Strava dojčiacej mamičky

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 9
Babatko sa koji

Pre zachovanie dobrého zdravia mamičky a predpokladom úspešného dojčenia je i správna výživa. Doprajme si jedlá podľa chuti, snažme sa však, aby naša strava bola čo najpestrejšia a množstvo pokrmov primerané. Zvlášť si dávajme záležať na potravinách, ktoré dodávajú organizmu bielkoviny, vápnik a železo.

Základ stravy– hodnotné potraviny

V jedálničku by nemali každý deň chýbať základné potraviny:

  • Mlieko a mliečne výrobky, dennú potrebu vápnika pokryjú množstvo 1000 – 1200 g.

  • Syry – tvrdé, napr. eidam, ementál obsahujú až 6x toľko vápnika ako mlieko, z tavených syrov až toľko vápnika nezískame.

  • Ovocie a zelenina, aspoň 5x denne v surovom stave. Mnohé druhy zeleniny sú bohaté na vápnik a železo.

  • Celozrnné obilniny, majú oveľa vyšší obsah vitamínov a minerálnych látok než biele druhy.

  • Mäso alebo strukoviny, lebo sú zdrojom bielkovín a železa. Rôzne druhy mäsa obmieňame. Mäsité pokrmy nemusíme konzumovať denne, vhodné je obmieňať ich jedlami zo strukovín.

Potraviny, ktoré môžu dráždiť

Niektoré látky zo stravy, ktoré sa dostanú do materského mlieka, môžu zapríčiňovať dieťatku nafukovanie alebo ovplyvňovať chuť mlieka, takže dieťa mliečko odmieta.

Dráždivé potraviny:

  • kapusta

  • kel

  • paprika

  • aromatické druhy zeleniny (zeler, cesnak)

  • silné koreniny

  • strukoviny

  • zriedkavejšie aj iné druhy zeleniny.

Ak zistíme, že naša strava spôsobuje dieťatku ťažkosti, pátrame, ktorá potravina je ich príčinou. Škodlivú potravinu v jedálničku obmedzíme alebo úplne vylúčime. Ak dieťatko nemá problémy, ktoré by mohli súvisieť so stravovaním matky, nie je potrebné, aby mamička „len pre istotu“ obmedzovala sortiment potravín, ktoré zaraďuje do svojho jedálnička.

Napríklad strukoviny sú veľmi cennou potravinou, bohatou na živiny. V prípade, že dieťatku neškodia, bola by škoda ochudobňovať sa o ne.

Alergia v rodine

Ak mamička, otecko alebo súrodenec trpí na alergiu, aj dieťatko je ohrozené zvýšeným rizikom vzniku tohto ochorenia. V rámci prevencie sa odporúča, aby dojčiaca mamička v strave obmedzila až vylúčila najsilnejšie potravinové alergény:

  • citrusové plody,

  • morské živočíchy,

  • sóju,

  • arašidy, vajcový bielok.  Namiesto kravského mlieka uprednostňujeme kyslomliečne výrobky a syry.

Tekutiny

Počas dojčenia je dôležitý dostatočný prívod tekutín. Ideálnym nápojom je voda, minerálne vody, ovocné čaje. Nadmerný príjem kávy a kolových nápojov môže spôsobiť, že dieťa je nervózne, podráždené a zle spí. Ich príjem by sa mal obmedziť na 2-3 šálky denne. V období dojčenia sú nevhodné alkoholické nápoje.

Chudnutie a diéty

Nedostatočná strava môže znížiť kvalitu a množstvo materského mlieka, takže nemusí bábätku stačiť. Dojčiaca mamička, ktorá sa nestravuje dostatočne, ohrozuje aj sama seba. Keď v jej v strave niektoré živiny chýbajú, odčerpávajú sa z jej organizmu, tým sa zabezpečuje optimálne zloženie materského mlieka. Časom sa prejavia poruchy z nedostatku živín – častá býva zvýšená kazivosť zubov, odvápnenie kostí, ako aj anémia (chudokrvnosť) z nedostatku železa. Navyše počas dojčenia v organizme pretrváva hormonálna situácia, ktorá chudnutie sťažuje. Najrozumnejšie je začať s chudnutím, až keď prestanete dojčiť. Telo sa vráti do svojej prirodzenej hormonálnej rovnováhy a chudnutie vám pôjde oveľa lepšie.

Skúsenosti dojčiacich mamičiek vám prinášame v článku Čo ste jedli, keď ste dojčili – skúsenosti. Nájdete v ňom skúsenosti a názory 42 žien, ktoré sa zapojili do ankety a odpovedali na otázku: Čo ste jedli, keď ste dojčili. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. dojcim malu uz 8.mesiac,v nicom som sa neobmedzovala..zacala som ju prikrmovat v siedmom mesiaci,ale niekedy nechce vobec nic,len mliecko

  2. som 3 násobná mamička,dcérku som kojila2 roky,dávalasom si pozor na strukoviny,začala som ich postupne pridávať,dcérku ani raz nebolelo bruško,teraz kojím 2 deti,6 mesačnú dcéru a 3 ročného syna.pozor si nedávam na nič,brušká nebolia.ked cítim,že ma nafukuje,spravím si kmínovo fenikelovo anízový čaj a nalievam sa tým.mlieko nepijem.

