nebolelo.
Ako zistíte, že dieťa má skrátenú uzdičku?
- Dieťa nevie vyplaziť jazýček von, ponad spodnú peru. Keď plače, jeho jazyk ja akoby rozšírený do strán, pripomína list fialky alebo tvar srdca.
- Pri vyplazení môže byť špička jazyka rozdvojená, môže mať srdiečkovitý tvar. Toto ale závisí od miery skrátenia uzdičky.
- Dieťa sa zle prisáva a mamu dojčenie bolí.
- Sledujte ako dieťa vyplazuje jazyk. Či ide do špica dopredu alebo do šírky.
- Pokúste sa prejsť dieťaťu prstom popod jazyk – pri skrátenej uzdičke zrejme pocítite prekážku v pohybe.
Riešenie skrátenej jazykovej uzdičky

Okrem problémov pri dojčení môže skrátená uzdička spôsobovať vo vyššom veku dieťaťa problémy s výslovnosťou istých hlások. Preto je vhodné tento problém neopomenúť, ale ho včas riešiť. V prípade problémov s dojčením sa obráťte na skúsenú poradkyňu či pediatra.
Ak problém zaznamenáte až vo vyššom veku dieťaťa, keď jeho reč nie je dostatočne čistá, pomôže logopéd.
Ak uzdička spôsobuje problém už v ranom veku, pri dojčení, môžu rodičia dostať odporúčanie na jej prestrihnutie. Vyzerá to na pohľad možno drsne, ale samotný zákrok – v ľahších prípadoch – je sekundová záležitosť a môže ho vykonať pediater, či lekár ORL, prípadne chirurg. Dieťatko je možné dojčiť hneď či veľmi krátko po zákroku.
Pre spôsob realizácie zákroku sa rozhodujú lekári podľa miery skrátenia a spôsobovaných komplikácií.
Hojenie nesprevádzajú komplikácie, obvykle do týždňa je ranka zahojená.
Ako vyzerá prisatie dieťaťa pred prestrihnutím uzdičky a po ňom
Ak máte záujem, môžete si pozrieť toto video:
Spracované s použitím: premierhealth.com.au, fertilefoods.com, tonguetie.net, dojcenie.wordpress.com.