  3. U nás som mala zas pocit, že nech zjem čokoľvek, noci sú biedne-malú nafukovalo skoro všetko a až keď podrástla, sa to zlepšilo-ale súhlasím s Ivanou-aj ja som vysledovala, že nemôžem piť hlavne toľko mlieka-lebo som sa ním zozačiatku dosť nalievala a keď som potom začala mať aj problémy s pleťou, obmedzila som ho a nafukovanie prestalo alebo sa zmiernílo na min.

    No a k priberaniu-myslím, že to závisí aj od veku-ja som mala prvé dieťa v 21 rokoch, priblrala som 9 kg a po pôrode som ich už nemala-teraz som rodila v 34 rokoch, pribrala som 17 kg a po pôrode išlo 8 kg dole a zvyšok ostal prilepený a nie a nie zbaviť sa ich. Ešte dojčím, malá má skoro rok, dávam si pozor na stravu, aj keď kvôli nej nemienim teraz držať nejaké diéty, no dosť ma to zlostí. Kámošky sú už s kilami dávno dole, alebo ako píše Lenka-majú aj menej a ja nič… Pred tehotenstvom som bola stále štíhla a teraz je to inak-ale spolieham sa na to, že po skončení dojčenia to bude jednoduchšie. Takže si myslím, že u každej ženy hormóny asi pracujú individuálne-alebo je to aj vekom…..

  4. Ahojte,

    k clanku chcem dodat, ze moja skusenost vravi, ze s dojcenim sa chudne lepsie. Bola som s kamaratkou v porodnici naraz. Ona nedojcila a ja ano. Do 3 mesiacov po porode som so 17 kg co som pribrala mala uz len 5 navyse. Ked mala mala cca 7 mesiacov moja hmotnost bola o 2 kg nizsia /55-56 kg/ ako normalne /mavala som 58 kg/172 cm/. Rodicia mi vycitali ze som ako trieska a podozrievali ci nedrzim dietu, kamoska sa tiez cudovala, lebo ona naopak len priberala. Az ked som dojcila menej od dcerinho 7 mesiaca ked zacali prikrmi som sa znormalnila. Moje velmi rychle chudnutie sa nepacilo ani mne. Bola som unavena a slaba, odvapnilo sa mi par zubov. Ked sa dcerka odstavovala v podstate skoro sama a v roku pila len 4 x denne, konecne som sa dostala do normalu. Ked som prestala celkom v 15 mesiacoch dcery aj som postupne pribrala. Mala priberala niekedy aj pol kila za tyzden! Inokedy normalne cca 250 g/tyzden. Mala som pocit ze co jej pribudne mne odbuda. Koliky mavala od 2 do 4 mesiaca, pravidelne vecer. Obmedzovala som strukoviny, kapustu, kel, citrusi, jahody, kavu vobec,potom uz aj mlieko, cerstve pecivo a koliky boli aj tak. Od prikrmov som jedla vsetko a bolo to v poriadku.

  5. Mojmu malemu nevadila ziadna potravina jem aj cokoladu dojcim siedmy mesiac.Brusko ho bolieva obcas teraz ked spapa karfiolovo-zemiakovu kasu.

  6. ja som si prve styri mesiace davala pozor , vylucila som citrusy, zeleninu, ktora nafukuje-kapustu, papriku a aj huby ale postupne som zacala jest vsetko a maly je bez problemov, ono je asi nieco pravda na prirovnani-,,zlata stredna cesta,,smile

  7. Ja som trojnasobna mamicka a pozor som si davala vyslovene na alergene a nafukovacie potraviny tak cca 3 mesiace, potom postupne pridavala a v pohode, nic sa nedilo. Kuracie som mohla jest tiez uplne bez problemov, vsetko zavisi od individualnej maminy – niekoho nafukuje paprika, ineho zas nie. Treba skusit a uvidite. Alergeny tiez skusat – jedla som cokoladu na kila a nic, z jednej rajciny sme sa vyhadzali, po case zas skusit – a ked nic, je to ok.

  8. Z vlastnej skusenosti viem, ze kuracie maso, ak ho matka konzumuje, nafukuje dojcene babatka – mnohe mamicky si myslia, ze konzumuju lahke, zdravucke masko a pritom ich babatka prave z neho bolia bruska. Ja som prvy polrok dojcenia jedla len bravcove, morcacie, kralicie maso. Skutocne zabralo vylucenie kuracieho masa a nepitie mlieka.

  9. Pozor na jahody, maliny-zavarane, dzemy, marmelady. Citrusove plody, dzusy, med, kavu -s mierou.

    Niekomu, nemusi ani dojcit, moze robit problem kombinacia Niva, plesnove syry a rajciny, resp. kecup.

    Samozrejme opatrene aj s milovanou cokoladou, parky, udeniny, ud. ryby, horcica, vsetko pikantne a ostre.

Pridaj komentár